Profesor Tadeusz Citko Profesorem Honorowym Politechniki Białostockiej

Profesor Tadeusz CitkoNaukowiec, dydaktyk i społecznik – profesor Tadeusz Citko otrzymał tytuł Profesora Honorowego Politechniki Białostockiej. Tytuł ten przyznawany jest przez Senat PB osobistościom, które swoją działalnością przyczyniły się do rozwoju Uczelni. 19 lutego godność ta została nadana Profesorowi Tadeuszowi Citce. W historii Uczelni taki tytuł przyznano po raz trzeci.

Prof. Tadeusz Citko z Uczelnią związany jest od 1970 roku. W latach 1990-1993 pełnił funkcję prorektora ds. nauki i współpracy z gospodarką narodową. Trzykrotnie był rektorem Politechniki Białostockiej: przez dwie kolejne kadencje w latach 1993-1999 oraz po raz trzeci w kadencji 2008-2012. Obecnie pracuje w Katedrze Energoelektroniki i Napędów Elektrycznych.

Z wnioskiem o wyróżnienie prof. Tadeusza Citki tytułem Profesora Honorowego Politechniki Białostockiej wystąpił Wydział Elektryczny, który zawdzięcza Profesorowi rozwój i wzmocnienie swojej pozycji wśród krajowych ośrodków akademickich. Laudację na cześć Profesora wygłosił Dziekan Wydziału Elektrycznego prof. Marian Dubowski. W niezwykle wzruszającym wystąpieniu podkreślał długoletnią współpracę z Profesorem Tadeuszem Citką. Mówił o tym, że niejednokrotnie podejmując decyzje związane z kierowaniem Wydziałem, inspiruje się postawą i wartościami reprezentowanymi przez Profesora Honorowego.

Na uroczystość nadania tytułu Profesora Honorowego PB przybyło wielu znamienitych gości. Wśród nich był promotor rozprawy doktorskiej Profesora Citki, Profesor Henryk Tunia. W swoim wystąpieniu podkreślił wartość i rangę osiągnięć naukowych Profesora Citki. Wskazywał na oryginalność podejmowanych przez Niego tematów badawczych. Mówił także o tym, że ich początkowe relacje mentor-uczeń z czasem przerodziły się w szczerą przyjaźń.

Z gratulacjami od Komitetu Elektrotechniki Polskiej Akademii Nauk wystąpił profesor Marian Kaźmierkowski. Mówił o szacunku, jakim cieszy się Profesor Tadeusz Citko w środowisku elektryków polskich, a także o Jego wkładzie w rozwój krajowych sympozjów i organizację seminariów doktoranckich.
Profesor Andrzej Sikorski – pierwszy doktorant Profesora na Wydziale Elektrycznym PB a także jego długoletni współpracownik, opisał Profesora Citkę jako życzliwego i pomocnego kolegę oraz nauczyciela, dla którego dydaktyka jest sensem życia. Powiedział także, że Profesor Tadeusz Citko nawet podczas pełnienia absorbującego stanowiska Rektora zawsze pamiętał o prowadzonych w Katedrze pracach i badaniach naukowych.
Wśród prelegentów byli także Waldemar Pawłowski, który wystąpił w imieniu Prezydenta Miasta Białegostoku oraz Kazimierz Dudziński, Wiceprzewodniczący Rady Miasta. Podkreślili społeczne zaangażowanie Profesora w sprawy Białegostoku.

Profesor Honorowy Tadeusz Citko w wystąpieniu przedstawił trzy pola swojego życia. Mówiąc o pracy badawczej nakreślił swoją wizję rozwoju uprawianej dyscypliny naukowej. Podzielił się także swoimi spostrzeżeniami dydaktyka i trudnością kształtowania w studentach kompetencji społecznych podczas prowadzenia zajęć z elektrotechniki. Ze wzruszeniem stwierdził, że wszelkie Jego osiągnięcia naukowe ustępują dorobkowi osobistemu, którym jest liczna i szczęśliwa rodzina Profesora. Podziękował za wyróżnienie i podkreślił, że zarówno za Jego sukcesami w pracy, jak i osiągnięciami w życiu prywatnym stoją życzliwi ludzie, których jest wielokrotnym dłużnikiem.

Prowadzący uroczystość profesor Jan Dorosz, I Zastępca Rektora Politechniki Białostockiej podziękował Profesorowi Tadeuszowi Citce za przyjęcie wyróżnienia, które jest niewspółmierne do nakładu pracy, jaką Profesor Citko wykonał na rzecz Politechniki Białostockiej i środowiska akademickiego regionu. Przeznaczone dla bohatera uroczystości kwiaty wręczył jednak Małżonce Profesora, Pani Annie Citko, jako współautorce Jego osiągnięć.
Uroczystość przebiegła w niezwykle ciepłej atmosferze. Specjalnie dla Profesora Honorowego wystąpił Chór Politechniki Białostockiej pod dyrekcją profesor Wioletty Miłkowskiej.

Galeria zdjęć z uroczystości