Nowi Profesorowie Honorowi Politechniki Białostockiej
Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska świętuje 65-lecie działalności. Z tej okazji w środę, 22 czerwca w budynku Innowacyjnego Centrum Dydaktyczno-Badawczego Alternatywnych Źródeł Energii, Budownictwa Energooszczędnego i Ochrony Środowiska odbyły się uroczystości jubileuszowe.
Niezwykli pracownicy
Początek uroczystości został poświęcony upamiętnieniu dwóch niezwykłych Profesorów zasłużonych nie tylko dla rozwoju Wydziału, lecz także całej Uczelni.
Imię znakomitego naukowca, prorektora ds. studenckich i dydaktyki PB w latach 1990-1993 oraz prorektora ds. promocji i współpracy w latach 1999-2002 śp. Profesora Andrzeja Łapko otrzymało Laboratorium Katedry Konstrukcji Budowlanych. Sylwetkę i osiągnięcia Profesora przedstawiła dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk. Dla mnie jest to bardzo uroczysta, wzruszająca chwila – mówił syn Profesora, Pan Aleksy Łapko – wyższe uczelnie stanowią ludzie, i dobrze, że ta pamięć zostaje później zachowana. Dodawał także: Mój Tato był bardzo skromnym człowiekiem.
Auli INNO-EKO-TECH nadano imię śp. Profesora Andrzeja Królikowskiego, wybitnego eksperta inżynierii środowiska, dziekana Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska w latach 1990-1996. Sylwetkę Profesora przedstawił prof. Lech Dzienis. To, co było Jego cechą charakterystyczną, to wielka życzliwość dla ludzi – mówił Rektor Politechniki Białostockiej. Dodawał także: Sądzę, że jesteśmy doskonałym przykładem dla klasycznego układu akademickiego: mistrz i uczeń.
Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska
Historię i osiągnięcia Wydziału przedstawiła Dziekan profesor Józefa Wiater. Wydział jest największą jednostką naukowo-dydaktyczną w Politechnice Białostockiej, zarówno pod względem liczby studentów, jak też liczby kierunków kształcenia i pracowników. Ma pełne uprawnienia do kształcenia w systemie wielostopniowym, zgodnie z systemem bolońskim. Posiada prawa habilitowania w dwóch dyscyplinach tj. budownictwo i inżynieria środowiska oraz trzy prawa doktoryzowania w dyscyplinach: budownictwo, inżynieria środowiska, ochrona i kształtowanie środowiska.
Wydział kształci na ośmiu kierunkach. Najdłuższe tradycje ma budownictwo, na tym kierunku oraz na inżynierii środowiskakształcenie prowadzone jest na trzech stopniach: inżynierskim, magisterskim i doktoranckim. Na ochronie środowiska – na poziomie magisterskim, na gospodarce przestrzennej i na architekturze krajobrazu – na dwóch poziomach, z kolei na biotechnologii, ekoinżynierii oraz na inżynierii rolno-spożywczej i leśnej – na poziomie inżynierskim.
Do tej pory Wydział ukończyło 16.679 osób. Studiuje tu ponad 2800 osób (stan na 30.11.2015 r.), w tym aż 47% stanowią kobiety (średnia dla polskich politechnik to 37%). Do tego Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska PB jest jedynym ściśle technicznym Wydziałem na polskich politechnikach, na którym władzę przez dwie kadencje sprawują same Panie. Politechnika Białostocka od lat angażuje się w akcję Dziewczyny na politechniki mającą na celu promowanie kształcenia technicznego wśród kobiet, a przykład Wydziału kierowanego przez Profesor Józefę Wiater był wielokrotnie przytaczany w materiałach informacyjnych dotyczących tej akcji.
Profesor Józefa Wiater opowiadała także o swoich osobistych odczuciach związanych z Wydziałem i Białymstokiem. Na Politechnikę Białostocką przyjechała z Lublina, ale obecnie czuje się już białostoczanką.
Jubileusz 65-lecia
Jubileusz to nie jest tylko spojrzenie w przeszłość, w te 65 lat, które minęły. Jubileusz to jest również zatrzymanie się w teraźniejszości, a przed wszystkim – spojrzenie w przyszłość – mówił Rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis. Takim elementem przeszłości było nadanie imion Profesorów Łapki i Królikowskiego dwóm audytoriom. Natomiast tym, co jest wyjściem w przyszłość, jest uhonorowanie czterech Profesorów zasłużonych dla rozwoju Uczelni.
Sylwetki Profesorów, Ich zasługi dla rozwoju Wydziału przedstawiała Profesor Józefa Wiater. Godność Profesora Honorowego otrzymali: prof. Józef Jasiczak z Politechniki Poznańskiej, prof. Janusz Jeżowiecki z Politechniki Wrocławskiej, prof. Ivan Zharski z Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Technologicznego w Mińsku oraz prof. Kazimierz Pieńkowski, rektor Politechniki Białostockiej w latach 1990-1993, długoletni pracownik WBiIŚ.
Cała uroczystość przebiegała w serdecznej atmosferze. Z gratulacjami i życzeniami dla Wydziału występowali m.in. Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Maciej Żywno, Doktor Honoris Causa Politechniki Białostockiej prof. Eugeniusz Dembicki oraz prof. Elena Gogina z Moskiewskiego Państwowego Uniwersytetu Budownictwa.
O oprawę muzyczną zadbał Chór Politechniki Białostockiej pod dyrekcją Wioletty Miłkowskiej.
W środę, 22 czerwca zostały także otwarte dwie konferencje naukowe: XVIII Konferencja Naukowo-Techniczna z cyklu „Problemy gospodarki wodno-ściekowej w regionach rolniczo-przemysłowych” oraz I Międzynarodowa Konferencja „Aktualne problemy badawcze materiałów, technologii i organizacji budownictwa w ujęciu transgranicznym”.