Najwyższa godność akademicka dla prof. Jerzego Klamki

Jerzy Klamka20 lutego odbyła się uroczystość nadania tytułu Doktora Honoris Causa Politechniki Białostockiej profesorowi Jerzemu Klamce.

Prof. dr hab. inż. czł. rzecz. PAN Jerzy Klamka jest specjalistą w dziedzinie teorii sterowania i układów dynamicznych. Wśród wybitnych osiągnięć naukowych Profesora, które ugruntowały Jego wysoką pozycję w międzynarodowym środowisku naukowym, należy wymienić m.in. sformułowanie kryteriów badania sterowalności dla układów dynamicznych z opóźnieniami oraz podanie warunków sterowalności dla układów dynamicznych o parametrach rozłożonych. W imponującym dorobku naukowym Profesora znajduje się blisko 400 prac naukowych, w tym 6 monografii, 10 podręczników i skryptów akademickich. Prace Profesora są szeroko cytowane w literaturze naukowej (liczba cytowań ponad 500, indeks Hirsha 15). Prof. Klamka swoje życie zawodowe związał z Politechniką Śląską w Gliwicach. Od 1996 r. jest członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych. Od 2002 jest członkiem korespondentem, a od 2010 roku członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk. W strukturach PAN pełni funkcje prezesa Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Katowicach (od 2010 r.), zastępcy ds. naukowych Dyrektora Instytutu Informatyki Teoretycznej i Stosowanej PAN w Gliwicach (od 2006 r.), a także m.in. członka Komitetu Automatyki i Robotyki PAN oraz Komitetu Informatyki PAN. Dotychczas kierował realizacją 10 projektów badawczych Komitetu Badań Naukowych (KBN) oraz Narodowego Centrum Nauki (NCN).

Profesor Jerzy Klamka od lat współpracuje z Politechniką Białostocką, w szczególności z Katedrą Automatyki i Elektroniki Wydziału Elektrycznego. Jest także członkiem komitetu naukowego czasopisma naukowego Acta Mechanica et Automatica wydawanego przez Wydział Mechaniczny. Wpływ Profesora Klamki na rozwój kadry naukowej Politechniki Białostockiej jest znaczący: Profesor recenzował prace doktorskie, rozprawę habilitacyjną, wniosek o tytuł profesora oraz publikacje naukowe z zakresu automatyki i robotyki oraz informatyki pracowników Politechniki Białostockiej.

Laudację na cześć Doktora Honoris Causa wygłosił prof. Mikołaj Busłowicz, który powiedział: przedstawiając w skrócie dokonania Profesora Jerzego Klamki wyrażam głębokie przekonanie, że Politechnika Białostocka nadaje godność Doktora Honoris Causa wybitnemu polskiemu uczonemu, wychowawcy wielu pokoleń pracowników naukowych i studentów, osobie o wielkiej uczciwości naukowej i życzliwości, przyjacielowi Politechniki Białostockiej.

Recenzentami Doktoratu Honorowego byli prof. Wojciech Mitkowski z AGH, prof. Andrzej Królikowski z Politechniki Poznańskiej i prof. Tadeusz Kaczorek z Politechniki Warszawskiej.

Podczas uroczystości specjalne gratulacje dla Pana Profesora Jerzego Klamki złożyli reprezentanci świata nauki: Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej Politechniki Śląskiej prof. Ryszard Białecki, Dziekan Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki tej uczelni prof. Adam Czornik oraz prof. Józef Korbicz z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Do gratulacji przyłączyli się także ksiądz arcybiskup prof. Edward Ozorowski i Dyrektor Generalna Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego pani Ewa Wojewódko. Po oficjalnej części uroczystości wyrazy szacunku, uznania i serdeczne życzenia składali Panu Profesorowi pracownicy PB, studenci i wychowankowie pana Profesora.

Uroczystość uświetnił swoim występem Chór Politechniki Białostockiej pod dyrekcją prof. Wioletty Miłkowskiej.

Galeria zdjęć z uroczystości