Najwyższa godność akademicka dla prof. Jarosława Mikielewicza

mikielewicz jarosław3 kwietnia na Politechnice Białostockiej odbyła się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa prof. Jarosławowi Mikielewiczowi. Po raz pierwszy również Senat Uczelni nadał tytuł Honorowego Profesora Politechniki Białostockiej. To zaszczytne miano nadano prof. Franciszkowi Siemieniako.

Profesor dr hab. inż. Jarosław Mikielewicz, członek rzeczywisty PAN, prezes Oddziału PAN w Gdańsku jest uczonym o międzynarodowym dorobku, autorytetem naukowym, specjalistą w dziedzinie termodynamiki, mechaniki płynów, techniki cieplnej i energetyki. Profesor Tadeusz Bohdal z Politechniki Koszalińskiej napisał o prof. Jarosławie Mikielewiczu: „Jest autorem ponad 250 prac naukowych, w tym: 4 monografii, 8 rozdziałów w monografiach, 9 podręczników akademickich, 2 rozpraw oraz około 230 artykułów opublikowanych w liczących się czasopismach, w tym ponad 60 prac w czasopismach o zasięgu międzynarodowym, w tym: Journal of Heat Transfer, Journal of Fluids Engineering, International Journal of Heat and Fluid Flow, International Journal of Heat and Mass Transfer, International Journal of Multiphase Flow, Archives of Thermodynamics, Inżynieria Chemiczna i Procesowa itp. Prace Profesora Mikielewicza były cytowane ponad 160 razy. Jest także autorem i współautorem znaczącej liczby opracowań wykonanych dla różnych jednostek gospodarki narodowej. (…) Pod Jego kierunkiem zakończono 15 przewodów doktorskich. Pięć prac doktorskich dotyczyło zagranicznych doktorantów, w tym jedna praca doktorska została obroniona w Manchester University, a jedna w Królewskim Instytucie Technologii w Sztokholmie. Recenzował ponad 30 prac doktorskich i 20 prac habilitacyjnych. Opiniował dorobek naukowy ponad 20 kandydatów do tytułu profesora. Profesor Jarosław Mikielewicz od wielu lat prowadzi ścisłą i owocną współpracę z Politechniką Białostocką. Dotyczy to w szczególności prowadzenia prac naukowo-badawczych oraz rozwoju i kształcenia kadry naukowej. Opracował wiele recenzji dorobku naukowo-badawczego i dydaktyczno – organizacyjnego, w związku z postępowaniem o nadanie tytułu profesora oraz szereg recenzji w przewodach habilitacyjnych i w przewodach doktorskich. Zainicjował i współorganizował w Politechnice Białostockiej międzynarodową konferencję 5th International Conference on Transport Phenomena In Multiphase Flows HEAT w 2008 roku. Był również inicjatorem oraz współorganizatorem konferencji Gminne Centra Energetyczne, zorganizowanej przez Politechnikę Białostocką w roku 2011. Wypromowała ona uczelnię, jako ważny krajowy ośrodek w zakresie energetyki rozproszonej (…).” Profesor Mikielewicz pełnił funkcję recenzenta w przewodach doktorskich, habilitacyjnych i postępowaniach profesorskich pracowników Politechniki Białostockiej: dr. inż. A. Gajewskiego, dr. inż. J. Gościka, dr. hab. inż. D. Butrymowicza, prof. dr.hab.inż. J. Łacha i prof. dr. hab. inż. T. Skiepko.

W laudacji profesor Teodor Skiepko powiedział: „Niech to wyróżnienie najwyższą godnością akademicką Doktora Honoris Causa Naszej Uczelni wyraża naszą wdzięczność i uznanie Profesorowi Jarosławowi Mikielewiczowi. Za pomoc i życzliwość na każdym kroku, serdecznie Panie Profesorze dziękujemy i życzymy pełnej sukcesów aktywności naukowej w dobrym zdrowiu. Niech to dzisiejsze wydarzenie znajdzie trwałe miejsce w historii Politechniki Białostockiej.”

Druga część uroczystości była poświęcona nadaniu tytułu Honorowego Profesora Politechniki Białostockiej profesorowi Franciszkowi Siemieniako z Wydziału Mechanicznego. Z wnioskiem o nadanie tej godności wystąpił Dziekan Wydziału Mechanicznego prof. dr hab. inż. Andrzej Seweryn. Prof. Seweryn scharakteryzował Doktora Honorowego: „Prof. dr. hab. inż. Franciszka Siemieniako cechuje wybitna umiejętność prowadzenia dialogu ze studentami i współpracownikami, umiejętność stawiania wymagań mobilizujących studentów i pracowników do pracy nad własnym rozwojem, a przy tym wysoki poziom kultury. Jednocześnie prof. F. Siemieniako swoją postawą tworzył wzorzec nauczyciela i wychowawcy, zawsze chętnie dzielił się z innymi swoją wiedzą i doświadczeniem zawodowym. Przyznanie tytułu Honorowego Profesora jest niewątpliwie wyrazem uznania za wyjątkowo liczne i wartościowe dokonania, a także świadectwem podziwu dla tak twórczej osobowości Pana Profesora, która umiejętnie łączy działalność naukową z dydaktyczną i organizacyjną oraz teorię z praktyką. (…)”

Serdeczne życzenia i wyrazy uznania bohaterom uroczystości złożyli Rektor Politechniki Koszalińskiej prof. Tadeusz Bohdal i Wicewojewoda Podlaski Wojciech Dzierzgowski.  Gratulacje z okazji otrzymania godności Doktora Honoris Causa przesłało także wiele osób, wśród nich także Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska oraz Prezes PAN prof. Michał Kleiber.

Uroczystość uświetnił swoim występem Chór Politechniki Białostockiej pod dyrekcją prof. Wioletty Miłkowskiej.

Galeria zdjęć z uroczystości