Cykl monografii dot. informatyki technicznej

22-02-2022
cztery okładki monografii Wydziału Informatyki, napis #publikacjePB
Informatyka techniczna to dział informatyki związany z obliczeniami inżynieryjno-technicznymi. Obecnie pod tym pojęciem znajdują się zagadnienia z zakresu inżynierii oprogramowania, inżynierii komputerowej, systemów informacyjnych, czy też technologii informacyjnych.

W Instytucie Informatyki Technicznej i Telekomunikacji, który funkcjonuje na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej, działa grupa naukowców zajmujących się aktywnym rozwijaniem tej dziedziny wiedzy. Swoje prace publikują w czasopismach naukowych, monografiach oraz materiałach konferencyjnych. Tworzą także cykl monografii pod wspólnym tytułem „Wybrane zagadnienia informatyki technicznej”.

– Praca nad poszczególnymi tomami cyklu rozpoczyna się zazwyczaj od powołania redaktora naukowego. To on jest na późniejszych etapach pracy odpowiedzialny za dobór artykułów, które zostaną opublikowane w zeszycie. Najważniejszym celem całego cyklu jest popularyzacja osiągnięć pracowników Politechniki Białostockiej oraz stworzenie odpowiedniej platformy przyporządkowanej właśnie temu celowi – mówi Dyrektor Instytutu Informatyki Technicznej i Telekomunikacji dr hab. Agnieszka Malinowska, prof. PB, która piastuje formalną pieczę nad monografią.

Zapraszamy do lektury!

Publikacje z cyklu „Wybrane zagadnienia informatyki technicznej”, są udostępnione na licencji Creative Commons. Można je pobrać w formacie PDF pobrać na stronie: Oficyny Wydawniczej PB (publikacje 2020, 2021). Publikacje wydawane przez Oficynę Wydawniczą PB oraz czasopisma Politechniki Białostockiej są także dostępne na stronach BIBLIOTEKI CYFROWEJ POLONA oraz CYFROWEJ WYPOŻYCZALNI Academica.

WYBRANE ZAGADNIENIA INFORMATYKI TECHNICZNEJ. MODELOWANIE I OPTYMALIZACJA
Redaktor: dr hab. inż. Ireneusz Mrozek; rok wydania: 2021

Zbiór pięciu oryginalnych prac naukowych przedstawiających osiągnięcia naukowców Wydziału Informatyki PB. Poszczególne rozdziały dotyczą zagadnień związanych z eksploracją danych, zbiorów przybliżonych, modelowaniem układów o charakterze dynamicznym, technikami testowania pamięci RAM i projektowaniem układów cyfrowych.

1. Mgr inż. Katarzyna Borowska: Obliczenia granularne w przetwarzaniu danych niezbalansowanych
  2. Dr inż. Andrzej Chmielewski: Tolerancyjny algorytm V-Detector
  3. Dr inż. Wiktor Jakowluk: Dobór optymalnego pobudzenia w zadaniu identyfikacji układu dynamicznego w czasie swobodnym
  4. Dr hab. inż. Ireneusz Mrozek: Dwuprzebiegowe testy krokowe z regularnym indeksem inkrementacji
  5. dr hab. inż. Valery Salauyou: Metodyka ASMD-FSMD projektowania układów cyfrowych na FPGA z wykorzystaniem języka Verilog

WYBRANE ZAGADNIENIA INFORMATYKI TECHNICZNEJ. MODELOWANIE I PRZETWARZANIE INFORMACJI W WARUNKACH NIEPEWNOŚCI
Redaktor: dr hab. inż. Agnieszka Oniśko; rok wydania: 2021

W monografii zamieszczono prace, które prezentują przykłady przetwarzania informacji i modelowania w warunkach niepewności oraz ich zastosowanie w rożnych dziedzinach, takich jak biologia, ekonomia, medycyna, czy też nawigacja morska. Autorzy sięgnęli po różnorodne metody modelowania, takie jak algorytmy wielokryterialnego podejmowania decyzji, metody heurystyczne, sieci bayesowskie, czy układy równań różniczkowych zwyczajnych. Prace zebrane w niniejszej monografii stanowią ważny wkład w dziedzinę modelowania systemów rzeczywistych, w których niepewność jest istotnym elementem.

1. Dr Marzena Filipowicz-Chomko: Wpływ doboru technik normalizacji kryteriów decyzyjnych na stabilność rankingów uzyskanych algorytmem TOPSIS
  2. Dr Jolanta Koszelew: Problem generowania optymalnej trasy bezzałogowego statku powietrznego stosowanego do detekcji obiektów niebezpiecznych w systemach autonomicznej nawigacji morskiej
  3. Dr hab. inż. Agnieszka Oniśko: Inżynieria wiedzy w konstruowaniu modeli sieci bayesowskich w medycynie
  4. Dr Anna Poskrobko: Rozwiązania modelu opisującego rozwój podpopulacji nietoperzy – analiza przy użyciu interaktywnego arkusza programu Maple

WYBRANE ZAGADNIENIA INFORMATYKI TECHNICZNEJ. EKSPLORACJA DANYCH I BIOMETRIA
Redaktor: dr inż. Wojciech Kwedlo; rok wydania 2021

Zbiór czterech prac naukowych autorstwa pracowników Wydziału Informatyki PB.  Poszczególne rozdziały dotyczą zagadnień biometrii i eksploracji danych, takich jak grupowanie metodą k-średnich na współczesnych architekturach równoległych, biometryczna identyfikacja tożsamości, wykorzystanie metod segmentacji obrazów tęczówki oka w biometrii czy tworzenie uogólnionej architektury oprogramowania.

1. Mgr inż. Tomasz Kuczyński: Algorytm k-średnich na wielordzeniowych procesorach CPU oraz akceleratorach GPU
  2. Mgr inż. Aleksander Sawicki: Biometryczna identyfikacja tożsamości na podstawie chodu
  3. Dr inż. Mirosław Omieljanowicz: Zagadnienia segmentacji tęczówki na potrzeby systemów biometrycznych
  4. Dr inż. Cezary Bołdak: Tworzenie uogólnionej architektury wersji oprogramowania z użyciem podobieństw struktur programowych

WYBRANE ZAGADNIENIA INFORMATYKI TECHNICZNEJ. O NIEKTÓRYCH ROZWIĄZANIACH W DZIEDZINIE EKSPLORACJI DANYCH INSPIROWANYCH TEORIĄ ZBIORÓW PRZYBLIŻONYCH
Redaktor: dr hab. Piotr Hońko; rok wydania: 2020

W monografii zamieszczono prace, w których zaprezentowano skuteczność wybranych narzędzi zbiorów przybliżonych, zastosowanych na etapie transformacji oraz samej eksploracji danych.

1. Dr inż. Maciej Kopczyński: Sprzętowo wspomagane wyznaczanie rdzenia w strukturach FPGA
  2. Mgr inż. Mateusz Choromański: Efektywne metody wyznaczania reduktów oparte na układach FPGA
  3. Mgr inż. Izabela Kartowicz-Stolarska: Wpływ dyskretyzacji danych na skuteczność działania algorytmów selekcji negatywnej
  4. Mgr inż. Dariusz Jankowski: Wpływ technik wstępnego przygotowania danych na skuteczność klasyfikacji obiektów bazy Dermatology za pomocą algorytmu LEM2