Podstawy finansów. Skrypt dla studentów i nie tylko

22-01-2024

Witaj na drodze zagłębiania się w świat finansów – czytamy we wstępie wydanego w 2023 roku przez Oficynę Wydawniczą Politechniki Białostockiej skryptu pt. „Podstawy finansów”. To powitanie autorki publikacji: dr Ewa Tokajuk i dr Izabela Stalończyk kierują przede wszystkim do studentów, którzy chcą zapoznać się z podstawowymi pojęciami i zasadami funkcjonowania świata finansów publicznych, osobistych i korporacyjnych. Autorki są związane na co dzień z Wydziałem Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej, gdzie prowadzą zajęcia z zakresu szeroko pojętych finansów, rachunkowości i bankowości.

– Chciałyśmy napisać taką książkę, która trafiłaby do młodych ludzi niezależnie od tego, czy dopiero zaczynają przygodę z finansami na studiach, czy też – po ukończeniu sprofilowanej szkoły ponadpodstawowej, chcą uzupełnić i odświeżyć swoją wiedzę – wyjaśnia dr Ewa Tokajuk.

– Finanse w naszym codziennym życiu są wszechobecne. Zarówno na poziomie osobistym, jak i biznesowym. Związane są z nami i wpływają na wszystkie elementy naszego życia, od urodzenia aż do śmierci. Zrozumienie ich podstaw jest kluczowe, aby podejmować dobre decyzje finansowe nie tylko indywidualnie, lecz także na poziomie organizacyjnym. Wierzę, że nasza publikacja pomoże zbudować silne fundamenty w dziedzinie finansów – dodaje ekonomistka.

Nakładem Oficyny Wydawniczej Politechniki Białostockiej w 2023 roku ukazała się pierwsza część skryptu „Podstawy finansów” zawierająca podtytuł” „Finanse – system finansowy – Gospodarka finansowa państwa”. W planach jest wydanie kolejnych.

– Wspólnie z dr Stalończyk przygotowałyśmy serię skryptów. W kolejnych tomach będziemy przyglądać się różnym aspektom finansów, zaczynamy od pieniądza i zjawisk finansowych, systemu finansowego, gospodarki finansowej państwa, by dalej wyjaśniać systemy podatkowy, ubezpieczeń i bankowy, finanse osobiste, rynki finansowe i wiele innych. Będziemy omawiać te zagadnienia w sposób przystępny, podając przykłady, które pozwolą lepiej zrozumieć trudniejsze treści – mówi dr Ewa Tokajuk.

W skryptach zostały zamieszczone podstawowe zagadnienia omawiane na przedmiotach dotyczących finansów realizowanych na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej, ale też w innych ośrodkach akademickich.

Część pierwsza skryptu zawiera fundamentalne informacje niezbędne do dalszego zgłębiania tematyki: podstawowe ujęcie definicyjne finansów i klasyfikacji zjawisk finansowych, zagadnienia określające funkcjonowanie i strukturę systemu finansowego, a także omówienie gospodarki finansowej państwa na przykładzie budżetu, jego dochodów i wydatków, wieloletniego planu finansowego oraz finansów jednostek samorządu terytorialnego. We wszystkich rozdziałach znajdują się pytania testowe i zagadnienia do samodzielnego rozwiązania, dzięki którym każdy będzie mógł sprawdzić, czy dobrze przyswoił wiedzę.

Zapraszamy do lektury!

Tytuł: Podstawy finansów. Część 1. Finanse – system finansowy – Gospodarka finansowa państwa. Skrypt dla studentów kierunku zarządzanie

Autorzy: Ewa Tokajuk, Izabela Stalończyk

Rodzaj publikacji: skrypt