Student WA nagrodzony w konkursie branżowym

28-08-2020
parterowy budynek z sylwetkami trzech osób umieszczony w parku z drzewami_wizualizacja pracy „Galeria autorska” studenta WA Michała Sienkiewicza nagrodzona konkursie DYPLOM Z ARCHICADEM

Student Wydziału Architektury PB wygrał ogólnopolski konkurs „Dyplom z Archicadem”. Spośród nadesłanych prawie 300 prac, projekt galerii nad rzeką Białą autorstwa Michała Sienkiewicza zdobył pierwsze miejsce w kategorii „prace inżynierskie”.

Konkurs „Dyplom z Archicadem” skierowany był do studentów architektury, architektury wnętrz, urbanistyki i architektury krajobrazu, którzy swoją pracę dyplomową tworzyli w programie graficznym Archicad i obronili ją w terminie od stycznia 2019 r. do lutego br.

W tegorocznej, trzeciej edycji konkursu, oceniono 278 prac. Nagrodę główną wśród prac inżynierskich zdobył projekt Michała Sienkiewicza „Galeria autorska” – koncepcja na zagospodarowanie bulwarów nad rzeką Białą w centrum Białegostoku.

Chciałem się sprawdzić, poddać moją pracę opinii ekspertów, wygraną jestem zaskoczony, to ogromne wyróżnienie w tak dużym konkursie – mówi Michał Sienkiewicz, student architektury na Politechnice Białostockiej.

Praca dyplomowa Michała Sienkiewicza zakłada przebudowę skweru im. Tamary Sołoniewicz w Białymstoku w taki sposób, by nad rzeką Białą stanęła galeria autorska. Jej dach pełniłby funkcję ścieżki spacerowej.

Chciałem stworzyć unikatowe miejsce sztuki pośród natury, ale w mieście. To jest rozwarstwiający się ciąg pieszy, można spacerować górą i dołem, można zatrzymać się, posiedzieć na specjalnych schodach, pokontemplować sztukę – mówi Michał Sienkiewicz. Galeria jest szklana, bo zwiedzający nie mają do niej wchodzić, ale oglądać sztukę z zewnątrz, przy okazji spaceru – wyjaśnia autor.

W opinii komisji konkursowej czytamy, że pierwszą nagrodę przyznano naszemu studentowi „za zastosowanie odważnego rozwiązania, które jest jednocześnie dojrzałe jak i powściągliwe”. Zdaniem jurorów, surowa i konserwatywna forma wpasowuje się w otoczenie, a koncepcja ukrycia budynku „nie tylko podnosi atrakcyjność miejsca, ale także nie wywołuje zbytniej ingerencji w istniejącej otoczeniu”.

Dr Robert Misiuk z Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, promotor nagrodzonej pracy podkreśla, że wykładowcy zachęcają do udziału w ogólnopolskich konkursach, bo wygrana to dla studentów szansa. Ich nazwiska i prace pojawiają się w sieci, mogą zaistnieć, a przede wszystkim – to jest element CV, który ułatwia start zawodowy – podkreśla dr Robert Misiuk.

Warto przypomnieć, że Michał Sienkiewicz jest także współautorem pracy nagrodzonej w konkursie organizowanym przez Muzeum Wojska w Białymstoku. Projekt windy dla osób z niepełnosprawnością ruchową, który stworzył z Mileną Modzelewską, zajął II miejsce. (przejdź do notatki na stronie PB).

Studentom projektującym w programie Archicad polecamy udział w kolejnej, czwartej edycji konkursu „Dyplom z Archicadem”. Formularz elektroniczny zgłoszenia dostępny jest na stronie www.archicad.pl