Stworzyli projekt windy dla Muzeum Wojska w Białymstoku – studenci Wydziału Architektury nagrodzeni!

27-07-2020

Sześcioro studentów Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej zostało wyróżnionych przez prezydenta Białegostoku. To laureaci konkursu na koncepcję windy do Muzeum Wojska. Dzięki realizacji, osoby niepełnosprawne ruchowo będą miały dostęp do wszystkich kondygnacji budynku.

Staramy się czynić miasto bardziej przyjaznym, także osobom niepełnosprawnym – mówił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski podczas konferencji prasowej (27.07.2020). Budynek Muzeum Wojska to budynek z 1939 roku, a wtedy nie myślano o tym, że wszystkie miejsca powinny być dostępne dla osób niepełnosprawnych. Wewnątrz przebudowa nie jest możliwa, dlatego poprosiliśmy o pomoc studentów. Prace są wspaniałe – dodał Tadeusz Truskolaski.

Konkurs, organizowany przez Muzeum Wojska w Białymstoku, skierowany był do studentów architektury i zakładał stworzenie koncepcji windy, która mogłaby stanąć przy budynku muzeum z myślą o osobach z niepełnosprawnością ruchową. Komisja oceniała 18 prac, wybrała 3. To koncepcje Jakuba Janucika i Sebastiana Bekiera (I miejsce), Mileny Modzelewskiej i Michała Sienkiewicza (II miejsce) oraz Dominiki Karpiuk i Diany Leoniuk (III miejsce).

Wybraliśmy te prace, bo chodziło nam o coś więcej niż sam projekt windy. Dostępność dla osób niepełnosprawnych to główny cel, ale chodziło nam o stworzenie czegoś, co da wartość dodaną. Jeśli mamy robić inwestycję, zróbmy ją tak, by miasto było jeszcze ładniejsze – mówił dziekan Wydziału Architektury PB, dr hab. inż. arch.  Aleksander Asanowicz, prof. PB.  Białystok fantastycznie się rozwija i nasz wydział chciał dołożyć swoją cegiełkę, by miasto było jeszcze lepsze – dodał.

Zwycięska praca Jakuba Janucika i Sebastiana Bekiera zakłada dobudowanie do zabytkowej siedziby Muzeum Wojska bryły, z zewnątrz pokrytej stalą. Wewnątrz, oprócz windy, na wszystkich kondygnacjach znalazłyby się szklane półki – miejsce dodatkowej, wertykalnej ekspozycji.

Projekt wykracza poza ramy konkursu, oprócz windy zaprojektowaliśmy nowy narożnik muzeum. Zdecydowaliśmy się na rozszerzenie projektu, bo to miejsce ważne dla miasta. Warto, by to miejsce zostało podkreślone ciekawym budynkiem, który jednocześnie nie będzie ingerował w tę przestrzeń negatywnie – mówił podczas konferencji Jakub Janucik.

Aby pomysł mógł zostać zrealizowany, potrzebna jest zmiana planu zagospodarowania tej części miasta. Jak ocenia zastępca prezydenta Adam Musiuk, może to nastąpić najszybciej w ostatnim kwartale przyszłego roku. Koncepcje prac można oglądać obok budynku Muzeum Wojska (ul. J. Kilińskiego). Zapraszamy białostoczan do zapoznania się z koncepcjami i przyzwyczajania się, że w tym miejscu powstanie coś ciekawego i dla mieszkańców, i dla turystów – mówił Adam Musiuk.