Monografie na temat zrównoważonego budownictwa – efekt międzynarodowej współpracy naukowej

24-03-2023
grafika do cyklu #publikacjePB
W ostatnich latach obserwujemy znaczące zmiany w sektorach energetycznym i budowlanym. Zarówno wymagania prawne, konieczność zapewnienia dostaw energii w zmieniających się warunkach zewnętrznych, jak i oczekiwania użytkowników w zakresie oszczędności energii, a co za tym idzie optymalizacja nakładów finansowych oraz dążenie do stosowania ekologicznych materiałów i rozwiązań, skutkują nowym podejściem do zagadnień budownictwa energooszczędnego i przyjaznego środowisku.

Złożona tematyka zrównoważonego budownictwa znalazła odzwierciedlenie w monografiach pod redakcją dr hab. inż. Doroty Anny Krawczyk, prof. PB, kierownik Katedry Budownictwa Zrównoważonego i Instalacji Budowlanych na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku. W 2022 roku wydała je  Oficyna Wydawnicza Politechniki Białostockiej.

Obie pozycje „Zrównoważone budownictwo. Projektowanie i zarządzanie wydajnymi i przyjaznymi środowisku systemami” oraz „Zrównoważone budownictwo. Rozwój niskoenergetycznego i proekologicznego budownictwa” powstały w wyniku naukowej współpracy pomiędzy pracownikami 5 europejskich uczelni: Politechniki Białostockiej, University of Cordoba (Hiszpania), University of Florence (Włochy), Rezekne Academy of Technologies (Łotwa) i Vilnius College of Technologies and Design (Litwa). W skład zespołu autorskiego weszli zarówno profesorowie o uznanym dorobku naukowym i dydaktycznym, nauczyciele współpracujący z sektorem przemysłowym, jak i doktoranci, rozpoczynający swoją karierę zawodową.

W monografiach zwrócono uwagę na aktualne wymagania prawne, trendy rozwoju sektora budowlanego i energetycznego w różnych krajach.

W pierwszej z książek przedstawiono przykłady budynków niemal zeroenergetycznych i przeanalizowano wskaźniki energetyczne dla modelowego budynku niskoenergetycznego w różnych lokalizacjach klimatycznych. Duża część monografii poświęcona została nowoczesnym materiałom budowlanym i ich możliwym zastosowaniom.

Bez wątpienia nowe obiekty powinny być planowane i zarządzane z wykorzystaniem dostępnych, innowacyjnych technologii i systemów. Niezwykle ważne jest wdrażanie nowoczesnych rozwiązań na wczesnym etapie projektowania budynku, stosując oprogramowania i metod, takich jak BIM, czemu poświęcono część drugą monografii. Przedstawiono w niej możliwości wykorzystania energii słonecznej poprzez realizację systemów aktywnych lub pasywnych. Opisano także systemy grzewcze i wentylacyjne, kładąc nacisk na celowość stosowania rozwiązań o wysokiej sprawności oraz optymalizację pracy systemów w trakcie ich pracy. Nie zabrakło także zagadnień z dotyczącej zastosowań Internetu Rzeczy, w której to sieci współpracuje ze sobą ponad 20 miliardów urządzeń na całym świecie. Stosowane są coraz bardziej zaawansowane rozwiązania, które pozwalają na wydajną automatyzację i sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, wentylacją, klimatyzacją, przygotowaniem ciepłej wody użytkowej oraz czy pracą sprzętu AGD w domach.

Obie publikacje są owocem dwuletniej wspólnej pracy w projekcie Advanced Digital Design course ON modern buildings developing SKILLS for young engineers – ADD_ON_SKILLS (2020-1-PL01-KA226-HE-095244), realizowanym przez międzynarodowe konsorcjum uczelni w ramach programu Erasmus+.

Z monografii można korzystać w otwartym dostępie. Przygotowano je w języku angielskim. To cenne materiały, z których skorzystać mogą studenci, naukowcy, inżynierowie, projektanci, a także właściciele lub użytkownicy budynków, których interesują nowoczesne trendy w stosowaniu inteligentnych rozwiązań właściwie na całym świecie.

Recenzje

Dr hab. inż. Tomasz Cholewa, prof. nzw., Politechnika Lubelska:
Tematyka monografii wpisuje się dobrze w najnowsze trendy badań w obszarze dyscypliny inżyniera środowiska, górnictwo i energetyka, które są związane z obniżeniem zużycia energii w projektowanych, jaki i istniejących budynkach. Biorąc pod uwagę rekomendacje Komisji Europejskiej w zakresie efektywności energetycznej oraz osiągnięcia przez istniejące obiekty standardu budynków neutralnych węglowo przed 2050 rokiem, przedmiotowa monografia może być pomocna dla osób uczestniczących w procesie budowy nowych budynków, czy też zajmujących się eksploatacją i zarządzaniem już istniejących budynków.

Professor Dr. F.Javier Rey-Martínez, University of Valladolid (Hiszpania):
Zainteresowanie naukowe poruszanym w książce tematem jest duże. Stale poszukiwane są rozwiązania wpisujące się w ideę budownictwa zrównoważonego, obniżające zapotrzebowanie na energię. Dekarbonizacja budownictwa to kierunek zalecany przez UE, dobrze więc, aby dzięki takim publikacjom społeczeństwo było coraz bardziej świadome tych nowoczesnych trendów i rozwiązań.

Dr hab. inż. Alicja Siuta-Olcha, prof. nzw., Politechnika Lubelska:
Tematyka monografii jest aktualna, stanowi ciekawą propozycję literaturową z zakresu budynków niskoenergetycznych, nowoczesnych budynków ekologicznych. Autorzy pracy, oprócz przeglądu literatury światowej i aktów prawnych, zaprezentowali wyniki badań własnych, co czyni ją wartościową i aktualną.

Zapraszamy do lektury!

Tytuł: Sustainable buildings. Designing and management of cost-effective and eco-friendly systems
Redaktor: Dorota Anna Krawczyk
Rodzaj publikacji: monografia