Informacja do pracowników przebywających na kwarantannie

09-11-2020

Kwarantanna – odosobnienie osoby zdrowej, z powodu narażenia na zakażenie:

• jest nakładana przez Państwowy Inspektorat Sanitarny,
  • dotyczy osób przekraczających granicę – trwa 10 dni,
  • dotyczy osób skierowanych do diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS-CoV-2, które są zobowiązane poddać się kwarantannie od dnia następującego po dniu skierowania do wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2,
  • dotyczy osób współzamieszkujących lub prowadzących wspólne gospodarstwo z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 – rozpoczyna się od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu przez osobę zakażoną i kończy się 7 dni po zakończeniu izolacji osoby zakażonej.

Zgodnie z obowiązującym prawem osoby współzamieszkujące z osobą na kwarantannie nie podlegają już kwarantannie.

Izolacja – odosobnienie osoby, której wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2  jest dodatni:

• dotyczy osób, u których stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Osoby te są poddane obowiązkowej izolacji w warunkach domowych od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu.
Zasady wypłaty świadczeń chorobowych

Prawo do świadczeń w razie choroby (wynagrodzenia chorobowego na podstawie art. 92 k.p. oraz zasiłku chorobowego) przysługuje osobom poddanym obowiązkowej kwarantannie lub izolacji.

Należy zawsze pamiętać o poinformowaniu pracodawcy o przyczynie nieobecności w pracy na adres e-mail: powiadomienia@pb.edu.pl. Osoby nie posiadające dostępu do poczty elektronicznej mogą powiadomić bezpośredniego przełożonego lub DSP w inny dowolny sposób, np. telefonicznie. (Jakie informacje zawrzeć w zgłoszeniu czytaj tutaj: pb.edu.pl/aktualnosci-pracownicze/obowiazek-zglaszania-nieobecnosci-pracownika-pb )

Od 24 października 2020 r. pracownicy, którzy zostali skierowani na kwarantannę lub są objęci izolacją domową nie muszą dostarczać decyzji Sanepidu.

Podstawą wypłaty świadczeń chorobowych jest informacja w systemie teleinformatycznym Centrum e-Zdrowia [dalej: EWP] o objęciu osoby kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych. Dane są udostępniane na portalu ZUS PUE i dotyczą osób, których kwarantanna lub izolacja trwała 22 października albo zaczęła się po tym dniu.

Od 3 listopada 2020 roku pracownik ma obowiązek odbycia obowiązkowej kwarantanny w przypadku, jeżeli u osoby współzamieszkującej lub prowadzącej wspólne gospodarstwo domowe stwierdzono pozytywny wynik Sars-CoV-2. Po powrocie do pracy należy wypełnić oświadczenie według wzoru udostępnionego na stronie ZUS.

Wzór oświadczenia o odbywaniu kwarantanny przez domownika osoby zakażonej (plik docx 41kb)

Państwowa Inspekcja Sanitarna nie wydaje decyzji.

Zasiłek opiekuńczy

W przypadkach, gdy dziecko albo inny członek rodziny znajduje się na kwarantannie lub jest objęty izolacją w warunkach domowych, pracownik może wystąpić o zasiłek opiekuńczy, jeśli opiekuje się:

• dzieckiem do lat 14,
  • dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji do ukończenia 18 lat,
  • innym członkiem rodziny.

Kwarantanna lub izolacja dziecka lub innego członka rodziny są traktowane tak jak choroba dziecka lub innego członka rodziny. Od 24 października 2020 r. podstawą do wypłaty zasiłku opiekuńczego jest oświadczenie ubezpieczonego o konieczności opieki nad dzieckiem lub członkiem rodziny przebywającym na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych, zgodnie z wzorem udostępnionym na stronie ZUS.:

Wzór oświadczenia o sprawowaniu opieki nad dzieckiem lub członkiem rodziny na kwarantannie lub w izolacji domowej (plik docx 41kb)

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy

W okresie od 9 do 29 listopada 2020 r. ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy na opiekę nad dziećmi do lat 8 w przypadku:

• zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko,
  • otwarcia tych placówek, gdy brak jest możliwości zapewnienia przez te placówki opieki z powodu ich ograniczonego funkcjonowania w czasie trwania COVID-19.
Szczegóły na stronie ZUS:

www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/dodatkowy-zasilek-opiekunczy-od-9-listopada/3653466

www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/dokumentowanie-kwarantanny-i-izolacji-do-wyplaty-swiadczen-w-razie-choroby-i-opieki/3648067

Jednocześnie informuję, że osoby, które przebywają na kwarantannie mogą świadczyć pracę w formie zdalnej, o ile jest to możliwe na danym stanowisku pracy. Szczegółowe informacje znajdują się w zarządzeniu Rektora w sprawie zasad postępowania w Politechnice Białostockiej w związku z zagrożeniem wystąpienia COVID-19.

Informacja została opracowana przez Dział Spraw Personalnych PB.

Ostatnia aktualizacja: 9 listopada 2020 r.