Dzień Otwarty w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym PB

06-06-2023
6 czerwca Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej zaprosiło ośmioklasistów – i nie tylko! – na Dzień Otwarty. Przygotowane atrakcje oraz spotkania z uczniami i nauczycielami ALOPB na pewno ułatwiły kandydatom podjęcie decyzji o wyborze szkoły średniej. Chodziło też o to, żeby przypomnieć o terminach rekrutacji. Kwestionariusze kandydata można składać do 30 czerwca.

Przygotowaliśmy dziś wiele atrakcji, ale jestem przekonana, że dla gości Dnia Otwartego najcenniejsze będzie spotkanie z naszą młodzieżą. Już same przygotowania do dzisiejszego wydarzenia przyczyniły się do zintegrowania uczniów. Wszyscy bardzo zaangażowali się w przygotowania, każdy za coś odpowiadał. Mamy tu świetną ekipę uczniów, która umie wspólnie działać i czuje się prawdziwym gospodarzem szkoły. Wszyscy też czekamy i otwieramy się na nowych uczniów, którzy we wrześniu zasilą nasze szeregi – mówiła dr Katarzyna Wiszowata-Walczak, wicedyrektor Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego PB.

Było gwarnie, kolorowo i bardzo ciekawie. Kandydaci mogli nie tylko zwiedzić szkołę, ale także poczuć jej atmosferę. Na uczestników Dnia Otwartego ALOPB czekały prezentacje i sale tematyczne. Wszędzie było słychać muzykę na żywo w wykonaniu uczniów. Była sekcja robotyczno-informatyczno-matematyczna, w której można było porozmawiać z członkami utytułowanego koła robotycznego, działającego w ALOPB. W sali lingwistycznej czekały uczestników zagadki językowe z angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego i chińskiego – czyli wszystkich lektoratów, na które mogą uczęszczać uczniowie. W sali historyczno-geograficznej można było zabawić się w kronikarza i archeologa w jednym. Zebrano tu różne przedmioty, a zadaniem gości było oszacować datę ich pochodzenia. W sekcji humanistycznej uczniowie odgrywali scenki literackie. Tu zadaniem uczestników było odgadnąć, z jakiej powieści pochodzi dany fragment. Wesoło i czasem wybuchowo było też w sali chemicznej.

Liceum promowali przede wszystkim jego uczniowie, którzy pokazywali młodszym kolegom i koleżankom, jak można się tam rozwijać – zarówno naukowo, jak i artystycznie. Licealiści chętnie opowiadali o wyjątkowej atmosferze, która panuje w ich szkole, o zajęciach pozalekcyjnych, a także o tym, że często dzielą korytarze, aule i pracownie ze studentami Politechniki Białostockiej. Z dumą prezentowali projekty podejmowane w ramach szkolnego wolontariatu, czy Samorządu Uczniowskiego.

Co mówili uczestnicy Dnia Otwartego?

Pierwsze wrażenie jest super, klasy i układ jest przyjemny. Moje zainteresowania to grafika oraz programowanie, czyli myślę, że dobrze trafiłem – mówił Piotr, który na Dzień Otwarty przyszedł z kolegą.

W przyszłości chciałabym studiować architekturę. Właśnie dlatego interesuje mnie ta szkoła. Wiem, że jest tu specjalny profil: architektura i budownictwo, a zajęcia są powiązane z Wydziałem Architektury. Na razie wrażenie jest super, mili ludzie i fajna atmosfera – to zdanie ośmioklasistki, która na Dzień Otwarty w ALOPB przyjechała z Łap.

Moja siostra się tu uczy i wiem, że ta szkoła ma fajny vibe. Uczniowie mają dużo przygód i jest dobra atmosfera – powiedziała Okasana. We wrześniu chciałaby dołączyć do uczniów ALOPB, ale jeszcze czeka na wynik rekrutacji.

Rekrutacja – ważne terminy!

Rekrutacja do Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej już trwa. Zapisy odbywają się jednak poza miejskim systemem rekrutacji. To oznacza, że czynności związane z przyjmowaniem kandydatów do klas pierwszych różnią się od tych, które obowiązują w szkołach ponadpodstawowych Miasta Białegostoku.

Przed przystąpieniem do procesu rekrutacji osoby zainteresowane proszone są o złożenie kwestionariusza kandydata (formularz do pobrania na stronie Liceum w zakładce rekrutacja) i złożenie go w sekretariacie szkoły w terminie do 30.06.2023 r. (do godz. 15:00). W kolejnym etapie, w dniach 6 – 10 lipca 2023 r. w godzinach 8:00 – 15:00, wspomniany kwestionariusz będzie trzeba uzupełnić o niezbędne dokumenty, w celu potwierdzenia chęci uczęszczania do Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej. Cały proces rekrutacji zakończy się 13 lipca ogłoszeniem listy kandydatów przyjętych na poszczególne profile.

Limit miejsc w klasach pierwszych Liceum w roku szkolnym 2023/2024 wynosi 52.

Harmonogram rekrutacji 2023/2024

Regulamin rekrutacji 2023/2024

Kwestionariusz zgłoszenia do ALOPB

O SZKOLE

Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej to szkoła niepubliczna na prawach szkoły publicznej. Powstało w 2016 roku z myślą o zdolnych i ambitnych uczniach zainteresowanych nauką przedmiotów ścisłych, chcących korzystać z nowoczesnych technologii oraz z doskonale wyposażonej bazy dydaktycznej Politechniki Białostockiej. Liceum stawia na nauczanie w rozszerzonym zakresie matematyki, fizyki, chemii i informatyki oraz języków obcych. Uczniowie ALOPB zebrali imponujący bagaż sukcesów: wygrywają konkursy robotyczne, matematyczne, związane z elektrotechniką i mechaniką, piszą i wystawiają sztuki teatralne, są finalistami olimpiad przedmiotowych.

Obejrzyj, co o swojej szkole mówią uczniowie ALO PB:

Dzień Otwarty – #poznajALOPB

(mr)