SumoMasters znów na podium!

27-10-2021
studenci stoją w rzędzie
W dniach od 20 do 22 października 2021 r. drużyna SumoMasters z Koła Naukowego Robotyków uczestniczyła w międzynarodowych zawodach Runibot 2021 w Bogocie, w Kolumbii. Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej reprezentowali Marcin Dziubek, Łukasz Kotarski, Michał Falkowski i Mateusz Święcki. Opiekunem studentów był dr inż. Rafał Grądzki.

Nasi studenci rywalizowali w dwóch kategoriach: MegaSumo oraz MiniSumo. W konkurencji MiniSumo żaden z dwóch robotów skonstruowanych przez ekipę SumoMasters nie pokonał rywali w fazie grupowej. Natomiast w kategorii MegaSumo studenci wystawili do walki aż cztery konstrukcje.

Z pierwszej fazy grupowej wyszły dwa roboty: Masakrator oraz najnowszy robot zespołu – Shiny. W kolejnej rundzie roboty trafiły na zwycięzców fazy grupowej – robota meksykańskiego i robota kolumbijskiego. Do awansu o walkę o pierwsze i drugie miejsce zabrakło nam zwycięstwa w zaledwie jednej rundzie. Ostatecznie zwycięzcą zawodów został robot meksykański, drugie miejsce zajął robot kolumbijski, a trzecie nasz robot – Shiny – relacjonował dr inż. Rafał Grądzki, opiekun drużyny SumoMasters.

Zawody w Ameryce Południowej są specyficzne, ponieważ po każdej rundzie walki można wziąć 5 minut przerwy i naprawić robota poprzez wymianę zużytych części. W zawodach w innych częściach świata taka praktyka jest zakazana. Robota można serwisować jedynie po skończonej walce – premiuje to solidne konstrukcje, które są projektowane, aby wytrzymywać co najmniej trzy pojedynki z rzędu.

Tegoroczne podium zajęły roboty, które od wielu lat są w ścisłej czołówce i startują w głównych zawodach w Japonii. Tym bardziej cieszy fakt, że po tak długiej przerwie spowodowanej COVID-19, nasi studenci mogli rywalizować z najlepszymi. Na pewno udział w turnieju oraz nabranie doświadczenia sprawi, że do kolejnych zawodów spróbują poprawić mankamenty swoich nowych konstrukcji i zawalczą o zwycięstwo – mówił dr inż. Rafał Grądzki.

Kolejne zawody robotów sumo odbędą się już w listopadzie w Tallinie, stolicy Estonii. Warto podkreślić, że zdobywając trzecie miejsce na turnieju w Kolumbii, SumoMasters może zapisać historyczne osiągnięcie w dziejach drużyny. Od początku istnienia ekipie SumoMasters udało się stanąć na podium zawodów MegaSumo rozgrywanych na wszystkich kontynentach: w Europie, Azji, Ameryce Północnej oraz Ameryce Południowej).

Wsparcie finansowe na budowę i udoskonalanie swoich konstrukcji oraz na udział w zawodach drużyna z Koła Naukowego Robotyków otrzymała w ramach projektu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Najlepsi z najlepszych! 4.0, Wydziału Mechanicznego PB, Samorządu Studentów PB oraz firm: Wenglor i Faulhaber.

Źródło: Wydział Mechaniczny PB