SumoMasters w TOP 32 zawodów w Japonii

17-12-2018
Drużyna SumoMasters wystartowała w All Japan Robot Sumo Tournaments, 9-17 grudnia 2018 r.

Drużyna SumoMasters z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej wystartowała w All Japan Robot Sumo Tournaments. Zawody w Tokio to najważniejsze wydarzenie w kalendarzu walk robotów sumo – przyciągają najlepszych na świecie konstruktorów i ich roboty. Przepustką do udziału w turnieju jest bowiem wygrana rywalizacja w innych krajach i uzyskane dzięki temu specjalne zaproszenie do rywalizacji w Japonii. Z tego powodu International Robot-Sumo Tournament, traktowane są jako nieoficjalne mistrzostwa świata robotów klasy sumo.

Zawody w Tokio odbywały się w dniach 9-17 grudnia 2018 r. Naszą uczelnię reprezentowali na nich członkowie drużyny SumoMasters: Paulina Łapińska, Piotr Wasilewski, Marcin Dziubek, Łukasz Kotarski, Piotr Puławski. Studenci wystąpili pod opieką dr inż. Rafała Grądzkiego.

Tegoroczne zawody zostały rozegrane w znacznie zmienionej formule. W poprzednich latach turniej międzynarodowy poprzedzała rywalizacja zespołów japońskich. Dopiero po wyłonieniu lidera gospodarzy, przystępowano do rozgrywki angażującej zespoły z całego świata. Tym razem każdy robot z poza terytorium Japonii musiał zmierzyć się z robotem gospodarzy. Wynikiem nowego sposobu rozgrywania walk było to, że fazę eliminacyjną z przeszło zaledwie kilka zespołów zagranicznych: po jednym robocie z drużyny z USA, Meksyku i Mongolii, 3 roboty z Turcji. Europę reprezentowały w pojedynkach finałowych: jeden robot z Rumunii i trzy roboty z Polski. Już po pierwszych walkach odpadł rumuński robot Cheetah (w poprzedniej edycji zajął drugie miejsce na podium zawodów) oraz argentyńskie (zwycięzcy tegorocznych zawodów w Chinach). Trzy konstrukcje drużyny SumoMasters (Masakrator, Javelin i ACE), które dostały się do TOP32 turnieju walczyły z robotami z Japonii, które niestety okazały się lepsze. W walce o podium zawodów z gospodarzami rywalizowały już tylko roboty z Turcji – jeden z nich (robot SENJIU) wywalczył drugie miejsce.

Zmiana formuły zawodów miała pokazać dominację robotów japońskich. I trzeba przyznać, że organizatorzy zamierzony efekt uzyskali. Japońskie konstrukcje są po prostu fenomenalne. Decydują o tym program nauczania wprowadzony w szkołach średnich/technikach dotyczący konstruowania autonomicznych robotów oraz opieka nad nauczaniem powierzona inżynierom z firm przemysłowych zajmujących się robotyką. To procentuje – tylko w samej Japonii jest obecnie ponad 800 autonomicznych robotów (na całym świecie ta liczba to około 200). Tacy inżynierowie będą nieocenieni dla przyszłości wielu firm robotycznych – mówił opiekun drużyny dr inż. Rafał Grądzki.

Ostatecznie w 30-tej edycji All Japan Robot Sumo Tournaments drużyna SumoMasters zajęła miejsce w zestawieniu TOP 32.

Wsparcie finansowe na budowę i udoskonalanie swoich konstrukcji oraz na udział w zawodach drużyna z Koła Naukowego Robotyków otrzymała w ramach projektu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Najlepsi z najlepszych! 3.0, Wydziału Mechanicznego oraz firm: Wenglor, Faulhaber i Yato.