Student i absolwent PB w finale konkursu na Studenckiego Nobla

29-06-2020
logo konkursu Studencki Nobel - sylwetka studenta w todze unoszącego ręce do góry, w jesnej z nich jest rulon z dyplomem

Mają szansę zdobyć Studenckiego Nobla! Młodzi leśnicy związani z Politechniką Białostocką znaleźli się w finale konkursu, w którym nagradzani są studenci z całego kraju.

Tomasz Pawłowicz – student leśnictwa na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku oraz Radosław Lewoń – absolwent tego kierunku, kontynuujący obecnie naukę na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu zakwalifikowali się do finału konkursu na Studenckiego Nobla. Obaj mają szansę na zdobycie nagrody w kategorii nauki przyrodnicze i energetyka. Warto zaznaczyć, że to jedyni studenci kierunku leśnictwo, którzy doszli do finału rywalizacji.

Tomasz Pawłowicz kończy obecnie drugi rok studiów inżynierskich. Jest bardzo aktywnym studentem – członkiem Koła Naukowego Leśników oraz przedstawicielem Samorządu Studentów Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku w Senacie Politechniki Białostockiej.

Za swój największy osobisty sukces uznaje uzyskanie tytułu i uprawnień grzyboznawcy, nadanych przez Wielkopolski Inspektorat Sanitarny we wrześniu 2019 r.

Od kilku lat zajmuję się mykologią i uzyskanie tego certyfikatu to swojego rodzaju zwieńczenie długich starań i wyraźne ukierunkowanie moich zainteresowań – mówi Tomasz Pawłowicz.

W laboratoriach Instytutu Nauk Leśnych w Hajnówce prowadzę obecnie badania nad właściwościami grzybów występujących w Puszczy Białowieskiej. Mam nadzieję, że będą one podstawą do napisania kilku prac naukowych w dziedzinie mykologii, a także mojej pracy inżynierskiej. We wszystkich działaniach wspiera mnie Pan Marek Wołkowycki – dodaje student leśnictwa.

Tomasz Pawłowicz prezentował już swoje prace m.in. na „MycoRiseUP! Młodzi w Mykologii” pierwszej ogólnopolskiej konferencji mykologicznej dla studentów i doktorantów zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Mykologiczne w 2019 r.; na forum V Ogólnopolskiej Sesji Studenckich Kół Naukowych oraz podczas I Ogólnopolskiej Konferencji Studenckiej pt. „Rozwój turystyki i rekreacji na obszarach leśnych” w Hajnówce, w 2019 r.

Sukcesy Tomka, a także Radka – absolwenta, który wciąż ciepło wyraża się o studiach na Politechnice Białostockiej i podkreśla związek z naszą uczelnią, świadczą o dużym zaangażowaniu studentów oraz wkładzie kadry Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej w Hajnówce w rozwijanie ich pasji.

Studencki Nobel to cykliczny konkurs organizowany od 2009 roku przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. Celem konkursu jest wyróżnienie studentów o wybitnych osiągnięciach na różnych polach-zarówno naukowych, artystycznych jak i społecznych.

O tym, czy doczekamy się Studenckiego Nobla dowiemy się na gali finałowej konkursu, którą zaplanowano na 24 lipca 2020 r.

Serdecznie gratulujemy finalistom i życzymy powodzenia w przyszłości!