Politechnika Białostocka w prestiżowym rankingu Times Higher  Education!

29-09-2023
Grafika do Politechnika Białostocka w rankingu rankingu Times Higher Education

Politechnika Białostocka ponownie w THE World University Rankings! Rok temu po raz pierwszy w swojej historii aplikowaliśmy do tego rankingu i od razu zostaliśmy w nim sklasyfikowani.

W tegorocznej edycji utrzymaliśmy swoją pozycję z poprzedniego zestawienia uczelni z całego świata.

Wśród uczelni z Polski Politechnika Białostocka najwyższą notę uzyskała w kryterium research environment – 16 miejsce oraz w kryterium teaching – 19 miejsce.

Ranking THE World University Rankings, tuż obok rankingu szanghajskiego,  to jeden z najbardziej prestiżowych i rozpoznawalnych rankingów szkół wyższych na świecie. W najnowszej edycji sklasyfikowano łącznie 1904 instytucji szkolnictwa wyższego z 105 krajów i regionów. Dodatkowo 769 uczelnie uzyskały status „Reporter” – to podmioty, które wzięły udział w procesie oceny, ale nie spełniły kryteriów kwalifikacyjnych do otrzymania rangi. Łącznie uwzględniono o 108 uczelni więcej niż w zeszłej edycji. W tegorocznym rankingu przeanalizowano ponad 134 miliony cytowań z 16,5 miliona publikacji naukowych i uwzględniono odpowiedzi na ankiety przeprowadzone wśród 68 402 naukowców z całego świata. Ogółem zebrano dane od ponad 2673 instytucji.

Tegoroczna edycja rankingu została przeprowadzona według odświeżonych założeń metodologicznych. Zmiany nastąpiły przede wszystkim w obszarze analizy aktywności publikacyjnej uczelni, włączając (oprócz liczby prac naukowych i ich cytowań) wskaźniki istotności publikacji: Research Excellence i Research Influence. Ocena jakości uczelni w rankingu THE WUR 2024 uwzględnia pięć głównych wskaźników: nauczanie (Teaching), środowisko badań (Research Environment), jakość badań (Research Quality), umiędzynarodowienie (International Outlook) oraz przemysł (Industry).

W THE World University Rankings 2024 sklasyfikowanych zostało 37 uczelni z Polski, 2 uczelnie otrzymały status „Reporter”. Politechnika Białostocka osiągnęła najwyższą notę w kryterium research environment  oraz teaching. W klasyfikacji uczelni z całego świata uplasowaliśmy się na pozycji 1501+ zachowując swoją pozycję z roku ubiegłego. Warto przy tym dodać, że jesteśmy jedyną niemedyczną podlaską uczelnią sklasyfikowaną w rankingu.

Wśród uczelni polskich w kryterium teaching najlepszym wynikiem może pochwalić się Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu – 40,7 pkt (maksymalna liczba punktów w kryterium wynosi 100). W kryterium research environment przoduje Uniwersytet Warszawski (29,9 pkt). W przypadku kryterium research quality liderem jest Uniwersytet Medyczny w Łodzi (67,6 pkt). Akademia Górniczo-Hutnicza (68,5 pkt) przoduje w kryterium industry. W ostatnim kryterium international outlook, jak w ubiegłym roku SWPS może pochwalić się najwyższą lokatą (52,7 pkt).

Uniwersytet Oksfordzki ósmy rok z rzędu zajmuje pierwsze miejsce w rankingu. Uniwersytet Stanforda awansował na drugie miejsce, spychając Uniwersytet Harvarda na czwarte miejsce. Massachusetts Institute of Technology (MIT) wspiął się w tym roku o dwa miejsca i zajął  trzecie miejsce. Uniwersytet Cambridge spadł na piąte miejsce.

Dziękujemy wszystkim tym, którzy budują naszą markę na arenie międzynarodowej, przyczyniając się do naszej obecności w tak prestiżowych rankingach, jak THE World University Rankings.

grafika zestawienie PB w rankingu The Higher Education

Więcej o THE World University Rankings 2024 na stronie

Więcej: Politechnika Białostocka zajęła pierwsze miejsce wśród uczelni w woj. podlaskim w rankingu Web of Universities (Webometrics)!

(oprac.mz)