18-09-2023

To wielki sukces! Narodowa Agencja Programu Erasmus+ wyróżniła projekt “Advanced Digital Design course ON modern buildings developing SKILLS for young engineers” (ADD-ON-SKILLS). Projekt został uznany za przykład dobrej praktyki w programie Erasmus+ Partnerstwa Strategiczne (KA2)! Liderem projektu była Politechnika Białostocka, a jego Koordynatorem – dr hab. inż. Dorota Anna Krawczyk, prof. PBProrektor ds. Współpracy Międzynarodowej w Politechnice Białostockiej.

– Jest mi ogromnie miło, że wysiłek mój i całego zespołu z 5 uczelni, w tym koordynatorów lokalnych, administracyjnych, nauczycieli, a także studentów został zauważony i doceniony – mówi Koordynator projektu ADD-ON-SKILLS – dr hab. inż. Dorota Anna Krawczyk, prof. PBProrektor ds. Współpracy Międzynarodowej w Politechnice Białostockiej.

Jesteśmy dumni, że projekt został zauważony na arenie międzynarodowej i może służyć jako źródło wiedzy dla studentów z całego świata! Dzięki niemu młodzi inżynierowie mogą w nowoczesny sposób czerpać informację na temat technologii zrównoważonego budownictwa.

Do dnia dzisiejszego zanotowaliśmy 1700 pobrań książek (ze strony Oficyny Wydawniczej, strony projektu i Research Gate), a materiały dydaktyczne są stosowane na zajęciach dla studentów anglojęzycznych w kilkunastu uczelniach w Europie!

FRSE pogratulowała dr hab. inż. Dorocie Annie Krawczyk, prof. PB, Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej, sukcesu w realizacji projektu doceniając m.in. bardzo wysoką jakość opracowanych materiałów dydaktycznych, prostą w nawigacji stronę internetową projektu, która oferuje nieograniczony dostęp do wszystkich produktów projektu. Uwadze Narodowej Agencji Programu Erasmus+ nie umknęła też bardzo dobrze przygotowana Szkoła Letnia (10 dni e-learningu, 10 dni na miejscu, 2 wizyty studyjne w firmach).

– Wybór projektu jako przykładu dobrych praktyk świadczy o wysokiej jakości rezultatów projektu, celnym doborze działań dla poszczególnych grup docelowych, ale także pokazuje, że Narodowa Agencja Erasmus+ traktuje ADD-ON-SKILLS jako źródło inspiracji dla przyszłych wnioskodawców. Promowanie innowacyjnych metod i form kształcenia, współpraca naukowa, możliwość wymiany doświadczeń z pracownikami uczelni zagranicznych oraz przedsiębiorcami z Polski i innych krajów jest elementem realizacji strategii umiędzynarodowienia PB, przyczynia się do umiejętności i rozwoju osobistego nauczycieli, doktorantów, studentów i kadry administracyjnej PB – wyjaśnia Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej w Politechnice Białostockiej.

Przypomnijmy, projekt “Advanced Digital Design course ON modern buildings developing SKILLS for young engineers” był finansowany ze środków Erasmus+ i realizowany od 2021 do 2023 roku. Został zakończony w maju 2023, a jego rezultaty zostały zaprezentowane podczas Dni Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. Politechnika Białostocka była liderem projektu, który realizowaliśmy wspólnie z Partnerami z czterech krajów: Litwy, Łotwy, Hiszpanii oraz Włoch.

– Wspólnie z nauczycielami z tych wszystkich krajów stworzyliśmy materiały dydaktyczne, z których mamy nadzieję, będą korzystali studenci z całego świata. Poza tym stworzyliśmy dwie książki, które też są dostępne w wersji PDF do pobrania na stronie projektu i na stronie Oficyny Wydawniczej Politechniki Białostockiej. Trzecim rezultatem naszego projektu był sylabus kursu Szkoły Letniej, którą zorganizowaliśmy w ubiegłym roku – mówiła po prezentacji efektów projektu dr hab. inż. Dorota Anna Krawczyk, prof. PB.

Gratulujemy sukcesu! W przyszłości planowane są kolejne projekty w partnerstwach międzynarodowych. W przyszłym roku na naszej Uczelni oraz w Hiszpanii na Uniwersytecie w Kordobie zaplanowano szkoły letnie z wykorzystaniem sylabusa kursu, materiałów dydaktycznych i książek stworzonych w projekcie ADD-ON-SKILLS.

Więcej informacji na temat projektu na stronie internetowej https://addonskills.pb.edu.pl/.

Podsumowanie projektu przez dr hab. inż. Dorotę Annę Krawczyk, prof. PBProrektor ds. Współpracy Międzynarodowej w Politechnice Białostockiej podczas Dni Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej:

(mz)