Most z Politechniki Białostockiej w Estonii

18-05-2018

Studenci z SKN „Konstruktor” na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska zbudowali „złoty” most stalowy i zaprezentowali go na międzynarodowym konkursie BRICO 2018 w Tallinie, stolicy Estonii. Zdobyli III miejsce w klasyfikacji generalnej. Była to trzecia edycja konkursu organizowanego przez Board of Civil Engineering Students w Uniwersytecie Technicznym w Tallinie w dniach 14-18 maja.

Zadaniem rywalizujących w konkursie drużyn jest odwzorowanie całego procesu powstania konstrukcji stalowych. Uczestnicy, w zespołach 4-osobowych, projektują i montują na czas most, który potem umieszczany jest na stalowej ramie i poddawany próbie obciążeniowej. O tytuł najlepszych konstruktorów walczyli studenci z Polski, Litwy, Chorwacji, Austrii i Australii.

Nasz most jest inspirowany matematycznym „złotym podziałem” i ciągiem liczb Fibonacciego, dlatego drużyna nazywa się The Golden Team. Most jest zaprojektowany tak, aby harmonizował z naturą. W trakcie prezentacji cieszył się dużym zainteresowaniem. Został wykonany przez nas samodzielnie z pomocą firmy Metal-Fach. Jesteśmy już po próbie obciążeniowej. Wstępne wyniki są bardzo obiecujące. Montaż konstrukcji trwał 32 minuty. Złoty kolor mostu bardzo przyciąga uwagę widzów i jurorów – relacjonuje Marta Dzierżanowska ze Studenckiego Koła Naukowego Konstruktor na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska PB.

Przygotowanie konstrukcji mostu na zawody w Tallinie wsparł finansowo Prezydent Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta. Sponsorami były firmy: Metal-Fach z Sokółki oraz Grupa Unibep.

Warto przypomnieć, że w uroku ubiegłym drużyna z Politechniki Białostockiej zdobyła w konkursie BRICO pierwsze miejsce.