Michał Śnietka, student Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej, w Kadrze Narodowej Mistrzostw Świata w Triathlonie w Abu Dhabi 2022

07-11-2022
Usmiechnięty chłopak z dyplomem i mdalem
Michał Śnietka, student Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej, jest w Kadrze Narodowej Mistrzostw Świata w Triathlonie w Abu Dhabi. Od 24 do 26 listopada 2022 roku będzie walczył najwyższe laury w kategorii wiekowej AG M 20-24 lata!

Michał Śnietka na co dzień studiuje logistykę na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej. Co więcej, jest też prezesem Studenckiego Koła Naukowego „LogiSQUAD”. Od lat doskonale łączy pasję do zdobywania i poszerzania wiedzy z aktywnością sportową. Co ciekawe – zanim rozpoczął zmagania z własnym ciałem, brał udział w zawodach motocrossowych.

Swoją przygodę ze sportem zacząłem 12 października 2012 roku, wtedy dostałem swój pierwszy motocykl i zacząłem swoją karierę w motocrossie – wspomina Michał Śnietka. – W tym sporcie udało mi się zdobyć kilka pucharów za Mistrzostwa Okręgu Warmińsko-Mazurskiego, Mistrzostwa Strefy Polski Północnej w Motocrossie, a także parę lokalnych zawodów. W międzyczasie, aby udoskonalić swoją kondycję, zacząłem biegać i jeździć na rowerze.

– Ze względu na to, że nie boję się wyzwań, zdecydowałem się na mój pierwszy półmaraton, który akurat odbywał się w Ostrołęce (28.05.2017) zdobywając wtedy statuetkę za najmłodszego zawodnika, który skończył półmaraton – opowiada Śnietka. – Od tamtego momentu zacząłem startować w półmaratonach co roku.

Kiedy Michał Śnietka rozpoczął studia w Politechnice Białostockiej, kontynuował treningi, ale też chciał poszerzyć swoje horyzonty. Od września 2021 roku do 3 lutego 2022 roku, w ramach programu wymiany studenckiej Erasmus+ studiował na Uniwersytecie w Walencji. Nie zaniedbał tam swoich sportowych pasji.

– Miałem super warunki do trenowania wszystkich trzech dyscyplin sportowych triathlonu –  opowiada Śnietka. – Trenowałem trzy razy w tygodniu pływanie, dwa razy w tygodniu bieganie i raz miałem jeden długi trening  na rowerze. Student nie powstrzymał się przed startem w zawodach.

– Moim największym osiągnięciem z tego czasu jest półmaraton w Walencji ukończony z czasem 1h i 38 minut – zdradza Śnietka. Jednocześnie, jako członek Akademickiego Związku Sportowego, reprezentuje też Politechnikę Białostocką w lekkiej atletyce, ergometrze wioślarskim, czy kolarstwie górskim.

– Na triathlon zdecydowałem się po obejrzeniu filmu „Najlepszy”, który opisuje historię Jerzego Górskiego – wyznaje Śnietka. –  Pierwszy raz w triathlonie wystartowałem 3 lipca 2022 r. w Skierniewicach zajmując 3 miejsce (kat. M18, dystans 1/4IM), następnie w Elblągu 1 miejsce (kat. M18, dystans 1/4IM) i w Gołdapi również zajmując 1 miejsce (kat. M18, dystans 1/4IM) w zawodach z cyklu Garmin Iron Triathlon. 21 sierpnia 2022 r. wystartowałem w Mistrzostwach Polski w Triathlonie w Białymstoku osiągając czas 2:20:10 i zajmując 3 miejsce (M18, dystans olimpijski), dzięki temu, zostałem powołany przez Polski Związek Triathlonu do Kadry Narodowej na Mistrzostwa Świata w Triathlonie 24-26.11.2022 w Abu Dhabi.

Kiedy dostał powołanie do Kadry Narodowej na Mistrzostwa Świata w Triathlonie w Abu Dhabi rozpoczął intensywne treningi połączone z opracowaniem właściwej diety.

Dużo czasu spędza teraz w hali sportowej Akademickiego Centrum Sportu Politechniki Białostockiej. Tu może trenować biegi, korzystając ze wskazówek mgr. Pawła Kuklińskiego, trenera sekcji lekkiej atletyki w Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Politechniki Białostockiej. Ma też do dyspozycji świetnie wyposażoną siłownię i rowery treningowe.

Jeśli chodzi o jazdę na rowerze – Michał Śnietka jest samoukiem. Techniki pływania zdradził mu bliski znajomy – mistrz świata w ratownictwie wodnym. W Abu Dhabi, po krótkiej aklimatyzacji, student sportowiec będzie musiał przepłynąć 1 500 metrów, przebiec 10 kilometrów i przejechać na rowerze 40 km. Nie obawia się o odmienną od naszej pogodę, wcześniej przez pół roku, w ramach programu Erasmus+, studiował na Uniwersytecie w Walencji, gdzie jak sam twierdzi, panują podobne warunki klimatyczne do tych jakie czekają go w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

– Zrobię, co w mojej mocy, aby jak najlepiej reprezentować Politechnikę Białostocką i też reprezentować nasz kraj – zapowiada Michał Śnietka.

Wyjazd Michała Śnietki wspiera finansowo Politechnika Białostocka.

Ambitny student nie poprzestaje na triathlonie – jego kolejnym marzeniem jest start w Ironmanie na Hawajach.

(jd)