Dr Jan Godlewski stypendystą Marszałka Województwa Podlaskiego

24-02-2021
Dr inż. Jan Godlewski z Wydziału Architektury PB otrzymał stypendium artystyczne Marszałka Województwa Podlaskiego na 2021 rok. Zaprojektuje i wykona innowacyjne meble dla osób starszych.

Dr inż. Jan Godlewski jest pracownikiem dydaktycznym Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej oraz członkiem Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych. W ramach rocznego stypendium artystycznego zaprojektuje i wykona trzy innowacyjne meble i elementy wyposażenia, które ułatwią codzienne czynności osobom w podeszłym wieku: siadanie, spanie, poruszanie się, wypoczynek, spożywanie posiłków.

– Zainteresowanie tematem wynika z obserwacji otoczenia. Szacuje się, że za dziesięć lat w Europie populacja osób powyżej 65. roku życia będzie o jedną trzecią większa niż obecnie. – podkreśla dr inż. Jan Godlewski.

W 2018 dr Godlewski zaprojektował i wykonał krzesło pomagające wstawać osobom starszym- Wstawacz. W ramach stypendium powstanie m.in. jego kolejna, ulepszona wersja.

– Starość niesie ze sobą znaczną ilość ograniczeń spowodowanych spadkiem masy mięśniowej, zwiększoną łamliwością kości. Pracuję nad rozwiązaniami, które niwelują te problemy – mówi dr inż. Jan Godlewski. – Obiekty zaprojektuję przy pomocy zaawansowanych systemów 3D, a do prototypów wykorzystam sklejkę i lite drewno, by uzyskać jak najlepsze właściwości funkcjonalne, estetyczne i ekologiczne – dodaje.

Stypendia artystyczne marszałka województwa otrzymały 23 osoby oraz 150 dzieci. Łącznie na ten cel zarząd województwa podlaskiego przeznaczył 656 tysięcy złotych.