Dr inż. Agnieszka Choroszucho wyróżniona przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich

11-01-2023
Agnieszka Choroszucho
Dr inż. Agnieszka Choroszucho, adiunkt na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej, otrzymała nagrodę Stowarzyszenia Elektryków Polskich w konkursie „Wyróżniający się nauczyciel, opiekun i sojusznik młodzieży”. Tytuł został przyznany przez kapitułę konkursową powołaną przez Zarząd Główny SEP i obradującą pod przewodnictwem prof. dr hab. inż. Aleksandry Rakowskiej.

Kapituła konkursu doceniła szczególne osiągnięcia dr inż. Agnieszki Choroszucho w zakresie inicjatyw i pomysłów inspirujących działalność młodzieży, zwłaszcza zachęcania studentów do aktywnego włączania się w proces dydaktyczny, realizowane na Wydziale projekty naukowo-badawcze oraz uczestnictwo w konkursach i przedsięwzięciach branżowych.

Studentom często wystarcza słowo zachęty, by zechcieli podjąć się danego wyzwania. Właśnie na tym polega moja rola, jako ich mentora. Czy będzie to aplikowanie w konkursach, czy prezentacja swoich osiągnięć na konferencjach, a nawet udział w festiwalu naukowym – każde z tych działań jest dodatkowym doświadczeniem, które poszerza horyzonty tych młodych ludzi – mówi dr inż. Agnieszka Choroszucho.

Dr inż. Agnieszka Choroszucho jest absolwentką Politechniki Białostockiej. Od 2001 roku prowadzi samodzielnie zajęcia dydaktyczne z przedmiotów takich jak, programowanie strukturalne i obiektowe w języku C/C++, systemy operacyjne, technologie informacyjne, algorytmy i struktury danych, bazy danych, grafika komputerowa, informatyka, podstawy teorii pola elektromagnetycznego. Jest również autorką programów szczegółowych i ramowych z niektórych wyżej wymienionych przedmiotów. W 2014 roku uzyskała stopień doktora nauk technicznych w dyscyplinie elektrotechnika, w specjalności: teoria pola elektromagnetycznego, metody numeryczne w elektrotechnice. Tytułem rozprawy doktorskiej była „Analiza propagacji fal elektromagnetycznych w elementach budowlanych o złożonej strukturze w zakresie częstotliwości komunikacji bezprzewodowej”, a promotorem – prof. zw. dr inż. Stanisław Bolkowski.

Od 2019 roku, czyli początku jego funkcjonowania, jest opiekunką Studenckiego Koła Naukowego IO funkcjonującego na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej. Zrzesza ono głównie studentów z kierunków: elektrotechnika oraz elektronika i telekomunikacja. Koło IO realizuje prace badawcze i wdraża projekty związane z zastosowaniem systemów mikroprocesorowych, w ramach których powstają urządzenia dedykowane różnym dziedzinom przemysłu, techniki oraz życia codziennego. To m.in. wielofunkcyjna maszyna CNC (która może frezować zarówno mechanicznie jak też przy użyciu głowicy laserowej), deskorolka elektryczna oraz stacja solarna do szybkiego ładowania małych pojazdów elektrycznych. Członków koła interesuje również zastosowanie technologii układów programowalnych oraz wybranych metod numerycznych w celu projektowania i tworzenia układów elektronicznych o charakterze edukacyjnym, tworzenie układów i aplikacji wspierających osoby niepełnosprawne, a także elektromobilność, roboty przemysłowe, samochody RC, ekologia, aspekty środowiskowe.

Koło ma szereg osiągnięć na arenie międzynarodowej i krajowej. W 2020 roku do finału w międzynarodowym konkursie Youth Science Meeting 2020 w Lizbonie zakwalifikowały się dwa projekty KN IO: dłoń bioniczna i komunikator do komunikacji alternatywnej. W 2019 roku w finale konkursu Technotalent 2019 rywalizowały projekty: „Komunikator do komunikacji alternatywnej” oraz „Urządzenie USG do wykrywania wad kręgosłupa”. W 2019 roku zespół DOTmouse z KN IO zdobył wyróżnienie w Olimpiadzie Innowacji Technicznych i Wynalazczości za projekt pt. „Czytnik e-book dla osób niewidomych”.

Wspólnie ze swoimi studentami dr Choroszucho opublikowała 11 artykułów naukowych, prezentowanych na konferencjach krajowych. Jej podopieczni zdobyli stypendia programu „Odkrywcy Diamentów”, są też w gronie stypendystów rektora Politechniki Białostockiej. Chętnie podejmują się popularyzacji kierunku i zainteresowań technicznych podczas wydarzeń: Dni Otwarte, Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki, Noc Innowacji na PB, Konferencja TEFEN itp.

Warto dodać, że co roku laureatami konkursu zostaje nie więcej niż pięć osób z całej Polski. Tym bardziej cieszymy się, że wkład dr inż. Agnieszki Choroszucho w edukację i opiekę nad studentami Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej został doceniony na forum ogólnopolskim.

Gratulujemy laureatce i życzymy kolejnych sukcesów!

(oprac. mr)