Polsko-angielsko-ukraiński słownik specjalistycznej terminologii powstał w Politechnice Białostockiej!

07-05-2024
publikacje PB
Łącznie 496 stron pojęć technicznych w języku polskim, angielskim, ukraińskim! Opracowaliśmy 3-tomowy słownik specjalistycznej terminologii używanej we wszystkich dyscyplinach naukowych PB, i to w 3 językach! Publikacja powstała jako jedno z działań Laboratorium Innowacji Dydaktycznych, w ramach projektu pn. Doskonałość Dydaktyczna Uczelni oraz Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA.

Prace nad publikacją trwały rok i zaangażowanych w nią było 22 pracowników ze wszystkich wydziałów uczelni. „Podręcznik-słownik specjalistycznej terminologii w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych i w dziedzinie nauk społecznych” to praktyczne kompendium wiedzy, głównie dla studentów i doktorantów z zagranicy.

Podręcznik stanowi przydatne narzędzie w procesie kształcenia i jest efektem działania „Hub Dydaktyki”, w ramach którego funkcjonuje „Laboratorium Innowacji Dydaktycznych”. Zarówno Hub, jak i Laboratorium wchodzą w skład projektu „Doskonałość dydaktyczna uczelni”, finansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Oś Priorytetowa III Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, Działanie 3.4 Zarządzanie w instytucjach szkolnictwa wyższego, przy wsparciu  „Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego” na podstawie zlecenia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego,  Działanie 3. „Wymieńmy się tym, co najlepsze”.

Kierownikiem projektu jest dr hab. Agnieszka Dardzińska-Głębocka, prof. PB, prorektor ds. kształcenia Politechniki Białostockiej.

– Słownik ten ma na celu przede wszystkim przybliżenie podstawowych definicji i wyrażeń, niezbędnych w zdobywaniu kompetencji zawodowych. Został on podzielony na dziedziny naukowe oraz przynależne im dyscypliny, które funkcjonują w Politechnice Białostockiej. W ten sposób ułatwiamy studentom obcojęzycznym poszerzanie zasobu słów w zakresie specjalistycznej terminologii, która jest powszechnie używana. To podstawowe, ale praktyczne słownictwo, niezbędne w pracy przyszłego profesjonalisty – inżyniera – wyjaśnia ideę powstania podręcznika dr hab. Agnieszka Dardzińska-Głębocka, prof. PB.

A skąd w ogóle pomysł na takie techniczne, językowe ABC? Zwykle inspiracją do wdrażania nowych działań jest potrzeba, i tak było też w tym przypadku. Słownik powstał w odpowiedzi na oczekiwania naszych studentów zagranicznych, którzy chcą podwyższać swoje kwalifikacje i być bardziej konkurencyjnymi na rynku pracy. To także rezultat zmieniającej się sytuacji geopolitycznej w Europie. Publikacja stanowi wynik długotrwałych konsultacji z pracownikami naukowymi, badawczymi, także tymi pracującymi na uczelniach w Ukrainie.

– Słownikiem mogą posługiwać się zarówno studenci, jak i kadra akademicka. Opracowanie to przyczyni się z pewnością do doskonalenia warsztatu naukowego i badawczego naszych pracowników, jak też znaczącego podwyższenia jakości kształcenia na kierunkach studiów oferowanych przez Politechnikę Białostocką – przekonuje Pani Prorektor.

W skład zespołu opracowującego niniejszą publikację weszli:

• dr inż. Andrzej Andrzejewski (WE)
  • dr hab. inż. Bogusław Butryło, prof. PB (WE)
  • dr hab. Agnieszka Dardzińska-Głębocka, prof. PB (WM)
  • dr inż. Anna Falkowska (WM)
  • dr hab. Ewa Glińska, prof. PB (WIZ)
  • dr inż. Lech Grodzki (WE)
  • dr inż. Agnieszka Jabłońska-Krysiewicz (WBiIS)
  • dr Joanna Karbowska-Chilińska (WI)
  • dr Andrzej Karpowicz, (WIZ)
  • dr hab. inż. Andrzej Koszewnik, prof. PB (WM)
  • dr inż. Joanna Krętowska (WBiIS)