Podstawy projektowania systemów wbudowanych – wsparcie w procesie edukacji

23-08-2024
publikacje PB - grafika
„Podstawy projektowania systemów wbudowanych” to kolejna publikacja Oficyny  Wydawniczej Politechniki Białostockiej, którą prezentujemy w ramach cyklu #publikacjePB.
Autorami praktycznego skryptu, który może być wykorzystywany w procesie dydaktycznym są naukowcy z Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej.

– System wbudowany to wyspecjalizowany rodzaj komputera zaprojektowany do wykonywania jednego lub więcej określonych zadań i bezpośrednio zintegrowany ze sterowanym urządzeniem lub obiektem. W przeciwieństwie do komputerów ogólnego przeznaczenia systemy wbudowane są zoptymalizowane pod kątem konkretnych zastosowań. Można je spotkać w każdym urządzeniu elektronicznym, które pełni funkcję kontrolną lub sterującą. W dzisiejszym świecie otaczają nas liczne systemy wbudowane: od elektroniki użytkowej i urządzeń biurowych po zaawansowane systemy transportowe, lotnicze czy telekomunikacyjne. Są one nieodłączną częścią – czytamy we wstępie skryptu pt. „Podstawy projektowania systemów wbudowanych”.

Publikacja została opracowana przez pracowników Wydziału Informatyki:

• prof. dr hab. inż. Valery Salauyou
  • dr inż. Irena Bułatowa
  • dr inż. Tomasz Grześ
  • mgr Witali Bułatow

Publikacja Oficyny Wydawniczej Politechniki Białostockiej poświęcona jest problemom projektowania systemów wbudowanych na układach FPGA. Przybliża proces projektowania poszczególnych elementów i bloków funkcjonalnych systemów wbudowanych wykorzystujących elastyczność i możliwości, jakie oferują układy FPGA. Zawiera teoretyczne aspekty projektowania, lecz także praktyczne zastosowania poparte przykładami.

Wartością skryptu są zawarte w nim zadania praktyczne do samodzielnego rozwiązania przez czytelnika.

Książka jest skierowana głównie do studentów uczelni technicznych studiujących kierunki związane z elektroniką, informatyką oraz telekomunikacją. Materiał w niej zawarty może być wykorzystywany przez nauczycieli do prowadzenia wykładów, zajęć laboratoryjnych i praktycznych.

Tytuł: Podstawy projektowania systemów wbudowanych

Autorzy: Valery Salauyou, Irena Bułatowa, Tomasz Grześ, Witali Bułatow
Rodzaj publikacji: skrypt
Rok wydania: 2024