Legia Akademicka 2019
01-03-2019
Politechnika Białostocka zorganizuje drugą edycję Legii Akademickiej – programu ochotniczego szkolenia wojskowego studentów. Zapisy chętnych przyjmowane są do 15 marca.
SPOTKANIE Z MON
12 marca (wtorek) zapraszamy studentów na spotkanie informacyjne z przedstawicielem resortu obrony narodowej dotyczące programu Legii Akademickiej. Spotkanie odbędzie się o 13:00 w auli I na Wydziale Elektrycznym.
Przedstawiciele MON przybliżą tematykę przeszkolenia wojskowego studentów w ramach tegorocznej edycji programu Legia Akademicka, omówią rolę studentów w odbudowywaniu potencjału obronnego państwa oraz funkcjonowanie rezerw osobowych w strukturach sił zbrojnych.
II EDYCJA PROGRAMU
W 2019 r. na Politechnice Białostockiej organizowana będzie druga edycja programu adresowanego do studentów, którzy w trakcie studiów chcą odbyć przeszkolenie wojskowe. Legia Akademicka to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pilotażową edycję przeprowadzono w roku akademickim 2017/2018 w 61 uczelniach, w tym na Politechnice Białostockiej. Na naszej uczelni przeszkolono wtedy ponad 100 studentów, słuchaczy Politechniki Białostockiej, Uniwersytetu w Białymstoku, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego w Białymstoku, Niepaństwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Białymstoku oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach.
Do Legii Akademickiej mogą przystąpić studenci i studentki (studiów I i II stopnia) uczelni publicznych i niepublicznych dowolnego roku studiów, posiadający obywatelstwo polskie. Edukacja wojskowa obejmuje dwie części szkolenia. Część teoretyczną realizowaną przez uczelnie zgodnie z opracowanym przez Ministra Obrony Narodowej programem szkoleniowym oraz część praktyczną (ćwiczenia wojskowe) organizowaną przez Ministra Obrony Narodowej. W pierwszej kolejności odbędzie się szkolenie teoretyczne, którego celem jest opanowanie wiedzy i umiejętności z zakresu tematyki wojskowej niezbędnej do odbycia szkolenia w warunkach poligonowych. Po zaliczeniu części teoretycznej student ochotnik otrzyma kartę powołania na ćwiczenia wojskowe – część praktyczną programu, która będzie realizowana w wytypowanych jednostkach wojskowych i ośrodkach szkoleniowych Sił Zbrojnych RP podczas przerwy wakacyjnej. Za każdy dzień ćwiczeń student otrzyma 104 zł.
REKRUTACJA
Opis projektu oraz formularze zgłoszeniowe: pb.edu.pl/studenci/szkolenia-studentow/legia-akademicka
Termin składania wniosków upływa 15 marca 2019 roku.
Do programu Legii Akademickiej prowadzonego w Politechnice Białostockiej mogą przystąpić:
- studenci Politechniki Białostockiej – wniosek składają w dziekanacie swojego wydziału,
- studenci innych uczelni – wniosek składają w Dziale Spraw Studenckich i Dydaktyki – budynek Wydziału Mechanicznego, ul. Wiejska 45C, pokój 229 ( w godz. 8-15). Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie swojej uczelni o posiadaniu statusu studenta.
Pracownicy Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Białymstoku będą udzielać informacji na temat programu Legia Akademicka w następujących dniach:
4 marca 2019 – godzina 10-12 Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska
5 marca 2019 – godzina 10-12 Wydział Elektryczny
6 marca 2019 – godzina 10-12 Wydział Mechaniczny
7 marca 2019 – godzina 10-12 Wydział Informatyki
8 marca 2019 – godzina 10-12 Wydział Inżynierii Zarządzania
ZAJĘCIA
Zajęcia w ramach Legii Akademickiej są zajęciami dodatkowymi i odbywać się będą w weekendy.
INFORMACJE
Wojewódzki Sztab Wojskowy w Białymstoku: wszwbialystok.wp.mil.pl
Legia Akademicka: legiaakademicka.wp.mil.pl
„Legia Akademicka” jest jeden z kluczowych programów Ministerstwa Obrony Narodowej. Jego celem jest m.in. obudowa potencjału rezerw osobowych Sił Zbrojnych RP, zwłaszcza w korpusach szeregowych i podoficerów. MON zakłada, że studenci, jako przyszli inżynierowie, menadżerowie i specjaliści pracujący w m.in. w sektorze gospodarki narodowej, poprzez aktywny udział w programie „Legii Akademickiej”, będą stanowić wzmocnienie potencjału obronnego państwa.