Ocena okresowa nauczycieli akademickich

10-03-2022

W 2021 roku została przeprowadzona ocena okresowa nauczycieli akademickich za lata 2017-2020. Czteroletni okres oceny wynikał bezpośrednio z przepisów ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce [dalej: PSWiN], która zobowiązywała uczelnie publiczne do przeprowadzenia oceny wszystkich nauczycieli akademickich w roku poprzedzającym rok, w którym zostanie przeprowadzona ewaluacja. Ze względu na trwającą pandemię i wcześniejszy ustawowy zakaz oceniania nauczycieli  był to jedyny możliwy termin do jej przeprowadzenia.

Kolejne oceny będą przeprowadzane co dwa lata i będą obejmowały działalność badawczą, dydaktyczną i organizacyjną w okresie 2 lat, które upłynęły od okresu ostatnio ocenianego.  Najbliższa ocena zostanie przeprowadzona zgodnie z Regulaminem oceny nauczycieli akademickich Politechniki Białostockiej [dalej: Regulamin oceny], którego brzmienie nie uległo zmianie.

Planujemy wprowadzenie zmian w Regulaminie oceny od stycznia 2023 roku, które będą uwzględniały dotychczasowe uwagi pracowników. Zmiany będą dotyczyły kolejnego okresu oceny, dlatego też najbliższa ocena okresowa będzie obejmowała 24 miesiące oceniane według dotychczasowych zasad.

Na stronie Uczelni, w zakładce Pracownicy/ocena nauczycieli akademickich znajduje się Regulamin oceny oraz plik pt. Ankiety. Ankiety należy wypełnić po przepracowaniu 24 miesięcy, licząc od daty zakończenia ostatnio ocenianego okresu. W większości przypadków termin składania ankiet będzie przypadał na początek 2023 roku. Istnieje możliwość złożenia dwóch ankiet – odrębnie za 2021 i 2022 rok, przez pracowników, którzy preferują składanie ankiet w ujęciu rocznym. Pracownicy, którym okres oceniany zostanie przedłużony o okresy absencji będą o tym informowani na bieżąco.

Nauczyciele akademiccy ocenieni negatywnie otrzymają indywidualną informację o terminie kolejnej oceny.

Terminy najbliższej oceny:

• Osoby, które były oceniane– po 24 miesiącach pracy licząc od 01-01-2021 roku.
  • Osoby, które nie były oceniane (np. ze względu na zbyt krótki okres zatrudnienia) – po 24 miesiącach pracy licząc od pierwszego dnia zatrudnienia w Uczelni.