Nowelizacja Polskiego Ładu

24-03-2022
Dnia 10 marca 2022 r. weszła w życie ustawa nowelizująca tzw. Polski Ład, która wprowadza kolejne zmiany:
  • zmianę w zakresie stosowania PIT-2;
  • uregulowanie na mocy Ustawy mechanizmu przedłużenia terminów poboru zaliczek na podatek dochodowy. Regulacje te wcześniej zapisane były w Rozporządzeniu z dnia 07.01.2022 roku.
Zmiana w zakresie stosowania PIT-2
  • Zgodnie z nowelizacją płatnik (pracodawca) ma obowiązek stosowania kwoty zmniejszającej podatek (425 zł miesięcznie) po otrzymaniu oświadczenia PIT-2 w dowolnym momencie roku.
  • Płatnik odlicza kwotę zmniejszającą podatek najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymał oświadczenie PIT-2.
  • Do tej pory stosowanie kwoty zmniejszającej podatek było możliwe, jeżeli oświadczenie PIT-2 było złożone przed pierwszą wypłatą w roku podatkowym.

UWAGA: nie ma obowiązku ponownego składania PIT-2. Nowy PIT-2 należy złożyć wyłącznie w sytuacji, gdy dane uległy zmianie.

Przedłużenie terminu poboru zaliczek na podatek dochodowy
  • Zgodnie z nowelizacją przepisów, wniosek o nieprzedłużenie terminu poboru zaliczek na podatek dochodowy, może złożyć każdy pracownik (zmiana w stosunku do stanu z dnia 07.01.2022 r. – rozszerzenie o pracowników, którzy złożyli PIT -2).
  • W przypadku gdy podatnik złożył płatnikowi sporządzony na piśmie wniosek o nieprzedłużanie terminów poboru zaliczek, ma on zastosowanie najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym płatnik otrzymał ten wniosek.
Zasady oraz mechanizm naliczenia i poboru zaliczki podatkowej
  • Zasady mają zastosowanie wyłącznie do przychodów nieprzekraczających kwoty 12 800 zł miesięcznie.
  • Przedłużenie terminów, ma zastosowanie do zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych pobieranych w miesiącu, w którym podatnik uzyskał od płatnika przychody z  tytułu m.in. stosunku służbowego, stosunku pracy, zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakłady pracy, a także umów zlecenia.
  • Zaliczka na podatek dochodowy jest obliczana:

– według zasad wynikających z obecnie obowiązujących przepisów (czyli zakładających brak możliwości odliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne od podatku, wyższą kwotę zmniejszającą podatek – 425 zł miesięcznie oraz, co do zasady, ulgę dla klasy średniej),

• jeżeli zaliczka obliczona zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2022 roku jest wyższa niż zaliczka obliczona zgodnie z przepisami obowiązującymi do 31 grudnia 2021 roku, to płatnik pobiera zaliczkę w niższej wysokości – dochodzi do przesunięcia terminu poboru podatku (tzw. nadwyżka)
  • w miesiącach, w których zaliczka obliczona zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2022 roku będzie niższa niż zaliczka obliczona zgodnie z przepisami obowiązującymi do 31 grudnia 2021 roku płatnik pobiera zaliczkę na podatek w wysokości wyższej (rozlicza tzw. nadwyżkę)

Jeśli w ciągu roku nie wystąpią jednak takie miesiące to podatnik będzie obowiązany do zapłaty pozostałej, niepobranej części podatku w rozliczeniu rocznym.

Istnieje możliwość złożenia oświadczenia o rezygnacji z możliwości przesunięcia terminu poboru zaliczek na podatek. W przypadku złożenia rezygnacji Uczelnia nie będzie stosowała przepisów w tym zakresie. Druk dostępny w zakładce Pracownicy/baza formularzy i dokumentów/dokumenty płacowe / 2_Wniosek o nieprzedłużenie terminów poboru zaliczek na podatek.

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie :