Nowe rozporządzenie MEiN

19-08-2021
15 sierpnia 2021 r. Ministerstwo Edukacji i Nauki uchyliło rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania niektórych podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. To oznacza, że uczelnie wracają między innymi do oceny okresowej nauczycieli akademickich.

(podstawa prawna: https://dziennikustaw.gov.pl/D2021000146401.pdf)

Oznacza to, że:

1. przestaje obowiązywać zawieszenie oceny okresowej nauczycieli akademickich oraz zakaz kierowania na badania okresowe nauczycieli akademickich (art. 51b ustawy z dnia 20 lipca 2018 roku Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478, z późn. zm.)

2. legitymacje studentów, doktorantów oraz nauczycieli akademickich, których ważność została przedłużona na czas ograniczenia lub zawieszenia funkcjonowania uczelni, będą ważne jeszcze przez 60 dni od tej daty (tj. do dnia 14 października 2021 roku włącznie)

3. tracą moc Zarządzenia Rektora Politechniki Białostockiej:

• Zarządzenie nr 1222 ws. zasad realizacji zajęć oraz weryfikacji osiągniętych efektów uczenia się z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, w sytuacji ograniczenia lub zawieszenia funkcjonowania Uczelni
  • Zarządzenie nr 1123 ws. wytycznych w zakresie przeprowadzania egzaminów dyplomowych w Politechnice Białostockiej w związku z ograniczeniem lub zawieszeniem funkcjonowania Uczelni

4. Zarządzenie nr 1179 Rektora PB ws. funkcjonowania uczelni w czasie pandemii COVID-19 w najbliższym czasie zostanie zaktualizowane do obowiązującego stanu prawnego.

Jeśli chodzi o ocenę okresową nauczycieli akademickich zgodnie z przepisami wprowadzającymi ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, ocenę okresową uczelnia zobowiązana jest dokonać do końca roku poprzedzającego rok przeprowadzenia ewaluacji jakości działalności naukowej. Ewaluacja zostanie przeprowadzona w 2022 roku (pierwotnie 2021), stąd też ocena musi zostać dokonana do końca bieżącego roku.

W najbliższym czasie zostanie przedstawiony szczegółowy harmonogram przeprowadzania oceny okresowej nauczycieli akademickich Politechniki Białostockiej.