Program „Mieszkanie dla absolwenta”

10-01-2024

Studenci ostatniego roku studiów, a także absolwenci uczelni z Białegostoku oraz Polski, mogą skorzystać z programu „Mieszkanie dla Absolwenta”. Osoby zainteresowane powinny złożyć odpowiedni wniosek w Zarządzie Mienia Komunalnego (ul. gen. J. Bema 89/1) w terminie do 15 marca 2024 r. Z osobami zakwalifikowanymi do programu już w maju zostaną podpisane umowy. A po zakończeniu inwestycji przy ul. Depowej  – wręczone klucze do mieszkań.

18 września 2023 r. Rada Miasta Białystok uchwaliła realizację programu „Mieszkanie dla absolwenta”. Uchwała weszła w życie 6 października. W ramach programu miasto planuje przeznaczyć maksymalnie 93 lokali nowo wybudowanego zasobu przy ul. Depoweji i poprzez zapewnienie im dostępu do mieszkania na korzystnych warunkach, zatrzymać lub przyciągnąć do Białegostoku najlepszych absolwentów studiów wyższych.

O Programie

„Mieszkanie dla Absolwenta” to program wspierający młodych ludzi w pozyskaniu pierwszego samodzielnego lokum. Kierowany jest do najlepszych studentów i absolwentów uczelni wyższych. Celem programu jest zahamowanie trendu odpływu młodych ludzi na zewnętrzne rynki pracy, a przez wsparcie lokalnego biznesu w pozyskaniu wykwalifikowanych pracowników. Realizacja programu odbywa się z wykorzystaniem lokali Gminy Białystok, zarządzanych przez Zarząd Mienia Komunalnego (93 lokali nowo wybudowanego zasobu przy ul. Depowej).

Dla kogo?

Oferta wsparcia mieszkaniowego skierowana do:

• studentów ostatniego roku studiów rekomendowanych przez rektora uczelni lub osobę przez niego upoważnioną ze średnią co najmniej 4,5 z ostatniego roku akademickiego
  • absolwentów uczelni wyższych, którzy ukończyli studia ze średnią co najmniej 4,5

Warunki skorzystania z Programu:

• nie posiadanie własności lub współwłasności, spółdzielczego prawa do lokalu lub budynku mieszkalnego, prawa do lokalu wchodzącego w skład zasobów TBS, bądź najmu lokalu wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Białystok;
  • zamieszkiwanie na terenie Miasta Białystok;
  • zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, a miejscem świadczenia pracy jest Miasto Białystok
  • nie ukończenie w dacie złożenia wniosku 35 roku życia

Jakie mieszkania:

Lokale usytuowane są w nowopowstałych budynkach zlokalizowanych przy ul. Depowej w Białymstoku.

Powierzchnia lokalu wynajmowanego w przeliczeniu na członka gospodarstwa domowego będzie wynosić:

1) w gospodarstwach wieloosobowych nie mniej niż 7 m2 , ani więcej niż 20 m2

2) w gospodarstwach jednoosobowych nie mniej niż 10 m2 , ani więcej niż 30 m2

Na jak długo zawierana jest umowa?

Lokale wynajmowane są wyłącznie na czas trwania stosunku pracy na terenie Miasta Białystok.

W przypadku, gdy okres najmu trwa nieprzerwanie 10 lat umowa najmu zawarta na czas trwania stosunku pracy przedłuża się na czas nieoznaczony.

Najemcy zobowiązani będą do dostarczenia aktualnego zaświadczenia o pozostawaniu w stosunku pracy na terenie Miasta Białystok w terminie do dnia 31 maja każdego roku.

Do kiedy i gdzie można składać wnioski:

Osoby zainteresowane powinny złożyć odpowiedni wniosek w Zarządzie Mienia Komunalnego w Białymstoku (ul. gen. J. Bema 89/1 w Białymstoku) w terminie do 15 marca 2024 r.

Wnioski dostępne są na stronie internetowej Zarządu Mienia Komunalnego w Białymstoku oraz Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr telefonu: 85 74-79-438 lub 85 74-79-460.

źródła:

Artykuł: Zmiany w programie „Mieszkanie dla absolwenta”

Artykuł: Program „Mieszkanie dla absolwenta” już działa