Konkurs „NAUKOLATEK” – Nastoletni Naukowiec. Politechniczna Sieć VIA CARPATIA wspiera zdolną młodzież

10-02-2023
Konkurs Naukolatek

Uczelnie tworzące Politechniczną Sieć VIA CARPATIA chcą wspierać potencjał utalentowanych uczniów, włączając ich w rozwój polskiej nauki i województw Polski Wschodniej.

W ramach Sieci startuje konkurs „NAUKOLATEK” – Nastoletni Naukowiec. Młodzi naukowcy mogą otrzymać nawet do 10 tys. zł na realizację swojego pomysłu badawczego.

Czekamy na zgłoszenia do 28 lutego 2023r.!

To już kolejny konkurs skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych! Tym razem wspólnie ze Szkołami i Uczelniami Partnerskimi w ramach Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA chcemy ukierunkować zdolnych uczniów na karierę naukową. Naszym celem jest przekonać młodzież, że może mieć wpływ na tworzenie rozwiązań, które zmieniają życie nas wszystkich.

Formuła konkursu

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy przejawiają inżynierskie zdolności i pasję naukową. Ich pomysły techniczne warto przekuć w mini projekty badawcze, które dzięki dofinansowaniu mogą zostać zrealizowane. Wsparciem w pracy młodych naukowców może być opiekun, nauczyciel ze szkoły.

Co należy zrobić, by otrzymać dofinansowanie na realizację projektu badawczego?

1. Zebrać trzyosobowy zespół
  2. Zgłosić swój projekt badawczy
  3. Wykorzystać do opracowania swojego projektu wiedzę z dziedzin takich jak:
    • architektura i urbanistyka,
    • automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne,
    • inżynieria biomedyczna,
    • inżynieria lądowa, geodezja i transport,
    • inżynieria mechaniczna,
    • informatyka techniczna i telekomunikacja,
    • inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka,
    • nauki leśne,
    • nauki o zarządzaniu i jakości,
    • sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki.

Dofinansowanie

Zachęcamy Uczniów oraz Szkoły do udziału w konkursie! 20 zespołów projektowych wraz z opiekunami ma szansę otrzymać finanse na realizację swojego pomysłu!

• do 10.000 zł dofinansowania otrzyma zespół projektowy
  • do 2.500 zł otrzyma opiekun/nauczyciel (jednorazowy dodatek)

Przebieg konkursu

Konkurs przebiega w dwóch etapach: regionalnym oraz międzywojewódzkim.

W etapie regionalnym zostanie wybranych 20 projektów badawczych z woj. podlaskiego, które otrzymają dofinansowanie na realizację swojej koncepcji! Pod okiem opiekuna/nauczyciela ze szkoły oraz przy wsparciu opiekuna z Politechniki Białostockiej zespoły uczniowskie zamienią swoje pomysły w konkretne projekty.

Spośród 20 projektów z Podlasia zostanie wybranych 5 najlepszych, które przejdą do etapu – międzywojewódzkiego (województwa: podlaskie, lubelskie, podkarpackie). Zespoły zaprezentują swoje prace badawcze w wielkim finale, gdzie 6 zespołów projektowych z trzech wspomnianych województw otrzyma atrakcyjne nagrody rzeczowe!

Zgłoszenia

Przedłużyliśmy termin nadsyłania zgłoszeń do 28.02.2023 r. Warunkiem przystąpienia do konkursu jest wypełnienie wniosku, dostępnego na stronie Organizatora. Wniosek wraz z wymaganymi dokumentami (oświadczenie oraz zgody) należy przesłać do 28.02.2023 r. na adres mailowy: naukolatek@pb.edu.pl

Wersję drukowaną wypełnionego wniosku oraz dokumentów należy wysłać do 28.02.2023 r. na adres: Politechnika Białostocka, ul. Wiejska 45A, 15-351 Białystok, z dopiskiem Konkurs „NAUKOLATEK”.

Organizatorem konkursu w województwie podlaskim jest Politechnika Białostocka.

Regulamin oraz niezbędne dokumenty dostępne są na stronie Organizatora

Konkurs „NAUKOLATEK” – Nastoletni Naukowiec jest organizowany w ramach „Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego” w obszarze „Nauka”, którego Liderem jest Politechnika Lubelska. Działanie to pozwoli wyłonić prace o szczególnym potencjale technicznym, które mogą znaleźć praktyczne zastosowanie w życiu mieszkańców województw podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego.

Dofinansowano ze środków dotacji celowej Ministra Edukacji i Nauki, w ramach zadania pn. „Politechniczna Sieć VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego”.

(mz)