Politechnika Białostocka partnerem konferencji poświęconej efektywności energetycznej
09-12-2022
Poza inflacją – temat zużycia energii, jest chyba najbardziej palącym w obecnej sytuacji społeczno-gospodarczej.
Stąd też duże zainteresowanie konferencją „Rozwiązania zmniejszające zapotrzebowanie na energię w samorządach gminnych”, którą zorganizowało Województwo Podlaskiego we współpracy z Politechniką Białostocką.
W konferencji, która odbyła się 9 grudnia 2022 r. na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej wzięło udział kilkadziesiąt przedstawicieli jednostek administracji publicznej i samorządu terytorialnego. Pomysłodawcą spotkania był dr hab. inż. Maciej Zajkowski, prof. PB z Katedry Fotoniki, Elektroniki i Techniki Świetlnej na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej. Naukowiec, który w tym roku został powołany przez Minister Klimatu i Środowiska Annę Moskwę na członka Rady Koordynacyjnej ds. Rozwoju Sektora Fotowoltaiki wygłosił prelekcję na temat bilansowania energii w spółdzielniach energetycznych.
Podczas konferencji omówiono tak ważne kwestie jak m.in. finansowanie rozwiązań wspierających efektywność energetyczną, klastry energii w jednostkach samorządu terytorialnego, a także możliwości współpracy uczelni z gminami.
– Mamy tutaj przedstawicieli jednostek administracji publicznej, jednostek samorządu terytorialnego, którzy borykają się z problemami takimi, jak mieszkańcy naszego województwa, czyli ze znaczącym wzrostem kosztów energii. Spotkali się po to, by pokazać, jakie są możliwości w przyszłej perspektywie (…) i jakie działania będą prowadzone przez Rząd Rzeczpospolitej Polskiej – mówił podczas wydarzenia Sebastian Łukaszewicz, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.
Konferencja stanowiła też forum dyskusji na temat zarzadzania energią w ramach OZE, technologii ograniczających koszty zużycia energii oraz konieczności zmian w ustawodawstwie na rzecz alternatywnych źródeł energii. Podejmowane działania powinny być realizowane z myślą oszczędnościach dla budżetu gmin, ale i mieszkańców naszego regionu.
– Spotkania z wójtami, burmistrzami są okazją do tego, by rozmawiać o nowej legislacji, która usprawniłaby produkcję z wykorzystaniem m.in. biomasy agro, a więc pozostałości po produkcji rolno-spożywczej – tańszego ciepła i energii na obszarach wiejskich oraz w ciepłownictwie powiatowym – przekonywał Janusz Kowalski, Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Politechnika Białostocka, która kształci specjalistów ds. energetyki cieplnej i jest pomysłodawcą wielu rozwiązań na rzecz przemysłu energetycznego, była Partnerem wydarzenia.
(mz)