Przyszłość medycyny i ludzkości według prof. dr Karine Sargsyan. Otwarty wykład w Politechnice Białostockiej
10-04-2025
Wydarzenie jest skierowane do społeczności akademickiej oraz wszystkich zainteresowanych. Wykład odbędzie się w czwartek, 24 kwietnia 2025 roku o godz. 16:00 w auli Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej, przy ul. Wiejskiej 45D. Wykład jest częścią serii Wykładów im. Ryszarda Kapuścińskiego (KAPTalks). To pierwszy raz, kiedy KAPTalk odbywa się na uczelni z Polski Wschodniej.
Weź udział stacjonarnie lub online. ZAREJESTRUJ SIĘ.
Wydarzenie będzie prowadzone w języku angielskim. Przewidziana jest możliwość zadawania pytań prelegentce, która wprowadzi nas w dyskusję o przyszłości medycyny i opieki zdrowotnej, sztucznej inteligencji, klimatu oraz „udoskonalania” człowieka. Te zagadnienia zmuszają nas do przemyślenia, czym jest człowieczeństwo w diametralnie zmieniającym się świecie. Wkraczamy w erę, w której:
- mikro- i nanoplastik obecny we krwi i organach ludzkich zmienia funkcjonowanie komórek w sposób, którego jeszcze nie rozumiemy.
- interfejsy mózg–komputer zwiększają ludzkie zdolności, szczególnie poznawcze, pamięciowe i percepcyjne – wymagając nowych norm etycznych i ochrony autonomii jednostki.
- sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe będą nie tylko wspomagać ludzi, lecz także biotechnologicznie ich udoskonalać, szczególnie w medycynie i diagnostyce – zmieniając zadania pracowników medycznych i sposób opieki nad pacjentem.
- edycja genomu i bioinżynieria pozwolą leczyć choroby, a nawet przekraczać dzisiejsze granice możliwości człowieka.
Przyszłość medycyny to nie szpitale – to dane, diagnostyka predykcyjna i decentralizacja. Czy jesteśmy wystarczająco odważni, aby zrewolucjonizować systemy zdrowia? Czy zbudujemy lepszą przyszłość, nawet jeśli napawa ona lękiem? Jak zadbamy o to, by nie zatracić człowieczeństwa w pogoni za przyszłością?
Na te inne pytania odpowie prof. Karine Sargsyan, która przedstawi półempiryczną, ale wizjonerską mapę drogową na skrzyżowaniu medycyny z ochroną zdrowia planety. Sformułuje wizję suwerenności cyfrowej w przyszłym krajobrazie społeczno-politycznym.
Wystąpienie prof. dr Karine Sargsyan organizuje Zespół ds. Foresightu i Badań Interdyscyplinarnych Politechniki Białostockiej, którego łączy z prelegentką tematyka foresightu (metoda analizy prognoz dot. przyszłości). Celem badań foresightowych jest wskazanie i ocena przyszłych zdarzeń, potrzeb, szans i zagrożeń związanych z rozwojem społeczno-gospodarczym.
Spotkanie należy do cyklu wykładów im. Ryszarda Kapuścińskiego (KAPTalks), które organizuje Komisja Europejska, Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) oraz sieć partnerskich uczelni i think-tanków.
Od 2009 roku odbyło się ponad 150 wykładów, które zgromadziły łącznie ponad 50 000 uczestników – zarówno na żywo, jak i online. Seria ta to wyjątkowa okazja do zdobywania wiedzy i prowadzenia dyskusji na temat globalnych wyzwań rozwojowych, takich jak zmiany klimatu, ekonomia, transformacja energetyczna, zdrowie, handel, efektywność pomocy, relacje Europa–Afryka oraz Cele Zrównoważonego Rozwoju. Wykłady są transmitowane online i oglądane przez widzów z całego świata.
Prof. dr Karine Sargsyan – lekarka, naukowczyni, autorka bestsellerów, futurystka. Zajmuje m.in. stanowiska: dyrektorki naukowej OncoBiobank Shared Resource w Cedars-Sinai Cancer Center, dyrektorki ds. biobankingu międzynarodowego na Uniwersytecie Medycznym w Grazu oraz kierowniczki Katedry Medycyny Cyfrowej i Sztucznej Inteligencji na Uniwersytecie Medycznym w Erywaniu.
Dr Sargsyan jest pionierką biobankingu i przechowywania danych oraz infrastruktury badawczej w biomedycynie. Stworzyła Biobank Graz (2007–2019, jako dyrektorka-założycielka) jako globalny model zrównoważonego rozwoju i innowacyjności, wspierający przełomowe badania biomedyczne i rozwój medycyny precyzyjnej. Była także prezydentką Europejskiego, Bliskowschodniego i Afrykańskiego Towarzystwa Biokonserwacji i Biobankingu (ESBB) w latach 2022–2023.
Prof. Sargsyan jest wizjonerką foresightu, pionierką zdrowia cyfrowego oraz światową liderką w dziedzinie dyplomacji naukowej i innowacji. Wygłosiła ponad 150 wykładów na całym świecie – w tym na TEDx i Zgromadzeniu Ogólnym ONZ – inspirując słuchaczy do redefiniowania przyszłości zdrowia, technologii i człowieka.
Jako redaktorka książki „Future Intelligence: The World in 2050” oraz czołowa badaczka w dziedzinie dyplomacji naukowej, transformacji cyfrowej i sztucznej inteligencji w medycynie, tworzy nowe systemy i inspiruje pokolenia innowatorów pełnych empatii.
Pomimo poważnych problemów zdrowotnych od urodzenia i głębokiej dysleksji, opanowała wiele języków i zdobyła dwa tytuły akademickie. Jej historia życia – także po operacji mózgu i utracie pamięci – jest świadectwem wytrwałości i siły.
(oprac. mz)