Międzynarodowe warsztaty FUNGITAX w Politechnice Białostockiej poświęcone mykologii i analizie danych
27-03-2025
Warsztaty będą realizowane w dwóch blokach tematycznych:
- Nature to data – wezmą w nich udział studenci i doktoranci zajmujący się dziedziną mykologii. Warsztaty odbędą w Instytucie Nauk Leśnych na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku. Celem warsztatów będzie dostarczenie uczestnikom praktycznej wiedzy terenowej na temat zbierania grzybów, a także umiejętności laboratoryjnych w zakresie identyfikacji Macromycetes i Micromycetes. Warsztaty będą koncentrować się na zaawansowanych metodach rozpoznawania różnorodności grzybów na martwym drewnie, łącząc praktyczne techniki pobierania próbek terenowych z podejściem mikroskopowym i molekularnym w celu identyfikacji gatunków. W ramach warsztatów przewidziana jest praca terenowa w Puszczy Białowieskiej – miejscu słynącym z wyjątkowej bioróżnorodności grzybów.
- Data to nature – wezmą w nich udział studenci, doktoranci, nauczyciele akademiccy zainteresowani analizą danych. Zajęcia, składające się z wykładów i warsztatów odbędą się na Wydziale Informatyki. Będą koncentrować się na przepływie pracy przetwarzania danych i zastosowaniu wybranych metod uczenia maszynowego do analizy zbiorów danych. Kolejne etapy pracy ze zbiorem danych będą obejmować przygotowanie danych do analizy, wykorzystanie technik wizualizacji danych nisko- i wysokowymiarowych do eksploracji danych oraz zastosowanie różnych metod klasyfikacji. Umożliwi to analizę porównawczą metod i ułatwi wybór ostatecznego modelu dla zbioru danych.
Wszyscy uczestnicy wezmą udział w warsztatach międzykulturowych, dzięki którym poznają nasz rodzimy język i kulturę oraz nawiążą kontakty z innymi uczestnikami spotkania.
Warsztaty FUNGITAX są organizowane wspólnie przez Wydział Informatyki oraz Instytut Nauk Leśnych na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku.
Partnerzy: natureTECH – Centrum Badań Produktów Naturalnych , Nadleśnictwo Białowieża, Nadleśnictwo Hajnówka.
Program „PROM – krótkookresowa wymiana akademicka” jest finansowany ze środków Unii Europejskiej z Funduszu Europejskiego dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS) w ramach projektu NAWA pt. „Krótkookresowa wymiana akademicka sposobem na podniesienie jakości kształcenia w instytucjach szkolnictwa wyższego i nauki” o numerze FERS.01.05-IP.08-0218/23.