Wykład Zbigniewa Oksiuty pt. Mechaniczne. Ciekłe. Biologiczne 11 października 2024
03-10-2024
– Bazując na moich wieloletnich doświadczeniach jako architekt, artysta i badacz, wykład będzie próbą aktywnej dokumentacji najnowszych materiałowych i technologicznych ewolucji. Te badania podążają za ideami Trzeciej Kultury, która zajmuje się zacieraniem granic między naukami ścisłymi i naukami humanistycznymi, między nauką a sztuką – wyjaśnia ideę wykładu Zbigniew Oksiuta, który od lat zajmuje się nowatorską odmianą sztuki bio art, zwaną też biotech art, wykorzystującej najnowsze osiągnięcia w zakresie biotechnologii.
Rosnące zainteresowanie materią biologiczną ostatnich dziesięcioleci zwraca uwagę na jej kreatywność i pokazuje, że materia ta jest pełna twórczej energii i zdolna do niewiarygodnych, samoorganizujących się rozwiązań.
– Przez tysiąclecia wytwarzając przedmioty i urządzenia nie mieliśmy dostępu do informacji zawartej w materii. Procesy produkcyjne polegały na mechanicznej i chemicznej obróbce materiałów. Nie posiadaliśmy molekularnej, ani genetycznej wiedzy o wewnętrznej budowie i działaniu materii jako takiej. Jak dotąd pracowaliśmy w skali makro. Konstruowaliśmy z martwej materii – martwe przedmioty i urządzenia. Dopiero rozwój nauk biologicznych rozpoczęty pod koniec XVIII wieku, umożliwił nam wgląd w strukturę materii i unaocznił kosmiczną złożoność procesów biologicznych w skali molekularnej – mówi artysta-badacz, który w 2004 roku reprezentował Polskę na Biennale Architektury w Wenecji, a w roku 2007 został nagrodzony na festiwalu Ars Electronica 2007 w Linzu za projekt Habitat biologiczny (w kategorii Hybrydy).
Potencjał materii stał się inspiracją dla Zbigniewa Oksiuty, który wyszedł z inicjatywą powołania Międzyuczelnianej Grupy Roboczej, złożonej z zespołu inżynierów, biologów i artystów oraz przedstawicieli różnych instytucji Białegostoku i różnych dziedzin: humanistycznych, naukowych i artystycznych.
– Byłby to międzyuczelniany, interdyscyplinarny zespół, którego celem będzie badanie powiazań miedzy naturą, kulturą i technologią. Te powiązania podążają za ogólnymi prawami ewolucji i są oparte na zasadach uniwersalnego darwinizmu, który mówi, że nie tylko prawa przyrody, ale również kultura i technologia podlegają podobnym mechanizmom zmienności, selekcji i dziedziczności. Zrozumienie dynamiki i wzajemnego oddziaływania tych sił pozwala opisać wszystkie procesy, jakie zachodzą na naszej planecie i w kosmosie i może służyć do wyjaśnienia powiązań i zależności w wielu dziedzinach, w tym, kulturze, technologii i informatyce – tłumaczy pomysłodawca interdyscyplinarnej grupy, której powstanie planowane jest w Politechnice Białostockiej.
Zbigniew Oksiuta jest architektem, artystą i badaczem eksperymentującym nad możliwością projektowania biologicznych struktur. W swoich projektach Oksiuta analizuje ciekle technologie i bada biologiczne materiały, które mogą umożliwić rozwój nowych obiektów w biosferze i w kosmosie. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.
Jego prace były wystawiane w wielu znaczących miejscach na całym świecie, w tym: Muzeum Architektury Wrocław, Biennale w Wenecji 2004; ArchiLab d’Orleans Francja 2004; Ars Electronica Linz Austria 2007; Centrum Sztuki Współczesnej Warszawa 2007; FACT Foundation for Arts and Creative Technology Liverpool UK 2008; Casino Luxembourg 2009, Kapelica Gellery, Ljubljana, Słowenia 2010; Science Gallery, Dublin, Irlandia 2011, Galeria Arsenał Białystok, 2018, Broad Art Museum Lansing, Michigan USA 2018, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia Gdańsk, 2019.
Zbigniew Oksiuta wykładał i prezentował swoje idee na wielu uczelniach i w instytucjach artystycznych i naukowych, w tym: RWTH Technical University Aachen; National Gallery Warsaw; German Space Agency; Slade School of Art London; University of Westminster London; Architectural Association London; Pratt Institute New York; Faculty of Architecture Landscape and Design UofT Toronto; Southern California Institute of Architecture Los Angeles; Columbia University New York; The School of the Art Institute of Chicago; FACT Foundation for Arts and Creative Technology Liverpool; School of Art at Illinois State University, Normal USA; Marshall McLuhan Institute, Toronto, Kanada; University of Bochum Germany; Rogaland School of Art Stavanger, Norway; Royal College of Art, London UK; Muzeum Sztuki, Łodz; Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia Gdańsk; Academy of Media Arts, Cologne, Germany; Institute of Architecture, Rensselaer Polytechnic Institute, Troy, NY, USA; Universität Stuttgart, Germany; Architectural Association, London, UK; MS2 Art Museum Lodz; University of Electro-Communications, Chofu, Tokyo, Japonia; Universitat Internacional de Catalunya, School of Architecture, Barcelona, Hiszpania; Universitat Innsbruck, Austria.
W latach 2010-2022 był wykładowcą na Rensselaer Architecture, Rensselaer Polytechnic Institute w Troy, NY, USA.
Zapraszamy na wykład!
Zbigniew Oksiuta: Mechaniczne > Ciekłe > Biologiczne
11 października 2024 r. / godz. 10.15 / Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej, Aula C
Więcej: https://zbigniewoksiuta.com/
(mz)