Partnerska wizyta prof. Onyszczenko, rektora Połtawskiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego im. Jurija Kondratiuka w Politechnice Białostockiej

26-09-2024
Prof. Wołodymyr Onyszczenko, rektor Połtawskiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego im. Jurija Kondratiuka w Ukrainie spotkał się 25 września 2024 r. z prorektorami Politechniki Białostockiej.

W spotkaniu udział wzięli dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. PB, I zastępca rektora PB oraz dr hab. inż. Dorota Anna Krawczyk, prof. PB, prorektor Politechniki Białostockiej ds. Współpracy Międzynarodowej. Przedstawiciele władz obu uczelni podsumowali dotychczasową współpracę pomiędzy narodową uczelnią w Ukrainie i największą uczelnią techniczną w północno-wschodniej Polsce. Przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego omówiono też wspólne działania, zaplanowane na najbliższe miesiące.

Obecnie (stan na 26.09.2024 r. ) w Politechnice Białostockiej mamy 23 studentów z Ukrainy. Najwięcej (po cztery osoby) studiuje na kierunku informatyka na Wydziale Informatyki oraz turystyka i rekreacja na Wydziale Inżynierii Zarządzania.

Warto podkreślić, że Politechnikę Białostocką i Połtawski Narodowy Uniwersytet Techniczny im. Jurija Kondratiuka w Ukrainie łączy długoletnia współpraca. Jego podstawą jest porozumienie „Edukacja techniczna dla przyszłości Europy”, które sygnowali 2014 roku Rektorzy Wyższych Technicznych Instytucji Edukacyjnych Ukrainy oraz Rektorzy Polskich Uczelni Technicznych, a także umowy obustronne.

Pomiędzy Politechniką Białostocką a Połtawskim Narodowym Uniwersytetem Technicznym im. Jurija Kondratiuka funkcjonował anglojęzyczny program mobilności dla studentów kierunku budownictwo. Doświadczenia zebrane podczas jego realizacji stanowiły podstawę do uruchomienia programu podwójnego dyplomowania dla kierunku budownictwo.

Współpracę z połtawską uczelnią prowadził także Wydział Inżynierii Zarządzania, na którym grupa studentów z Ukrainy ukończyła 2-letnie studia magisterskie na kierunku logistyka.

Aby uhonorować wkład profesora Wołodymyra Onyszczenko w tworzenie kolejnych, ciekawych platform współpracy między uczelniami, 22 kwietna 2021 r. Politechnika Białostocka nadała mu tytuł Honorowego Profesora Politechniki Białostockiej.

Więcej: Nadano tytuły Honorowych Profesorów Politechniki Białostockiej

(mr)