Cerber Motorsport z Politechniki Białostockiej najlepszy w dwóch konkurencjach w Formula Student East!

06-08-2024
Cerber Motorsoprt w Formula Student East
Zespół Cerber Motorsport z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej zdobył dwa pierwsze miejsca w zawodach Formula Student East na Węgrzech, które trwały 28 lipca-2 sierpnia 2024. Bolid CMS-09 o napędzie hybrydowym był najlepszy w dwóch konkurencjach: skidpad oraz acceleration!

Bolid CMS-09 nabiera rozpędu! Pierwszy w historii Politechniki Białostockiej pojazd o napędzie hybrydowym zajął w premierowych w tym sezonie zawodach Formuły Student w Austrii (21.07- 25.07.2024) trzykrotnie miejsca na podium. W konkurencjach dynamicznych osiągnął 2. lokatę w acceleration i endurance oraz 3. lokatę w konkurencji skidpad.

Teraz mogło być już tylko lepiej! Kolejne zawody, tym razem na węgierskim torze wyścigowym, przyniosły drużynie konstruktorów najwyższe noty w konkurencjach, w których liczy się przyspieszenie, ale i przyczepność auta. Studenci działający w sekcji Studenckiego Koła Naukowego Auto-Moto-Club odnieśli znowu sukcesy w konkurencjach dynamicznych. W Formula Student East zajęli 1. miejsce w skidpad oraz 1. miejsce w acceleration. A łatwo nie było! Konkurencja była groźna, warunki pogodowe dawały się we znaki. Temperatura przekraczała codziennie 30 stopni. Kierowcy radzili sobie jednak wyśmienicie, podkreślając, że CMS-09 ma zdecydowanie ogromny potencjał i nie raz może nas zaskoczyć swoimi możliwościami.

Co powoduje, że bolid jest szybki, lekki i zwinny? Nowa konstrukcja waży zaledwie około 218 kilogramów i pod poszyciem z włókna węglowego kryje zmodyfikowany silnik, unowocześniony układ zmiany biegów, udoskonaloną konstrukcję nośną i zawieszenie. Sercem bolidu CMS-09 jest spalinowy silnik z motocykla Honda CBR 600 RR.

Z pewnością nie tylko technologia miała znaczenie w wyczynach bolidu, ale i inżynierskie umiejętności studentów, którzy budowali pojazd. Nad CMS-09 pracowali studenci z 3 wydziałów Politechniki Białostockiej: Wydziału Mechanicznego, Wydziału Elektrycznego i Wydziału Informatyki.

W tym sezonie Cerber Motorsport ma do pokonania jeszcze dwie serie zawodów. Od 5 sierpnia jest na zawodach Formula Student Czech, po których wystartuje dla polskiej publiczności.

Opiekunami zespołu Cerber Motorsport na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej są: dr inż. Piotr Tarasiuk i dr inż. Jarosław Czaban.

Więcej o premierze bolidu CMS-09 na stronie – sprawdź

Studentów Politechniki Białostockiej wspiera Województwo Podlaskie, a w wyjazdach zagranicznych – Miasto Białystok.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z Formula Student East 2024.

Fot. Cerber Motorsport, Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej.