Awans Politechniki Białostockiej w rankingu QS Europe University Rankings 2025

11-07-2024
10 lipca 2024 roku opublikowane zostały wyniki drugiej edycji międzynarodowego rankingu QS Europe University Rankings 2025. To pierwsze w historii QS zestawienie, skupiające się wyłącznie na europejskich uniwersytetach. W ogólnym rankingu europejskim uwzględniono 685 uczelni z 42 krajów, w tym 32 z Polski.

Politechnika Białostocka awansowała z przedziału 551-600 do grupy 521-530. W klasyfikacji uczelni z krajów Europy Wschodniej Politechnika Białostocka zajęła 76. miejsce, to awans o 5 pozycji w stosunku do roku poprzedniego.

W ujęciu krajowym Politechnika Białostocka zajęła 24. pozycję na 32 polskie uczelnie, które zostały sklasyfikowane w rankingu. W kategorii wymiana studencka przyjazdy nadal jesteśmy najlepsi w Polsce, w kategorii wymiana studencka – wyjazdy jesteśmy na czwartej pozycji w Polsce.

W stosunku do roku ubiegłego Politechnika Białostocka poprawiła swoje wyniki we wskaźniku reputacja wśród pracodawców (Employer Reputation) oraz zrównoważony rozwój (Sustainability).

Miejsca Politechniki Białostockiej w kryterium wymiana studencka QS Europe University Rankings 2025:
wymiana studencka (przyjazdy)

1. miejsce w Polsce

2. w Europie Wschodniej

50. w Europie

wymiana studencka (wyjazdy)

4. miejsce w Polsce

19. w Europie Wschodniej

174. w Europie

W całym rankingu zostało uwzględnionych 17,4 miliona publikacji, 175,9 miliona cytowań. W badaniach reputacyjnych w grupie nauczycieli akademickich wzięło udział 1,9 miliona respondentów. Natomiast wśród pracodawców było to 660 000 respondentów. Dane dotyczące publikacji i cytowań pochodzą z bazy danych Scopus i zostały pobrane w styczniu 2024 roku za okres 2018-2022, cytowania uwzględniono za okres 2018-2023.

Miejsca polskich uczelni w QS Europe University Rankings 2025:

Certyfikaty przyznane Politechnice Białostockiej:

Na pierwszym miejscu rankingu QS Europe University Rankings znalazł się Swiss Federal Institute of Technology z Zurychu, tuż za nim Imperial College London, na trzecim miejscu uplasował się University of Oxford. 7 z 10 najwyżej sklasyfikowanych w rankingu uniwersytetów w Europie znajduje się w Wielkiej Brytanii.

Spośród polskich uczelni najwyższy wynik uzyskał Uniwersytet Warszawski (96. miejsce w Europie), Uniwersytet Jagielloński (120. miejsce) i Politechnika Warszawska (208. miejsce).

Dziękujemy wszystkim tym, którzy budują naszą markę na arenie międzynarodowej, przyczyniając się do naszego awansu w tak prestiżowym rankingu, jakim jest QS Europe University Rankings.

Szczegóły rankingu można znaleźć na stronie internetowej: TUTAJ

Oprac. Centrum Danych i Analiz Strategicznych PB