Ceber Motorsport z Politechniki Białostockiej buduje nowy bolid klasy Formula Student CMS-09

21-03-2024
2024-03_konferencja-cerber_CMS-09_www_v2
Pierwsza prezentacja konstrukcji nowego bolidu klasy Formula Student budowanego przez zespół Cerber Motorsport odbędzie się w Hali Maszyn Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej 27 marca 2024 roku o godz. 11.

Zespół Cerber Motorsport działający w ramach Studenckiego Koła Naukowego Auto-Moto-Club funkcjonuje na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Na przestrzeni lat ponad 200 osób pracowało nad ośmioma generacjami bolidów CMS. Studenci projektują i wykonują nowy bolid, który będzie rywalizował z drużynami z całego świata. Ich wysiłek wspierają samorządy – wojewódzki i Miasta Białegostoku oraz liczne firmy.

W środowej prezentacji nowego bolidu wezmą udział:

• dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej
  • dr Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego
  • mgr Rafał Rudnicki, Zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku
  • Janusz Kaźmierowski, Wiceprezes Zarządu Metal-Fach Sp. z o. o.
  • przedstawiciel firmy Technology Applied Sp. z o.o.
  • Bartosz Siłkowski i Kacper Stasiewicz, studenci-konstruktorzy nowego hybrydowego bolidu Politechniki Białostockiej

W 2023 roku zespół Cerber Motorsport wygrał zawody Formuła Student Polska. Wcześniej zajął 1. miejsce w klasyfikacji generalnej Formula Student Romania! W 2022 roku bolid CMS-08 osiągnął historyczny wynik w rankingu końcowym plasując się na 4. pozycji w Formula Student Germany.

Jako pierwszy polski team Cerber Motorsport stanął na podium zawodów Formula SAE Italy już w 2016 roku.

W skład zespołu Cerber Motorsport, który działa w ramach Studenckiego Koła Naukowego Auto-Moto-Club na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej wchodzą studenci z Wydziałów: Mechanicznego, Elektrycznego i z Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej.

Opiekunami drużyny są: dr inż. Jarosław Czaban i dr inż. Piotr Tarasiuk z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.

Miasto Białystok wspiera wyjazdy studentów na zawody poza granicami Polski.

Nowy bolid o innowacyjnej konstrukcji powstaje w Hali Maszyn Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej. Wejście przez budynek Wydziału Mechanicznego przy ul. Wiejskiej 45C.

Początek prezentacji w dniu 27 marca 2024 roku – godz. 11.