37. posiedzenie Senatu Politechniki Białostockiej XVI kadencji
21-03-2024
Obrady tradycyjnie rozpoczęły się od przyjęcia protokołu z poprzedniego posiedzenia Senatu Politechniki Białostockiej XVI kadencji (odbyło się ono 15 lutego 2024 roku).
W kolejnym głosowaniu senatorowie PB wyrazili swoją pozytywną opinię w sprawie przyznania tytułu honorowego profesora Politechniki Białostockiej prof. dr. hab. Leonowi Bobrowskiemu. Na mocy § 14 Statutu Politechniki Białostockiej tytuł ten nadaje rektor, na wniosek członka wspólnoty Uczelni, po zasięgnięciu opinii senatu, osobie, która w szczególny sposób zasłużyła się dla nauki, dydaktyki lub sztuki.
Z wnioskiem o nadanie prof. Leonowi Bobrowskiemu tytułu honorowego profesora Politechniki Białostockiej wystąpiła dr hab. Dorota Mozyrska, prof. PB, dziekan Wydziału Informatyki. Inicjatywę poparła Rada Wydziału oraz Rada Naukowa WI PB. We wniosku czytamy: „Biorąc pod uwag zaangażowanie Profesora Bobrowskiego, zarówno w pracy dydaktyczno-wychowawczej, jak i organizacyjnej, jego znaczący dorobek dydaktyczny, naukowy i organizacyjny oraz bardzo atrakcyjną tematykę badawczą można z całą mocą stwierdzić, że w pełni zasługuje na nadanie tytułu honorowego profesora Uczelni”.
Profesor Leon Bobrowski jest uznanym autorytetem w zakresie eksploracji danych ze szczególnym uwzględnieniem analizy zbiorów danych biomedycznych, z zastosowaniami we wspomaganiu diagnostyki medycznej. Wśród jego wybitnych osiągnięć naukowych są: opracowanie nowatorskich grup metod tworzenia modeli eksploracyjnej analizy danych oraz projektowania narzędzi wydobywania wzorców z baz danych opartych na minimalizacji wypukłych i odcinkowo-liniowych funkcji kryterialnych (CPL), a także rozwijanie metod analizy danych opartych o modele sieci neuronowych. Jego monografia „Eksploracja danych oparta na wypukłych i odcinkowo-liniowych funkcjach kryterialnych” stanowi jedną z ciekawszych i oryginalnych pozycji wydanych w języku polskim z zakresu nowych technik, opartych na metodach matematycznych, nowych metodologii eksploracyjnej analizy danych.
Wypracowane przez Profesora Leona Bobrowskiego oryginalne narzędzia i metody analityczne znalazły uznanie światowe i środowiskowe, co odzwierciedla współpraca międzynarodowa (realizacja projektu POLONIUM; Europejskie Akcje COST) oraz powstała na Wydziale lnformatyki Politechniki Białostockiej szkoła naukowa, zajmująca się tematyką projektowania narzędzi pozyskiwania wiedzy z baz danych (data mining).
Tematyka badawcza Profesora Bobrowskiego jest rozwijana sukcesywnie od ponad 25 lat i ściśle wiąże się z jednym z najważniejszych trendów badań na świecie, a mianowicie z big data, czyli analizą ogromnych zbiorów danych. Prace naukowe i kierowanie szkołą naukową przez Profesora Leona Bobrowskiego niejako wyprzedziło światowe potrzeby kształcenia kadr w zakresie data mining.
Związany z Politechniką Białostocką od 1990 roku Profesor Bobrowski wniósł ogromny wkład w rozwój Wydziału lnformatyki Politechniki Białostockiej. Jego wizją, a następnie nadrzędnym celem, było, aby Wydział stał się wiodącym w regionie północno-wschodnim i znaczącym w skali kraju ośrodkiem badań naukowych oraz dydaktyki informatyki. Czterokrotnie był Dziekanem Wydziału lnformatyki PB, w kadencjach: 2001-2002, 2002-2004, 2004-2008 i 2012-2016. Od 1992 r. do 2017 r. pełnił funkcję Kierownika Katedry Oprogramowania. W roku 2012 na wniosek Profesora L. Bobrowskiego Rada Wydziału powołała Radę Przedsiębiorców przy Wydziale lnformatyki PB, której działalność przynosi korzystne zmiany w modyfikacji programów nauczania poprzez ich dostosowanie do potrzeb rynku pracy.
W całym dotychczasowym okresie swojej pracy badawczej Profesor Leon Bobrowski wniósł istotny wkład w rozwój badań nad metodami zaawansowanej analizy danych oraz rozwój kadry naukowej na Politechnice Białostockiej. Był promotorem dziewięciu prac doktorskich, z których cztery zostały wyróżnione. Troje z jego wychowanków uzyskało już stopnie naukowe doktora habilitowanego, jeden z nich tytuł naukowy.
Profesor Leon Bobrowski zasłużył się również jako inicjator nowego kierunku prac badawczych związanych z rozwijaniem idei technologii społeczeństwa informacyjnego w Politechnice Białostockiej. Był pomysłodawcą utworzonej w 2003 r. na Wydziale lnformatyki jednostki pomocniczej, pod nazwą Centrum Technologii Społeczeństwa Informacyjnego „ePodlasie”. Działalność Centrum „ePodlasie” została doceniona i w 2004 r. na podstawie uchwały Komitetu Badan Naukowych, nadano Wydziałowi lnformatyki PB status Centrum Doskonałości w Dziedzinie Rozwoju i Wdrażania Informacyjnych Metod i Technologii. W ramach Centrum powstało oprogramowanie i infrastruktura do prowadzenia Biuletynu lnformacji Publicznej. Wydział lnformatyki przez 20 lat prowadził współpracę w tym zakresie z jednostkami administracji publicznej, samorządowej i rządowej z rejonu północno-wschodniej Polski.
Jest jednym z pomysłodawców i organizatorów cyklicznej konferencji Technologie Eksploracji i Reprezentacji Wiedzy (TERW), organizowanej corocznie od 2006 r. Konferencja poświęcona jest szeroko rozumianej problematyce informatycznych technologii eksploracji i reprezentacji wiedzy, w szczególności z zakresu nauk medycznych i społecznych.
Pionierska i ukierunkowana działalność Profesora Bobrowskiego, przyczyniła się bezpośrednio do rozwoju Politechniki Białostockiej, kadr, a także gospodarki regionu północno-wschodniej Polski. Profesor Leon Bobrowski był i jest mentorem nie tylko pracowników naukowych, ale również wielu pracowników firm branży IT, którzy dzięki wykształceniu pod opieką wybitnego i zaangażowanego w swoją pracę specjalisty poznali możliwości stosowanych narzędzi eksploracji danych, a dziś wyróżniają się kreatywnością we wspieraniu rozwoju firm, w których pracują. W roku 2016 Profesor Bobrowski otrzymał od polsko-amerykańskiej firmy Owned Outcomes nagrodę Lifetime Achievement Award za całokształt twórczości.
W kolejnych głosowaniach senatorowie Politechniki Białostockiej wyrażali swoją opinię w sprawie wystąpienia przez Rektora Politechniki Białostockiej z wnioskami o nadanie pracownikom uczelni odznaczeń państwowych.
Podjęli uchwały w sprawie wystąpienia przez Rektora Politechniki Białostockiej z wnioskami:
- o nadanie Medali Komisji Edukacji Narodowej 26 pracownikom Politechniki Białostockiej;
- o nadanie Złotych Medali za Długoletnią Służbę 16 pracownikom PB;
- o nadanie Złotych Medali za Długoletnią Służbę 16 pracownikom PB;
- o nadanie Srebrnych Medali za Długoletnią Służbę 25 pracownikom PB;
- o nadanie Brązowych Medali za Długoletnią Służbę 24 pracownikom PB;
- o nadanie dr. hab. Andrzejowi Dworakowskiemu, prof. PB Złotego Krzyża Zasługi;
- o nadanie prof. dr. hab. Piotrowi Grzeszczukowi Srebrnego Krzyża Zasługi.
Senatorowie uchwalili również poprawki do Regulaminu Szkoły Doktorskiej Politechniki Białostockiej. Konieczność ich wprowadzenia argumentował prof. dr hab. Oleksandr Jewtuszenko. Dyrektor Szkoły Doktorskiej PB podkreślał, że zmiany dotyczą ujednolicenia nazewnictwa obowiązującego w uczelni (rady dyscypliny zastąpiono radami naukowymi), a także noweli ustaw o szkolnictwie wyższym, które zostały przyjęte przez Sejm RP. W nowym regulaminie pojawiły się również zapisy, które wychodzą naprzeciw prośbom kierowników dyscyplin. Prof. Jewtuszenko podziękował pracownikom uczelni oraz uczelnianemu zespołowi prawnemu za wkład w sporządzenie nowego brzmienia Regulaminu Szkoły Doktorskiej Politechniki Białostockiej.
Senat Politechniki Białostockiej postanowił również o zmianach w składzie:
- Senackiej Komisji ds. Zarządzania, polegającej na odwołaniu Dawida Piecha,
- Senackiej Komisji ds. Studenckich i Kształcenia, polegającej na odwołaniu inż. Joanny Czajkowskiej.
Do zajęcia tych wakatów wybrana została inż. Emilia Ramatowska. Wszystkie wymienione osoby należą do senatorów Uczelni z grupy studentów.
Z powodu ukończenia studiów wygasł także mandat senatora PB inż. Adriana Twardowskiego. Z tego też względu senatorowie zarządzili przeprowadzenie wyborów uzupełniających do Senatu Politechniki Białostockiej. Przeprowadzi je właściwa komisja wyborcza w terminie do dnia 30 kwietnia 2024 roku.
Na zakończenie obrad Rektor Politechniki Białostockiej dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB zaprosiła senatorów do udziału w zbliżających się wydarzeniach:
- 27 marca – Dzień otwartych laboratoriów w Instytucie Inżynierii Lądowej Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku
- 4 kwietnia – Seminarium uczelniane: Niezależność energetyczna budynków jako czynnik poprawy bezpieczeństwa ludności wobec przyszłych zagrożeń i kataklizmów na Wydziale Architektury PB
– To może być punkt do tworzenia interdyscyplinarnych zespołów – zachęcała Rektor dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB.
Rektor złożyła też senatorom życzenia z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych: odpoczynku, wzmocnienia, nabrania nowej energii do działania, a przede wszystkim zdrowia i wszelkiej pomyślności.
Termin kolejnego roboczego posiedzenia Senatu PB przewidziany jest na 11 kwietnia 2024 r.
(oprac. mr)