Seminarium uczelniane: Niezależność energetyczna budynków jako czynnik poprawy bezpieczeństwa ludności wobec przyszłych zagrożeń i kataklizmów

18-03-2024
Seminarium uczelniane p.t. Niezależność energetyczna budynków jako czynnik poprawy bezpieczeństwa ludności wobec przyszłych zagrożeń i kataklizmów odbędzie się na Wydziale Architektury w Instytucie Architektury i Urbanistyki 4 kwietnia o godz. 13.30.

Podczas seminarium uczelnianego na Wydziale Architektury dr inż. arch. Adam Turecki z Katedry Projektowania Architektonicznego Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej przedstawi potencjał oraz zakres badań związany z budynkiem „Laboratorium Architektury Energooszczędnej i Energii Odnawialnych” Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej.

– Budynki w krajach Unii Europejskiej mają prawie 40% udziału w globalnym zużyciu energii i 36% udziału w emisji gazów cieplarnianych do atmosfery – przypomina dr hab. inż. arch. Bartosz Czarnecki, prof. PB, Dyrektor Instytutu Architektury i Urbanistyki Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. –  Podnoszenie efektywności energetycznej budynków jest istotnym wyzwaniem dla architektury oraz budownictwa w kontekście dążenia do obniżania kosztów eksploatacji, eliminacji emisji gazów, podnoszenia komfortu ale także niezależności i bezpieczeństwa energetycznego. Stąd wynika interdyscyplinarność tej tematyki, jako że dotyczy ona zarówno poprawy izolacyjności struktur budynków, sprawności wyposażenia instalacyjnego, a także wykorzystywania energii ze źródeł odnawialnych.

Budynek „Laboratorium Architektury Energooszczędnej i Energii Odnawialnych” [LAEiOE] Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej stwarza możliwość międzywydziałowej  współpracy naukowej w zakresie badania efektywności zastosowania rożnych technologii w funkcjonującym budynku o przeznaczeniu badawczo-dydaktycznym.

W programie seminarium uczelnianego jest przewidziana prezentacja, dyskusja oraz zwiedzanie budynku LAEiOE.

4 kwietnia 2024, godz. 13.30, Wydział Architektury, Instytut Architektury i Urbanistyki, ul. O. Sosnowskiego 11, Białystok, sala 055 (przy Hali).