Ostatnie spotkanie w ramach „Uczelni w Powiecie”. Politechnika Białostocka w Grajewie

01-03-2024
Wizytą I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Grajewie Politechnika Białostocka zakończyła spotkania z młodzieżą szkolną z powiatów województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego w cyklu Prezentacje Edukacyjno-Doradcze „Uczelnie w powiecie”.

Wydarzenie już po raz 20. zorganizowała redakcja dwutygodnika „Wieści Podlaskie”. Główną ich ideą jest umożliwienie spotkania uczniów z przedstawicielami uczelni wyższych na terenie ich szkoły. To wygodne dla obu stron: młodzież nie traci czasu na odwiedzanie poszczególnych ośrodków akademickich, uczelnie – mają okazję promować swoją ofertę edukacyjną w konkretnej miejscowości, dla grupy osób faktycznie poszukujących informacji o kierunkach studiów.

– Nasza uczelnia bierze udział w prezentacjach z cyklu „Uczelnie w powiecie” od samego początku przedsięwzięcia. Bardzo dziękujemy redakcji Wieści Podlaskich za zaproszenie, a także świetną organizację. Politechnika Białostocka to uczelnia rozpoznawalna. Uczniowie nas znają i zadają bardzo konkretne pytania. Często zdarza się jednak, że rozmowa przy stoisku przypomina bardziej spotkanie z doradcą zawodowym. Puntem wyjścia są wtedy zainteresowania młodego człowieka, potem dyskusja o kierunkach studiów i perspektywach zawodowych absolwentów. Kończymy na konkretnych wskazówkach, jak przejść przez proces rekrutacji na studia. Dlatego być obecnym na targach edukacyjnych. Ich luźniejsza atmosfera sprawia, że uczniowie mają więcej odwagi, żeby zapytać o rzeczy, które ich interesują – mówi Anna Kondracka, specjalistka ds. wspierania edukacji w Politechnice Białostockiej.

– Mam takiego stresa przed maturą, że nie bardzo myślałam do tej pory, gdzie się wybrać na studia. Dobrze, że jest takie wydarzenie jak dzisiaj w mojej szkole. Zebrałam sporo ulotek, porozmawiałam z wykładowcami. Coś mi się już poukładało w głowie i chyba zdecydują się na logistykę – powiedziała nam jedna uczestniczek, uczennica I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Grajewie.

– Chodzę do klasy o profilu informatycznym, więc kierunek informatyka to dla mnie naturalny wybór. Ale przy stoisku dowiedziałem się dzisiaj, że można zapisać się w rekrutacji na kilka kierunków. Dlatego obstawię jeszcze matematykę stosowaną, której wcześniej nie brałem pod uwagę – mówił maturzysta z Zespołu Szkół Nr 2 im. 9. Pułku Strzelców Konnych w Grajewie.

1 marca 2024 r. w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Nr 1 Politechnika Białostocka promowała 30 kierunków kształcenia, które zawiera oferta edukacyjna na rok akademicki 2024/2025. O ich atutach i perspektywach zawodowych absolwentów opowiadali wykładowcy i studenci.

Przedstawiciele uczelni przeprowadzili mnóstwo rozmów z uczniami! Doradzali, jak zaplanować ścieżkę edukacyjną na miarę zainteresowań, możliwości oraz marzeń. Wyjaśniali, jak przebiega proces rekrutacji kandydatów na studia w Politechnice Białostockiej: od zapisów w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów, po otrzymanie informacji o zakwalifikowaniu na studia i złożenie niezbędnych dokumentów. Maturzyści dowiedzieli się również, jak postarać się o miejsce w domach studenta oraz na jakie wsparcie stypendialne mogą liczyć w czasie studiów.

Uczelnia wręczyła też specjalne zaproszenie do odwiedzenia Politechniki Białostockiej na Dniu Otwartym. Odebrał je dr Jarosław Kozikowski, Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Grajewie.

Dzień Otwarty Politechniki Białostockiej ma swój serwis internetowy: dni.pb.edu.pl, na którym na poszczególne atrakcje: wykłady, prezentacje, zwiedzanie laboratoriów mogą zapisywać się grupy zorganizowane i osoby indywidualne.

W wydarzeniu można wziąć udział także bez wcześniejszej rejestracji. Warto wtedy skierować swoje kroki do Centrum Nowoczesnego Kształcenia na ul. Zwierzynieckiej 16. Na uczestników będą tam czekać stoiska kół naukowych, prezentacje o rekrutacji i mnóstwo innych atrakcji.

Dzień Otwarty Politechniki Białostockiej odbędzie się 13 marca 2024 r. od godz. 9 do 15.

Zapraszamy maturzystów, nauczycieli i doradców zawodowych!

W kolejnych dniach marca uczelnia nie zwalnia tempa i zaprasza kandydatów na studia na spotkania ze studentami i pracownikami Politechniki Białostockiej:

Data: Miejsce prezentacji:
14.03.2024 XIII  Sokołowskie Targi Pracy, Edukacji I Kariery „Szarada”
(Zespół Szkół Nr 1 w Sokołowie Podlaskim)
15-16.03.2024 Międzynarodowy Salon Edukacyjny Perspektywy 2024
(Centrum Wystawiennicze EXPO XXI w Warszawie)
20.03.2024 XIII Młodzieżowe Targi Edukacji i Pracy w Ostrołęce
21.03.2024 XXIII Giełda pomysłów na życie w III LO w Łomży