Uczniowie i wybitni sportowcy z Podlasia spotkali się w Politechnice Białostockiej

26-02-2024

Czy sport to praca ciała czy umysłu? Jak radzić sobie ze stresem? Jak łączyć naukę i pracę z karierą sportową? To najważniejsze tematy, które poruszono podczas spotkania uczniów szkół ponadpodstawowych z utytułowanymi sportowcami z Białegostoku. Sprawdzonymi sposobami i doświadczeniami dzielili się z młodzieżą utalentowani sportowcy z Białegostoku: mistrz olimpijski w rzucie młotem – Wojciech Nowicki, Mateusz Chodakowski, który specjalizuje się w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem oraz pięściarz – Maciej Marchel. Organizatorem wydarzenia była Komisja ds. sportu Młodzieżowej Rady Miasta Białystok.

26 lutego 2024 r. aula na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku PB wypełniła się młodzieżą z białostockich szkół ponadpodstawowych. Na spotkanie z utytułowanymi sportowcami przyszły klasy z IV, VII i VIII Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Rolniczych w Białymstoku. Spotkanie otworzyła Rektor Politechniki Białostockiej dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB oraz pierwszy wicewojewoda podlaski Paweł Krutul.

– Cieszę się bardzo, że możemy dziś gościć tak liczne grono młodzieży i wspaniałych osobistości ze świata sportu – powitała uczestników dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. – Myślę, że nasza uczelnia jest wspaniałym miejscem do prowadzenia rozmów o sporcie, ponieważ troska o aktywność fizyczną studentów i pracowników jest dla nas priorytetem. Niebawem otworzymy największy w regionie kompleks otwartych boisk i kortów. 16 marca na matach Politechniki Białostockiej odbędzie się XV Międzynarodowy Turniej Judo im. Leszka Piekarskiego. Natomiast w kwietniu i maju będziemy współorganizować Akademickie Mistrzostwa Polski w karate WKF, półfinały Akademickich Mistrzostw Polski w tenisie stołowym oraz Akademickie Mistrzostwa Polski w lekko atletyce. Sport jest obecny w Politechnice Białostockiej! – podkreślała Rektor dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB.

– Chcemy dziś mówić o sporcie w ujęciu kondycji psychicznej młodzieży, bo to jeden z ważniejszych tematów, który towarzyszy obecnej kadencji Młodzieżowej Rady Miasta Białegostoku. Sprawy związane ze zdrowiem psychicznym młodzieży, psychologią i higieną psychiczną poruszaliśmy już na kilku innych wydarzeniach organizowanych przez Radę. Dyskutowaliśmy na nich o rozwiązaniach, które moglibyśmy zaproponować w trzech sferach psychiki młodzieży: depresji, stresu i przemęczenia. Stąd stwierdziliśmy, że warto podjąć temat stresu i presji w sporcie. Jak sobie z tym radzić, opowiedzą zaproszeni przez nas sportowcy – mówił Eryk Oskar Kmita, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Białystok.

Wśród gości spotkania w Politechnice Białostockiej byli:

• Wojciech Nowicki – najbardziej utytułowany sportowiec pochodzący z Podlasia! dwukrotny medalista Igrzysk Olimpijskich (brąz w Rio de Janeiro w 2016 r. i złoto w Tokio w 2021 r.), pięciokrotny medalista mistrzostw świata i trzykrotny medalista mistrzostw Europy. Zanim sięgnął po najwyższe laury świata sportu, studiował na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej, który ukończył w 2013 roku z tytułem magistra inżyniera o specjalności automatyka-robotyka. Jest Złotym Absolwentem i Honorowym Ambasadorem naszej uczelni.
  • Mateusz Chodakowski – urodzony w roku 2006 w Białymstoku lekkoatleta, zawodnik w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem w kategorii U-18, który należy do zaplecza Kadry Polski, a także uzyskał kwalifikacje na Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży.
  • Maciej Marchel – urodzony w roku 2006 w Białymstoku pięściarz, który trenuje boks od ósmego roku życia i ma na swoim koncie sporo sukcesów. Jest mistrzem Polski Młodzików (z roku 2020), mistrzem Polski kadetów (2021 i 2022), brązowym medalistą Mistrzostw Europy Młodzików (2019) oraz uczestnikiem Mistrzostw Europy kadetów.

– Zawsze chętnie, o ile czas pozwala, spotykam się z młodzieżą. Mam nadzieję, że jestem w stanie coś im ciekawego i mądrego przekazać, i że wyniosą ze spotkania coś wartościowego dla siebie. Myślę, że najważniejsze jest pozytywne nastawienie do działania. Chodzi o nastawienie mentalne, które jest bardzo ważne w każdym aspekcie naszego życia. A zaczyna się od pobudki i dobrego nastawienia do życia, do działania. Wtedy dzień jest o wiele przyjemniejszy i wszystko się dobrze układa. Wyjście z pozytywnie nastawioną głową jest bardzo ważne – mówił Wojciech Nowicki, mistrz olimpijski.

Młodzieżowa Rada Miasta Białystok jest reprezentacją młodzieży zamieszkałej i uczącej się na terenie Miasta Białegostoku. W 10. kadencji Rady przedstawicielem Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej jest Jakub Zajczyk. Celem Młodzieżowej Rady Miasta Białystok jest kształtowanie postaw prospołecznych, obywatelskich, demokratycznych i patriotycznych. Rada może też współuczestniczyć w działaniach związanych z tworzeniem i realizacją rządowych dokumentów strategicznych dotyczących polityki młodzieżowej.

(mr)