Politechnika Białostocka gospodarzem Konferencji Prorektorów ds. Kształcenia i Studenckich Polskich Uczelni Technicznych

23-05-2023
grafika Konferencja Prorektorów 25-27 maja 2023
Od 25 do 27 maja ponad 30 przedstawicieli uczelni z całego kraju weźmie udział w zorganizowanej przez Politechnikę Białostocką Konferencji Prorektorów ds. Kształcenia i Studenckich Polskich Uczelni Technicznych. Wydarzenie należy do cyklu spotkań, podczas których prorektorzy zajmujący się w swoich uczelniach sprawami studentów, dydaktyki oraz kształcenia wymieniają się doświadczeniami i omawiają bieżące sprawy związane z zapewnieniem odpowiednich warunków do studiowania.

– Cieszę się bardzo, że będziemy w murach Politechniki Białostockiej gościć prorektorów uczelni technicznych z całego kraju. To dla nas zaszczyt, ale też wyzwanie, żeby efektywnie wykorzystać ten czas. Chcemy bowiem wypracowywać wspólne stanowiska i modele rozwiązań w kilku istotnych problemach związanych z jakością kształcenia, tworzeniem nowych programów studiów, indywidualizacją procesu kształcenia studentów. Chcemy też pochylić się nad proponowanymi zmianami w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. To nasza odpowiedź w związku z zauważonymi w ustawie zapisami, które w naszej opinii wymagają doprecyzowania – zapowiada dr hab. Agnieszka Dardzińska-Głębocka, prof. PB, prorektor ds. kształcenia Politechniki Białostockiej.

Obrady prorektorów zaczną się w czwartek 25 maja o godz. 10:00.

W otwarciu Konferencji udział wezmą:

• Rektor Politechniki Białostockiej dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB
  • prof. dr hab. inż. Wojciech Łużny, przewodniczący Konferencji Prorektorów ds. kształcenia i Studenckich Polskich Uczelni Technicznych, wiceprzewodniczący KAUT, prorektor ds. kształcenia Akademii Górniczo-Hutniczej im. S. Staszica w Krakowie
  • dr hab. inż. Arkadiusz Terman, prof. ZUT, wiceprzewodniczący Konferencji Prorektorów ds. Kształcenia i Studenckich Polskich Uczelni Technicznych, prorektor ds. studenckich Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie

Tego dnia odbędą się trzy panele dyskusyjne, wśród których poruszane będą zagadnienia związane z rekrutacją na kierunki techniczne, modernizacją i tworzeniem nowych kierunków studiów, certyfikatami jakości Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Omawiane będą szanse i zagrożenia w edukacji związane z rozwojem czatu GPT i tworzenie nowoczesnych laboratoriów w oparciu o potrzeby przemysłu.

W piątek, 26 maja, drugiego dnia Konferencji dyskusja skupi się wokół nowego podejścia do egzaminów dyplomowych, form wsparcia organizacji studenckich i propozycji zmian w Ustawie. W ramach Konferencji Prorektorów Polskich Uczelni Technicznych odbędzie się tego dnia także posiedzenie Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych pod przewodnictwem prof. dr hab. inż. Bohdana Macukowa. Połączone obrady Konferencji i KAUT służyć będą przede wszystkim rozmowie o dalszym podnoszeniu jakości kształcenia na kierunkach technicznych pod kątem pozyskiwania akredytacji środowiskowej KAUT oraz europejskiego certyfikatu EUR-ACE® Label.

Uczestnicy Konferencji Prorektorów ds. Kształcenia i Studenckich Polskich Uczelni Technicznych w Politechnice Białostockiej reprezentują 22 uczelnie:

• Akademię Górniczo-Hutniczą im. S. Staszica w Krakowie
  • Uniwersytet Rolniczy w Krakowie
  • Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.
Ramowy harmonogram obrad:

Czwartek 25.05.2023 r.

09:15 – 10:00 Rejestracja uczestników Konferencji (Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej)

10:00 – 10:30 Uroczyste rozpoczęcie Konferencji

• Wystąpienie dr hab. inż. Marty Kosior-Kazberuk, prof. PB Rektor Politechniki Białostockiej (sala senatu- P2/34)
  • Wystąpienie przewodniczącego KAUT prof. dra hab. inż. Wojciecha Łużnego Akademia Górniczo Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
  • Wystąpienie wiceprzewodniczącego konferencji dra hab. inż. Arkadiusza Termana, prof. ZUT Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

10:30 – 10:45 Przerwa

10:45 – 12:15 I panel dyskusyjny:

• Rekrutacja na kierunki techniczne. Dlaczego jest tak „dobrze” – prowadzący Jarosław Teska, AMW
  • „Modernizowanie i tworzenie kierunków studiów, kierunki zamawiane” – prowadzący Adam Kulawik, PCz
  • „Zasady przyznawania certyfikatów przez PKA” – Agnieszka Dardzińska-Głębocka, PB