Światowy Dzień Wiedzy o Dostępności
09-05-2023
Konferencja online „PFRON wspiera dostępność – Światowy Dzień Wiedzy o Dostępności”
Zachęcamy do udziału w konferencji online „PFRON wspiera dostępność – Światowy Dzień Wiedzy o Dostępności”, która odbędzie się 18 maja w godzinach 10-12. Organizatorem wydarzenia jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
W trakcie konferencji zostaną poruszone następujące kwestie:
- Jak dobrze opisać dostępność?
Deklaracja dostępności jest miejscem w internecie, w którym osoba ze szczególnymi potrzebami szuka informacji o udogodnieniach lub barierach w podmiocie publicznym. Pokażemy jak najlepiej przygotować deklarację dostępności aby publikowane tam informacje były jak najbardziej użyteczne. Zwrócimy również uwagę na błędy w deklaracjach, które popełniają podmioty publiczne. - Jak technologie asystujące pomagają w osiągnięciu większej niezależności?
Nowoczesne technologie umożliwiają osobom z niepełnosprawnościami dostęp do Internetu. Jednak aby ta dostępność była pełna, kluczowe jest stosowanie zasad dostępności WCAG. Pokażemy działanie różnych technologii, które osobom z niepełnosprawnościami otwierają dostęp do wiedzy i informacji. - Zmiany w standardach WCAG 2.2
Świat Internetu cały czas się rozwija. Rozwijają się również wytyczne dostępności WCAG aby zapobiegać nowym barierom w cyfrowej rzeczywistości. Pokażemy co nowego wprowadzają zmiany w standardzie WCAG 2.2 - Dostępność w mediach społecznościowych
W platformach takich jak Facebook czy Twitter wprowadzane są narzędzia, w których można dodawać opisy alternatywne, które zapewniają dostępność publikowanych grafik. Pokażemy jak wprowadzać dostępność w naszych postach.
Webinar GAAD w Fundacji Wspierania Zrównoważonego Rozwoju
W piątek, 19 maja, w godzinach 9-14 odbędzie się seria webinarów, skierowanych przede wszystkim do koordynatorów dostępności. Przewidujemy 5 webinarów trwających po godzinie. Pierwsze 45 minut należy do prowadzącej lub prowadzącego, a pozostałe 15 minut do uczestników.
Ramowy program:
1. Agata Gawska przedstawi Planer – narzędzie do przygotowania planu wdrażania dostępności. Na pewno się przyda tym, którzy zechcą sięgnąć po dofinansowanie z PFRON.
2. Piotr Osipa przedstawi narzędzia związane z deklaracją dostępności: generator, walidator i monitor. Jeżeli na jakiejś stronie brakuje deklaracji, to warto ją przygotować w naszym generatorze.
3. Jacek Zadrożny przedstawi proces badania dostępności strony internetowej w oparciu o metodykę zaproponowaną przez W3C. Każdy może zrobić podstawowe badanie, o ile wie, co ma zrobić i w jakiej kolejności.
4. Stefan Wajda zaprezentuje narzędzia wspomagające badanie dostępności stron internetowych. Rozszerzenia, skryptozakładki, żebyście wiedzieli, po jakie narzędzia sięgać.
5. Katarzyna Cimoch opowie, jak przeprowadzić audyt architektoniczny, na co zwrócić uwagę i jak to potem ująć w słowa.
Działania Politechniki Białostockiej w zakresie pogłębiania świadomości dostępności cyfrowej
Z okazji Światowego Dnia Świadomości Dostępności warto przypomnieć o szeregu działań Politechniki Białostockiej w zakresie pogłębiania świadomości dostępności cyfrowej.
Są to między innymi:
- zwiększanie dostępności serwisów i aplikacji uczelnianych
- przeprowadzenie cyklu szkoleń z zakresu dostępności cyfrowej, m.in. w ramach projektu PB Dostępna w marcu i kwietniu 2023 r.:
- Dostępność cyfrowa
- Tworzenie dostępnych dokumentów
- Tworzenie informacji i instrukcji w języku prostym
- Tworzenie dostępnych materiałów dydaktycznych
- wprowadzenie „Instrukcji tworzenia dokumentów dostępnych cyfrowo” oraz innych poradników, które dostępne są na stronie https://pb.edu.pl/dostepnosc-cyfrowa/dostepne-dokumenty/
Więcej informacji na:
oraz Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami
pokój 39C, ul. Wiejska 45A, 15-351 Białystok
tel. 85 746-91-42 wsparcie.bon@pb.edu.pl