„Digital Architecture Research DARe” Międzynarodowa Konferencja Naukowa na Wydziale Architektury
10-02-2023
– Cyfryzacja wkroczyła do wszystkich obszarów związanych z architekturą – od podstawowego szkicu, przez procesy projektowe, komunikację z inwestorem, a także do metod dydaktycznych, które proponujemy naszym studentom. Chcemy przyjrzeć się temu zjawisku i w międzynarodowej grupie specjalistów i naukowców ocenić, w jaki sposób zależność architektury od mediów cyfrowych wpływa na jej rozwój – mówi dr inż. arch. Adam Jakimowicz, Prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy Wydziału Architektury.
Wydział Architektury Politechniki Białostockiej należy do grupy wiodących ośrodków naukowych w Polsce, zajmujących się zastosowaniem nowoczesnych mediów cyfrowych w projektowaniu architektonicznym i architekturze. Tu powstała unikalna w kraju Pracownia Hybrydowego Środowiska Projektowania Architektonicznego AuReLa (Augmented Reality Laboratory), dzięki której można tworzyć wirtualne obiekty architektoniczne w istniejącej tkance miejskiej i badać ich zależności, a także zwiedzać cyfrowe przestrzenie wystawowe oraz muzealne. Na Wydziale Architektury odbywa się także East Design Days – największe w północno-wschodniej Polsce spotkanie jednoczące architektów, urbanistów, designerów, inwestorów oraz samorządowców w debatach o pięknie, przestrzeni, kontekstach, funkcjach i technologiach projektowania.
Celem konferencji DARe jest stworzenie pierwszego w Polsce wydarzenia naukowego w dziedzinie mediów cyfrowych w architekturze o zasięgu międzynarodowym. Konferencja ma formułę otwartą – debatom zaproszonych naukowców mogą przysłuchiwać się wszyscy zainteresowani.
Wśród prelegentów i zaproszonych gości pojawią się przedstawiciele ośrodków akademickich z Polski, Czech, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Turcji, Cypru, Grecji i Austrii.
Keynote speakers konferencji DARe to uznani eksperci w dziedzinie cyfrowego wspomagania projektowania:
- dr hab. arch. Anetta Kępczyńska-Walczak, prof. PŁ (Politechnika Łódzka),
- dr. arch. Henri Achten (Czech Technical University w Pradze, Czechy),
- dr arch. Wolfgang Dokonal (Graz University of Technology, Graz, Austria).
Konferencja DARe została dofinansowana przez:
- Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki – „Doskonała Nauka”
- Narodową Agencję Wymiany Akademickiej – stypendia dla zagranicznych doktorantów, w ramach programu PROM.
Partnerem technologicznym wydarzenia jest firma WSC – Witold Szymanik i Spółka.
Strona www: dare-conf.eu
(mr)