XXVI posiedzenie Senatu Politechniki Białostockiej XVI kadencji
15-12-2022
Powstanie strategii zrównoważonego rozwoju Politechniki Białostockiej ma swoją historię, a powód jej powstania determinują wcześniejsze zobowiązania uczelni.
Warto przypomnieć, że w 2015 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych określiła 17 globalnych celów zrównoważonego rozwoju i powiązała z nimi blisko 170 zadań o kluczowym znaczeniu dla ludzkości, uwzględniających równowagę między rozwojem gospodarczym, społecznym i środowiskowym. Do ich osiągania ONZ zobowiązała rządy, organizacje pozarządowe, organizacje międzynarodowych, nauki i biznesu oraz obywateli. Dokument stał się podstawą szeregu aktów prawnych, w tym wytycznych dla państw UE wydanych przez Komisję Europejską. W ten sposób dochodzimy do momentu przystąpienia w 2019 roku Politechniki Białostockiej do grona sygnatariuszy „Deklaracji społecznej odpowiedzialności uczelni”, która powstała z inicjatywy Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki. Głównym celem Deklaracji jest zbudowanie szerokiej świadomości społecznej na temat roli uczelni w kształtowaniu warunków dla zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego kraju.
Właśnie ten dokument, podobnie jak Strategia rozwoju Politechniki Białostockiej i Plan na rzecz równouprawnienia płci w Politechnice Białostockiej, stanowił podstawę do opracowania strategii zrównoważonego rozwoju, a w przyszłości także Strategii Społecznej Odpowiedzialności Politechniki Białostockiej.
Tego rodzaju dokumenty opracowuje coraz więcej polskich uczelni, ponieważ determinują one możliwość ubiegania się o środki finansowe, a także aplikowanie do rankingów międzynarodowych skupiających się wokół tematyki zrównoważonego rozwoju, m.in. Green Metrics oraz ranking THE IMPACT.
– Celem strategii zrównoważonego rozwoju jest nakreślenie kierunków i priorytetów naszych działań, wynikających z niedoskonałości obecnego stanu. Dokument zawiera inwentaryzację naszych obecnych zasobów oraz informację o tym, jak je wykorzystujemy, m.in. gospodarowanie energią elektryczną. Mówi też o tym, co powinniśmy zrobić, żeby pozostawić nasz kampus przyszłym pokoleniom w lepszym stanie niż dzisiaj – wyjaśniał dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. PB, Prorektor ds. Rozwoju Politechniki Białostockiej.
– Drugim życiem strategii zrównoważonego rozwoju, i praktycznym zastosowaniem dokumentu, będzie wykorzystanie jej w procesie aplikowania o różnego rodzaju dofinansowania. Nie da się ukryć, że kiedy staramy się o środki, to instytucja, która nimi dysponuje, zastanawia się czy oddaje je w dobre ręce oraz czy to wsparcie posłuży słusznym celom. Uważam, że podjęta dziś strategia jest odzwierciedleniem naszych dobrych intencji – dodawał prorektor dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. PB.
Strategia zrównoważonego rozwoju uczelni „Moja zielona Politechnika” była opracowywana przez zespół pracowników uczelni, który działał w trzech grupach roboczych:
- Kampus, Infrastruktura i środowisko – pod przewodnictwem kanclerza PB Wojciecha Konopackiego
- Gospodarowanie energią i zasobami – pod przewodnictwem dr hab. inż. Macieja Zajkowskiego z Wydziału Elektrycznego
- Kształcenie i badania – pod przewodnictwem prorektor ds. kształcenia dr hab. Agnieszki Dardzińskiej-Głębockiej.
Prace były poprzedzone analizą Strategii Miasta Białegostoku, w której również znalazły się zapisy dotyczące realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Strategia Politechniki Białostockiej nawiązuje do zapisów strategii miejskiej.
Dokument składa się z:
- diagnozy stanu, potencjału i wyzwań rozwojowych Politechniki Białostockiej 2035,
- analizy SWOT,
- celi i kierunków działań na rzecz zrównoważonego rozwoju uczelni,
- wskazówek do realizacja strategii zawierających system wdrażania i sposób jego monitorowania.
Strategia zrównoważonego rozwoju Politechniki Białostockiej była opiniowania i uzyskała akceptację wszystkich komisji senackich. Podczas dzisiejszego posiedzenia Senatu Politechniki Białostockiej została podjęta w formie uchwały.
Kolejne uchwały dotyczyły uzupełnienia składów osobowych Senackiej Komisji Skrutacyjnej oraz Senackiej Komisji ds. Zarządzania. Wakaty powstały w związku z wygaśnięciem mandatów senatorów studenckich. Do Komisji Skrutacyjnej dołączył Adrian Twardowski, a nowymi członkami Senackiej Komisji ds. Zarządzania zostali: Emilia Ramatowska i Dawid Piech.
Senatorowie zgodzili się na zmiany w programie studiów stacjonarnych drugiego stopnia o profilu ogólnoakademickim na kierunku inżynieria biomedyczna. Są one związane głównie z unowocześnieniem treści przekazywanych studentom tego kierunku. Zmiany dotyczyć będą studentów rozpoczynających kształcenie od semestru letniego roku akademickiego 2022/2023.
W części poświęconej omówieniu spraw różnych zaproszono dr. inż. Grzegorza Górskiego, przewodniczący zarządu Fundacji na rzecz rozwoju Politechniki Białostockiej, do przedstawienia sprawozdania finansowego tej jednostki za rok 2022. Następnie głos zabrał kanclerz PB mgr inż. Wojciech Konopacki, który przypomniał o celu podjętych w uczelni działań oszczędnościowych w zakresie zużycia energii elektrycznej i cieplnej i zaapelował, aby każdy członek społeczności się w nie włączył. To kwestia niewielkich, ale ważnych gestów, zgaszenia światła, gdy wychodzimy z pokoju, czy przykręcenia kaloryferów, gdy kończymy pracę w biurze.
Dziekan Wydziału Architektury dr hab. inż. arch. Aleksander Asanowicz, prof. PB zaprosił 16 grudnia o 18 na wernisaż kolejnej wystawy wydziałowej Galerii Sztuki. Tym razem jest to prezentacja plakatów Leszka Żebrowskiego.
Rektor dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB zaprosiła natomiast na poniedziałkowe spotkanie wigilijne pracowników i studentów Politechniki Białostockiej. Przypomniała też o trwającej akcji pomocy polskiej szkole w Miednikach Królewskich na Litwie. Zachęciła do wpłacania datków finansowych w serwisie zrzutka.pl oraz odbierania w zamian za „cegiełki” pięknych grafik wykonanych przez studentów Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej.
Kolejne posiedzenie Senatu Politechniki Białostockiej XVI kadencji zaplanowane jest 26 stycznia 2023 roku.
(oprac. mr)