Pomagamy polskiej szkole na Litwie! Dołóż swoją cegiełkę i odbierz oryginalną grafikę

08-12-2022
grafika konkursu Wspieramy polską szkołę w Miednikach Królewskich na Litwie
Od kilku lat, w okresie świątecznym, społeczność akademicka Politechniki Białostockiej wspiera polską szkołę w Miednikach Królewskich na Litwie. To nasz gest solidarności z rodakami za wschodnią granicą, którzy potrzebują naszej pomocy w niemal każdym aspekcie ich codzienności: od żywności, przez ubrania i materiały szkolne, po sprzęt elektroniczny.
W tym roku także pragniemy pomóc! Dlatego zachęcamy do udziału w zbiórce na zrzutka.pl. 🖼 Na darczyńców czekają oryginalne grafiki wykonane przez studentów Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej!

Kto czeka na naszą pomoc?

Miedniki Królewskie to niewielka miejscowość położona tuż przy granicy z Białorusią. Najbardziej znana jest z dobrze zachowanego zamku królewskiego, podobno ulubiona rezydencja króla Kazimierza Jagiellończyka oraz jego synów, którzy przebywali tu wraz ze swoim opiekunem Janem Długoszem. W XV wieku mieszkał tu też syn króla – święty Kazimierz, późniejszy patron Litwy.

Gimnazjum im. św. Kazimierza w Miednikach to niewielka placówka, która od lat walczy o przetrwanie w biednym wiejskim terenie. Uczy się tu obecnie 52 uczniów w klasach 1-12. Szkołę wyróżnia ponad 110-letnia historia oraz to, że stanowi ostatnią ostoję polskości na krańcach Wileńszczyzny, zamieszkałych w większości przez Polaków.

W 2021 roku udało się nam zebrać i przekazać na rzecz tej placówki blisko 10 tys. złotych, za które zakupiliśmy pościel, koce, ciepłe buty, odzież oraz słodycze i inne przedmioty, o których marzyli uczniowie. W zbiórkę zaangażowali się studenci i pracownicy Politechniki Białostockiej, ale także absolwenci naszej uczelni oraz firmy przez nich zarządzane. To był nasz wspólny wysiłek, ale też ogromna satysfakcja, że mogliśmy pomóc potrzebującym.

Jak pomóc?

Wspólnymi siłami znów możemy przygotować wspaniałą świąteczną paczkę dla dzieciaków z Gimnazjum w Miednikach Królewskich! Serdecznie prosimy. Dołączcie do naszej inicjatywy i pomóżcie przygotować dary dla naszych rodaków za granicą!

Datki finansowe należy wpłacać na specjalnie w tym celu utworzoną zbiórkę w serwisie zrzutka.pl. Tytuł zrzutki: „Wspieramy polską szkołę w Miednikach Królewskich na Litwie”.

Liczy się każda wpłata! Zbiórka trwa do końca 2022 roku!

Oryginalne grafiki za wpłaty!

W zamian za cegiełki o określonej wartości minimalnej możecie wybrać sobie prace graficzne, wykonane przez utalentowanych studentów ze Studenckiego Koła Naukowego Warsztat z Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Za wpłaty w wysokości 10, 20 i 30 złotych oferujemy prace graficzne, wykonane przez utalentowanych studentów ze Studenckiego Koła Naukowego „Warsztat” z Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Są to prace z Archiwum Pracowni Grafiki Artystycznej. Wydział Architektury ma blisko 50-letnią tradycję grafiki artystycznej, projektowej i architektonicznej. W gronie pracowników i absolwentów Katedry Grafiki są nazwiska twórców znanych w Polsce i za granicą. Studenckie prace posiadają ducha ich doświadczenia. Są też świadectwem umiejętności i warsztatu nabywanego podczas studiów na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. Prace naszych studentów mogą stać się początkiem pięknej domowej kolekcji, a z czasem oraz przyszłym rozwojem artystycznym twórcy zyskać na wartości!

I tak za cegiełkę w wysokości 10 zł możecie nabyć oryginalny biało-czarny linoryt. Za udokumentowaną wpłatę w  wysokości 20 zł oferujemy oryginalną biało-czarną grafikę wykonaną w technice akwaforta/ akwatinta / suchoryt. Natomiast wpłata w  wysokości 30 zł wiąże się z nabyciem algrafii.

Przykładowe grafiki możecie obejrzeć w galerii poniżej. Są one reprezentacją większego zbioru, liczącego kilkadziesiąt niepowtarzalnych prac! Osoba, która zgłosi się po odbiór grafiki będzie mogła wybrać dowolną pracę, w zależności od tego, jakimi grafikami będziemy dysponować w danej chwili.

Odbiór grafiki – wyłącznie osobisty. Zapraszamy do Działu Promocji Politechniki Białostockiej, ul. Wiejska 45A, pok. 035 (niski parter) w godz. 8.00-16.00. Tel. 85 746 9724.

Uwaga! W tegorocznej zbiórce na rzecz Gimnazjum im. św. Kazimierza w Miednikach Królewskich zbieramy wyłącznie pieniądze. Kupimy za nie rzeczy, które znajdują się na liście potrzeb, zgłoszonych przez naszych przyjaciół na Litwie.

(mr)