Politechnika Białostocka współorganizatorem konferencji zawodowej Kształcenie zawodowe przyszłości

29-11-2022
Grafika promująca konferencję Kształcenie Zawodowe Przyszłości

Wystąpienia ekspertów, panele tematyczne, targi umiejętności poświęcone edukacji zawodowej i warsztaty z doradztwa zawodowego – to wszystko wydarzy się w dniu 12 grudnia 2022 na Politechnice Białostockiej, podczas konferencji “Kształcenie Zawodowe Przyszłości”.

Głównym tematem konferencji są wyzwania współczesnej edukacji zawodowej w zakresie potrzeb rynku pracy. Na dwóch panelach tematycznych eksperci przedstawią główne trendy i dobre praktyki związane ze współpracą edukacji z biznesem i sytuacją młodzieży na rynku pracy. Dodatkowo, zaprezentowana zostanie aplikacja System Odznaka+, rozwijana w standardzie Open Badges. System umożliwia szybkie sprawdzenie, czy kandydaci do pracy posiadają wymagane kompetencje, a także, czy przedstawione przez nich cyfrowe certyfikaty są wiarygodne.

Natomiast o tym, jak wykorzystać AI w domu i motoryzacji, jakie zastosowanie ma VR w edukacji, czym jest sferyfikacja, jak przygotować desery i napoje bezalkoholowe, z wykorzystaniem suchego lodu będzie można dowiedzieć się na stoiskach szkół branżowych podczas trwających równolegle Targów Kwalifikacji Przyszłości. Swoją ofertę edukacyjną przedstawi między innymi Technikum Leśne w Białowieży, którego członkowie koła sygnalistów myśliwskich oraz łowieckiego zaprezentują umiejętności związane z muzyką myśliwską i szlachetną sztuką wabienia jeleni. Ponadto, odwiedzający będą mogli wziąć udział w pokazie mody, pokazie fryzur i szkiców wykonanych przez uczniów szkół branżowych, przenieść się w świat wirtualnej rzeczywistości dzięki okulusom, wypróbować swoich umiejętności w programowaniu oraz, obejrzeć prezentację druku 3D i czujników internetu rzeczy.

W odpowiedzi na potrzeby dynamicznych zmian na rynku pracy, uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, będą mogli wziąć udział w warsztatach z doradztwa zawodowego „Rozwijamy skrzydła i lecimy w przyszłość zawodową” dla uczniów szkół podstawowych i “Sekretne składniki sukcesu: wiedza, umiejętności, kompetencje i kwalifikacje” prowadzonych przez doradczynie zawodowe z Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Henryka Sienkiewicza w Białymstoku.

Konferencja organizowana przez Kuratorium Oświaty w Białymstoku, wraz z Politechniką Białostocką, Instytutem Badań Edukacyjnych, Wojewódzkim Urzędem Pracy, Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Henryka Sienkiewicza, Klastrem Technologicznym INFOTECH i Stowarzyszeniem Europartner Akademicki Klub Integracji Europejskiej, została objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki, patronatem Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości oraz patronatem medialnym TVP Białystok, Radia Białystok, Radia Akadera, Polska Press.

Konferencja rozpocznie się 12 grudnia 2022 roku o godz. 10.30 w Auli I przy Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej przy ul. Wiejskiej 45D.

Już od godziny 10 przy 20 stoiskach czekać na odwiedzających Targi Kwalifikacji Przyszłości będą przedstawiciele 20 Zespołów Szkół Zawodowych z całego województwa podlaskiego. Targi odbędą się w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej przy ul. Zwierzynieckiej 16. Targi potrwają do godziny 14.

Konferencja została objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki, patronatem Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości oraz patronatem medialnym TVP Białystok, Radia Białystok, Radia Akadera, Polska Press.

Pełny program konferencji: Program konferencji Kształcenie Zawodowe Przyszłości

Wykaz szkół  i firm biorących udział w Targach

• Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej
  • Zespół Szkół nr 4 w Suwałkach