XXIII posiedzenie Senatu Politechniki Białostockiej XVI kadencji
22-09-2022
1 września 2022 r. swoją dwuletnią kadencję w Senacie PB rozpoczęli :
- Pani Joanna Czajkowska, studentka Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej,
- Pani Emilia Ramatowska, studentka Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej,
- Pan Mateusz Pieciul, student Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej,
- Pani Katarzyna Rogalska, studentka Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej,
- Pan Dawid Piech, student Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej,
- Pan Adrian Twardowski, student Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej, który objął też funkcję Przewodniczącego Samorządu Studentów PB,
- Pani Kinga Łabanowska, studentka Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej,
- Pan Mateusz Perzan, student Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej,
- Pan Mikołaj Sujeta, student Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.
Rektor Politechniki Białostockiej pogratulowała im wyboru i objęcia mandatu senatora PB oraz życzyła owocnej pracy w kolegialnym zarządzaniu uczelnią.
Następnie senatorowie jednomyślnie zagłosowali za przyjęciem uchwały w sprawie wszczęcia postępowania o nadanie tytułu doktora honoris causa Politechniki Białostockiej profesorowi Waldemarowi Priebe – wybitnemu specjaliście, który zajmuje się m.in. projektowaniem i syntezą nowych leków antynowotworowych, zwłaszcza antybiotyków antracyklinowych; autorowi ponad 200 publikacji w prestiżowych czasopismach z listy JCR oraz 75 patentów, z których korzystają firmy farmaceutyczne oraz amerykańskie firmy biotechnologiczne.
Z wnioskiem o uhonorowanie prof. Priebe najwyższą godnością akademicką wystąpił Dziekan Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku prof. Michał Bołtryk, a jego uzasadnienie przygotował prof. dr hab. Włodzimierz Lewandowski. W dokumencie nie brak przykładów owocnej współpracy prof. Waldemara Priebe z Politechniką Białostocką oraz polskim środowiskiem naukowym. Mimo intensywnej pracy w MD Anderson Cancer Centre (Teksas, USA) Profesor czynnie wspiera polskich naukowców i krajowe instytucje naukowe takie jak: Centrum Onkologii w Warszawie z oddziałami w Gliwicach, Instytut Hematologii w Warszawie, Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN. Prof. Priebe znacznie przyczynił się do intensyfikacji badań naukowych, pozyskania zewnętrznych środków finansowych, a także kształcenia studentów i kadry Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku PB. Dzięki jego wsparciu nasza uczelnia skutecznie aplikowała o sfinansowanie 13 grantów z Narodowego Centrum Nauki. Prof. Priebe zaangażował się także w ich realizację. Był również współopiekunem diamentowego grantu realizowanego od 2019 roku przez mgr inż. Aleksandrę Golonko i prof. Włodzimierza Lewandowskiego. We współpracy z MD Anderson Center naukowcy z Katedry Chemii, Biologii i Biotechnologii WBiNŚ opublikowali 10 artykułów z listy JCR w wiodących czasopismach międzynarodowych. Prof. Waldemar Priebe gościł też w naszej uczelni z wykładami adresowanymi do całego środowiska naukowego Białegostoku. Te wszystkie działania przyczyniły się do umiędzynarodowienia badań prowadzonych w naszej uczelni, podniesienia poziomu kształcenia studentów na kierunku biotechnologia, a także integracji oraz rozwoju zawodowego kadry uczelni.
Wniosek rozpatrywały i jednomyślnie poparły dwie komisje senackie: Komisja ds. Nagród i Odznaczeń, obradująca pod kierunkiem dr hab. inż. Katarzyny Halickiej, prof. PB oraz Komisja ds. Nauki i Rozwoju Kadr, której przewodniczy prof. Andrzej Sikorski.
Senatorowie zdecydowali także o tym, że prośby o zrecenzowanie doktoratu honoris causa Politechniki Białostockiej dla prof. Priebe zostaną skierowane do: prof. dr. hab. inż. Tomasza Rumana z Politechniki Rzeszowskiej, prof. dr. hab. Marka Konarzewskiego z Uniwersytetu w Białymstoku, prof. dr. hab. Bogusława Machalińskiego z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Promotorem doktoratu został prof. dr hab. Włodzimierz Lewandowski.
Senatorowie Politechniki Białostockiej również jednomyślnie zagłosowali za przyznaniem odznaki honorowej „Zasłużony dla Politechniki Białostockiej” mgr. Stanisławowi Piątkowskiemu. Z takim wnioskiem wystąpił senator dr inż. Paweł Myszkowski, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność.
Mgr Stanisław Piątkowski z dniem 1 września 2022 roku przechodzi na emeryturę, ale w Politechnice Białostockiej przepracował 41 lat; od 2008 roku na stanowisku kierownika Studium Wychowania Fizycznego i Sportu PB. Przez wiele lat pełnił funkcje senatora uczelni i członka uczelnianych komisji: ds. studenckich i dydaktyki, ds. jakości kształcenia, komisji rektorskiej ds. zmiany statutu uczelni oraz komisji antymobbingowej. Był trenerem Klubu Uczelnianego AZS Politechniki Białostockiej, a jego podopieczni zdobywali czołowe miejsca w rozgrywkach Podlaskiej Akademickiej Ligi Międzyuczelnianej oraz Akademickich Mistrzostwach Polski. Zawsze życzliwy i pomocny, przyczynił się – jako sekretarz, a następnie przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność – do rozwiązania wielu problemów płacowych i socjalnych w uczelni.
Wniosek o uhonorowanie Stanisława Piątkowskiego odznaką „Zasłużony dla Politechniki Białostockiej” jednomyślnie poparła Komisja ds. Nagród i Odznaczeń.
W dalszej części obrad senatorowie z grupy członków Senatu posiadających tytuł profesora oraz zatrudnionych na stanowisku profesora uczelni podjęli cykl uchwał związanych z przewodem doktorskim mgr inż. Katarzyny Borowskiej (absolwentki Wydziału Informatyki PB). Zdecydowano o wyznaczeniu recenzentów, powołaniu komisji doktorskiej oraz jej przewodniczącego. Podjęto także uchwałę o umorzeniu postępowania o nadanie stopnia doktora mgr inż. Joannie Gościk.
Dzisiejsze posiedzenie zakończyło się wystąpieniem Kanclerza Politechniki Białostockiej mgr. inż. Wojciecha Konopackiego, który poinformował o znacznych podwyżkach cen zakupu energii elektrycznej, które uczelnia będzie musiała ponieść w 2023 roku. To ogromne wyzwanie dla budżetu Politechniki Białostockiej, ale także wspólny wysiłek, który musi podjąć cała społeczność akademicka, aby nawet drobnymi działaniami (np. wyłączaniem komputerów po pracy, przykręcaniu kaloryferów) zadbać o niemarnowanie energii.
Głos zabrała także kierownik Centrum Danych i Analiz Strategicznych mgr Małgorzata Jeglińska-Krupa, która omówiła wyniki Politechniki Białostockiej w 23. edycji Rankingu Uczelni Wyższych zorganizowanego przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” oraz zapowiedziała intensyfikację działań, w kierunku zwiększenia obecności naszej uczelni w międzynarodowych zestawieniach.
Kolejne posiedzenie Senatu XVI kadencji zostało zaplanowane na 27 października br.
(mr)