Konferencja Nowoczesne technologie na biznesowej ścieżce rozwoju na Politechnice Białostockiej. Przemysł 4.0 i Smart Education 4.0 na PB

22-09-2021
Promocja Przemysłu 4.0 i otwarcie laboratorium Smart Education 4.0 to najważniejsze elementy naukowo-biznesowej konferencji „Nowoczesne technologie na biznesowej ścieżce rozwoju” organizowanej na Politechnice Białostockiej.

– Chcemy zwiększyć świadomość społeczeństwa, szczególnie przedsiębiorców, o procesach transformacji cyfrowej w przemyśle – mówi dr hab. inż. Roman Kaczyński, prof. PB, Dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej,  organizator konferencji „Nowoczesne technologie na biznesowej ścieżce rozwoju”. – Całe wydarzenie odbywać się będzie w duchu Przemysłu 4.0,  przewidujemy także odrębny blok poświęcony wystąpieniom naukowym i eksperckim poruszające problematykę transformacji cyfrowej.

Na konferencji nie zabraknie pokazu technologii. Zwieńczeniem będzie otwarcie laboratorium Smart Education 4.0.

Ważnym elementem konferencji będzie przedstawienie projektów strategicznych Politechniki Białostockiej realizowanych przez Wydział Mechaniczny i Informatyki.

– Planujemy swobodną dyskusję zarówno w ramach Rady Przedsiębiorców Wydziału, Fundacji Przemysłu Przyszłości, przedsiębiorców zrzeszonych w ramach Klastra Obróbki Metali jak i zaproszonych gości, szczególnie w kierunku realizacji wspólnych projektów badawczo rozwojowych oraz troski o wysoki poziom kształcenia – dodaje prof. Roman Kaczyński.

Konferencja naukowo biznesowa „Nowoczesne technologie na biznesowej ścieżce rozwoju”

29 września 2021 r., środa, rozpoczęcie godz. 11

Aula Centrum Nowoczesnego Kształcenia, ul. Zwierzyniecka 16

Laboratorium Smart Education 4.0, Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej, ul. Wiejska 45C

Planowany przebieg konferencji:

Centrum Nowoczesnego Kształcenia

Panel 1 – Powitanie Gości (10 min.)

– prof. Roman Kaczyński, Dziekan Wydziału Mechanicznego

–  prof. Mirosław Świercz, I Zastępca Rektora, Prorektor ds. Rozwoju Politechniki Białostockiej

Panel 2 – Przemysł Przyszłości 4.0 (60 min.)

– Beata Lubos, Dyrektor Departamentu Innowacji i Polityki Przemysłowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii (15 min.),
– Dawid Solak, prezes Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości (15 min.),
– Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego, Przewodniczący Podlaskiej Regionalnej Rady Przemysłu Przyszłości (15 min.),
– Sebastian Rynkiewicz, koordynator Klastra Obróbki Metali (15 min.)

Przerwa kawowa (20 min)

Czas dla mediów

Panel 3. – Dobre praktyki wdrożeniowe (65 min.)

– Wykład plenarny –  Robert Kroplewski, ekspert Platformy Przemysłu Przyszłości (15 min.)

– Projekty strategiczne Politechniki Białostockiej realizowane przez Wydział Mechaniczny:
  D. Butrymowicz, K. Kurzydłowski, J. Szusta (20 min.)

– Projekty Smart Education – Wydział Informatyki – D. Mozyrska, M. Omieljanowicz (15 min.)

– Założenia systemowe Smart Education for Industry 4.0 – K. Toczydłowski, S. Rynkiewicz (15 min.)

Wydział Mechaniczny

Panel 4.  – Prezentacja Wydziału (30 min.)

– Prezentacja laboratorium Smart Education 4.0

– Zwiedzanie laboratoriów Wydziału Mechanicznego

Przemysł 4.0

Przemysł 4.0 to koncepcja opisująca złożony proces transformacji technologicznej i organizacyjnej przedsiębiorstw, który obejmuje integrację łańcucha wartości, wprowadzanie nowych modeli biznesowych oraz cyfryzację produktów i usług. Wdrażanie tych rozwiązań możliwe jest dzięki wykorzystaniu nowych technologii cyfrowych, zasobów danych oraz zapewnieniu komunikacji w sieci współpracy maszyn, urządzeń i ludzi. Czynnikiem napędzającym transformację w kierunku przemysłu 4.0 są coraz bardziej zindywidualizowane potrzeby klientów i narastający trend personalizacji produktów i usług.

Smart Education for Industry 4.0

To systemowe rozwiązanie kształcenia kadr na rzecz przemysłu przyszłości 4.0. Zawiera najnowsze hybrydowe z wykorzystaniem technologii rozszerzonej rzeczywistości, metody kształcenia w nowym podejściu Edukacji 4.0. Pozwala na radykalne podniesienie skuteczności i efektywność kształcenia zawodowego. Rozwiązanie składa się ze standaryzowanych pracowni szkoleniowych umieszczonych w regionalnej sieci szkół i uczelni zawodowych, obejmując jednocześnie kształceniem pracowników przemysłu. Rozwiązanie jest środkiem edukacji i transferu najnowszych cyfrowych technologii wytwarzania, łączącym szkolnictwo zawodowe wszelkich szczebli regionu z jego otoczeniem przemysłowym.

(jd)