Podlaski Uniwersytet Dziecięcy podziękował za pracę

08-12-2020
Podczas kolejnej uroczystości związanej z tegorocznym Świętem Politechniki Białostockiej zostały wręczone podziękowania za pracę na rzecz Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego.

Ten niezwykły, cieszący się ogromną popularnością projekt edukacyjny naszej uczelni rozwija się już od 11 lat! Od samego początku, celem Uniwersytetu jest pobudzanie kreatywności naukowej i rozwój zainteresowania techniką u uczniów na poziomie szkoły podstawowej. Dzięki zajęciom prowadzonym na terenie uczelni, starannie dobranym partnerom projektu, a także nauczycielom akademickim, którzy organizują dzieciom ciekawe spotkania dydaktyczne, przedsięwzięcie spełniło swoje zadanie! Szybko okazało się też, że należy je rozwijać. PUD to obecnie partnerstwo Politechniki Białostockiej i sześciu samorządów lokalnych: Augustowa, Białegostoku, Bielska Podlaskiego, Hajnówki, Siemiatycz i Sokółki.

Słuchaczami Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego są uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych. Inicjatywa ma już blisko 1600 absolwentów. Projekt cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem a liczba zgłoszeń w rekrutacji znacznie przekracza limit miejsc. Słuchacze Uniwersytetu otrzymują „indeksy”, do których zbierają kolejne „zaliczenia”. Ukończenie PUD poświadczane jest odpowiednim dyplomem, dzięki czemu dzieci czują się jak prawdziwi studenci w środowisku akademickim.

W ramach PUD organizowane są zajęcia z zakresu nauk technicznych, w tym automatyki i robotyki, zajęcia z matematyki i podstaw programowania, historii architektury, projektowania, dziennikarstwa radiowego oraz, w ramach współpracy z partnerami, z pierwszej pomocy, zasad bezpieczeństwa, finansów, czy sztuki. Każdego roku oferta PUD jest modyfikowana i poszerzana.

Każdego roku też w działania związane z organizacją zajęć Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego włączają się kolejne osoby – pracownicy Politechniki Białostockiej. Ich prace niezmiennie koordynuje pomysłodawczyni projektu – mgr Marta Tomiczek.

W ramach obchodów Święta Politechniki Białostockiej podziękowania za wspieranie Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego otrzymali:

• mgr Julitta Grzywa
  • dr hab. inż. Jacek Kusznier
  • dr inż. arch. Magdalena Sulima
  • dr hab. inż. Adam Piotr Adamowicz, prof. PB
  • dr inż. Anna Falkowska
  • dr hab. inż. Szczepan Piszczatowski, prof. PB
  • mgr Anna Gromko
  • mgr inż. Anna Kondracka
  • mgr inż. Elżbieta Oblacewicz
  • dr inż. Tomasz Grześ
  • mgr Marta Tomiczek
  • dr inż. Tomasz Grześ
  • dr Ewa Girejko
  • dr Marzena Filipowicz-Chomko
  • mgr Katarzyna Karp
  • mgr Joanna Niemyjska
  • prof. dr hab. Jarosław Perszko
  • dr inż. Barbara Sadowska-Buraczewska.

8 grudnia 2020 r. dyplomy oraz upominki wręczył Prorektor ds. Studenckich dr hab. inż. Jarosław Szusta, prof. PB.

Obecnie prowadzone są prace organizacyjne w związku z ogłoszeniem kolejnej edycji Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Z powodu zagrożenia epidemicznego i wprowadzonych obostrzeń projekt zmieni swoją formułę. Zajęcia dla prawdopodobnie zmniejszonej liczby słuchaczy odbędą się w formie zdalnej.

Więcej informacji na: pb.edu.pl/pbbud

Przejdź do strony ze zdjęciami z okazji Święta Politechniki Białostockiej 2020