Rozpoczęły się Dni Dydaktyki Akademickiej 2019

21-10-2019

Wykładem otwartym o znaczeniu komunikacji niewerbalnej oraz dyskusją o tym, jak studenci odbierają swoich wykładowców rozpoczęły się tegoroczne Dni Dydaktyki Akademickiej na Politechnice Białostockiej. To druga edycja wydarzenia kierowanego do nauczycieli akademickich, którzy chcą podnieść kwalifikacje.

Podczas inauguracji wystąpili prorektor ds. jakości kształcenia dr hab. inż. Iwona Skoczko, prof. PB oraz dr inż. Jarosław Makal, koordynator wydarzenia.

Pomysł Dni Dydaktyki Akademickiej jest zaczerpnięty z uniwersytetów zachodnich, na których takie wydarzenia odbywają się nawet dwa razy w ciągu roku akademickiego – mówiła podczas otwarcia DDA 2019 prorektor ds. jakości kształcenia dr hab. inż. Iwona Skoczko, prof. PB.

Przekonywała też do udziału w zaplanowanych warsztatach: Program tego wydarzenia został pomyślany tak, aby wspomóc nas – nauczycieli – w codziennej pracy: poprawić warsztat dydaktyczny, pokazać nowe metody kontaktu ze studentami, by wspierać ich w edukacji. Chciałabym, żebyśmy sobie uzmysłowili, że studenci są w naszej pracy partnerami. Powinniśmy przekazywać im wiedzę tak, aby ją docenili oraz przyswoili w jak największym stopniu.

Mam nadzieję, że Dni Dydaktyki Akademickiej pozwolą Państwu zdobyć nowe narzędzia i umiejętności, tak żebyśmy mogli z nowym zapałem wejść w nowy rok akademicki – życzyła uczestnikom prof. Skoczko.

Dr Andrzej Smolarczyk (WIZ PB) poprowadził wykład pt. „Komunikacja ze współczesnym studentem”. Trzeba to jasno powiedzieć, jeśli nauczyciel akademicki posługuje się w swoim przekazie jedynie słowami, czyli prowadzi klasyczny wykład, to do studentów dociera jedynie 7% treści tego komunikatu. O tym, co zapamięta student decyduje cała gama bodźców: barwa i ton głosu nauczyciela, mowa ciała, sposób w jaki się ubrał, a także, czy swoją postawą sygnalizuje otwartość i serdeczność wobec studentów. Nauczyciel, który chowa się za biurkiem, czy monitorem komputera jest nieautentyczny i zdecydowanie mniej skuteczny – podkreślał dr Smolarczyk. O słuszności jego słów można było przekonać się podczas panelu dyskusyjnego z udziałem studentów. Tę część spotkania pt. „Nauczyciel w oczach własnych i studentów” dr Smolarczyk poprowadził wspólnie z dr Ewą Rollnik-Sadowską.

W programie tegorocznych Dni Dydaktyki Akademickiej są jeszcze:

• we wtorek i środę warsztaty, które prowadzi Pracownia Gier Szkoleniowych z Warszawy. Wystarczy odwiedzić stronę internetową pracowniagier.com, aby przekonać się, że uczestników tego spotkania czekają nowe wyzwania i zaskakujące emocje,
  • w środę o 14.00 zajęcia z dr n.med. Jolantą Zuzdą (WIZ PB), która pokaże nauczycielom, jak zaktywizować studentów i odświeżyć ich umysł za pomocą ćwiczeń rotacyjnych,
  • w czwartek i piątek spotkanie z Miłosławą Malzahn z Polskiego Radia Białystok, która będzie uczyć nauczycieli efektywnej pracy głosem oraz sztuki dbania o własną kreatywność,
  • w piątek o 13.15 zajęcia z dr. Piotrem Klimowiczem na hali Akademickiego Centrum Sportu. Doświadczony trener judo, szef Klubu Judo Politechniki Białostockiej, poprowadzi skrócony kurs samoobrony. Strój sportowy obowiązkowy!

Organizacją DDA zajął się zespół powołany odpowiednim zarządzeniem rektora. Szczególne podziękowania kieruję pod adresem Pani Marzeny Koniuch i dr. Andrzeja Smolarczyka. Pozostali członkowie zespołu, pracownicy wydziałów Politechniki Białostockiej wspierali naszą pracę w ramach swoich możliwości. Nie wszystkie nasze pomysły na zajęcia dla nauczycieli zostały wykorzystane, więc mam nadzieję, że wykorzystamy je podczas przyszłych edycji – mówił dr inż. Jarosław Makal (WE PB), koordynator tegorocznych Dni Dydaktyki Akademickiej na Politechnice Białostockiej.

Na wszystkie zajęcia w ramach DDA 2019 – oprócz poniedziałkowego wykładu inaugurującego – obowiązują wcześniejsze zapisy. Nabór prowadzi Biuro ds. Rozwoju i Programów Międzynarodowych, mail: pb2020@pb.edu.pl .

Dni Dydaktyki Akademickiej 2019 zorganizowano w ramach projektu „PB2020 – zintegrowany program rozwoju Politechniki Białostockie”, realizowanego z Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Program Dni Dydaktyki Akademickiej 2019 (349 KB)

DDA2019 – inauguracja, 22 października:

Warsztaty Pracowni Gier Szkoleniowych, 23 października:

Zajęcia z dr n.med. Jolantą Zuzdą, 23 października:

Dni Dydaktyki Akademickiej 2019, Siła głosu nauczyciela akademickiego – warsztaty z Miłką Malzahn:

QR kod RODO
Więcej: pb.edu.pl/rodo